Kategorie
ekowiadomości

Warzywa, które są zdrowsze po ugotowaniu

„Surowe warzywa są zdrowsze niż gotowane” – zwolennicy surowizny uważają, że gotowanie warzyw psuje ich twardą strukturę komórkową i warzywa tracą większość zawartych w nich witamin. Naukowcy z Instytutu Badań Żywności w Wielkiej Brytanii zaznaczają, że pieczone i gotowane warzywa mogą przynieść znacznie większe korzyści dla naszego zdrowia. Zgodzili się z nimi badacze z Włoch, według których termiczna obróbka wydobywa z wielu warzyw korzystne dla zdrowia antyutleniacze, karotenoidy, polifenole i właśnie witaminy. Natomiast przeprowadzone w Niemczech badania wykazały, że ci, którzy jedzą głównie surowe warzywa, wchłaniają duże ilości beta karotenu, ale spożycie likopenu jest u nich poniżej przeciętnej.

warzywa-gotowanie

Warzywa, które są zdrowsze po ugotowaniu

  1. Marchew – podczas gotowania miękną błony komórkowe warzywa, dzięki czemu obecny w marchewce beta karoten jest lepiej przyswajany przez nasz organizm. Poza tym ilość tego składnika wzrasta wówczas o 15 proc. Taka marchew zawiera trzykrotnie więcej przeciwutleniaczy.
  2. Szpinak – gotowanie tego warzywa zwiększa zdolność organizmu do wchłaniania wszystkich składników odżywczych. Szpinak to źródło wapnia, żelaza, magnezu, luteiny i przeciwutleniaczy, takich jak beta karoten. Ilość wapnia po ugotowaniu wzrasta trzykrotnie.
  3. Pomidory – po ugotowaniu są bogatym źródłem likopenu, związku mającego właściwości antynowotworowe i chroniące przed chorobami serca i miażdżycą.
  4. Warzywa kapustne (kapusta, brukselka, kalafior, brokuły) – zawierają substancje goitrogenne (wolotwórcze). Ich gotowanie powoduje znaczne zmniejszenie zawartości tych substancji, dzięki czemu produkty stają się bezpieczne dla osób z chorobami tarczycy. Po ugotowaniu wzrasta także poziom witaminy A i K oraz błonnika.
Nowe alaantkowe BLW
34,71 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Uśmiechnij się! Siadamy do stołu
26,01 PLN

Warto pamiętać także o grzybach. Gotowanie grzybów jest nie tylko zdrowszą opcją, ale również bezpieczniejszą. Większość rodzajów grzybów jest bezpieczna tylko po ugotowaniu. Nawet te, które powszechnie podawane są na surowo, np. pieczarki, lepiej gotować, gdyż ułatwia to ich trawienie.

Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “Warzywa, które są zdrowsze po ugotowaniu”

Prosiłabym konkretne źródło owych badań. Nie ma takiej możliwości, aby podczas gotowania przybyło wapnia, beta-karotenu czy przeciwutleniaczy!! Zgodzę się z likopenem oraz redukcją substancji wolotwórczych- reszta jest co najmniej niedorzeczna. Jako technolog żywności robiący badania zachowywania się witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy w produktach, wiem, że każda obróbka termiczna wpływa zubożająca na zawartość ww składników. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *