Rzodkiewka
Wiosna i lato to sezon rzodkiewek, są świeże chrupiące i najsmaczniejsze. Powinny być codziennym gościem w naszej kuchni.
Kilka powodów, dla których warto jeść rzodkiewki:
- Są doskonałe na upał, mimo ostrego smaku mają działanie ochładzające organizm.
- Ich cierpki smak może pomóc w usuwaniu śluzu z organizmu, co może być przydatne w walce z przeziębieniami. Rzodkiewki oczyszczają zatoki i złagodzą ból gardła, działają wykrztuśnie.
- Oczyszczają organizm i usuwają toksyny. Rzodkiewki oczyszczają układ pokarmowy, pomagają w eliminacji zastojów w jelitach oraz nagromadzonych toksyn.
- Ze względu na wysoką zawartość witaminy C i działanie oczyszczające, regularne spożywanie rzodkiewki może pomóc w zapobieganiu infekcjom wirusowym.
- Rzodkiewki należą do rodziny warzyw krzyżowych (tak jak brokuły i kapusta), które zawierają fitoskładniki, błonnik, witaminy i minerały. Dzięki tym składnikom działają ochronnie przed chorobami nowotworowymi.
- Łagodzą niestrawność, maja uspokajający wpływ na układ trawienny, łagodzą wzdęcia.
- Są niskokaloryczne, mają mniej niż 20 kalorii w całej filiżance. Są bogate w składniki odżywcze, błonnik i dodają smaku każdej potrawie.
- Pomagają utrzymać odpowiednie nawodnienie tkanek. Dzięki dużej zawartości wody i witaminy C oraz fosforu i cynku rzodkiewki korzystnie wpływają na tkanki. Pomagają zachować nawilżony, świeży wygląd skóry.
Zielona cebulka (szczypiorek)
Zielona cebulka to doskonałe źródło witamy C (50-100 mg w 100 g), karotenu, minerałów takich jak: sód, wapń, potas, fosfor i żelazo, siarka. Dodatkowo zawiera także enzymy, saponiny, inulinę oraz prowitaminę A i witaminy B1, B2, PP.

Działanie zdrowotne:
- poprawia trawienie,
- wzmaga apetyt;
- bakteriostatyczne i bakteriobójcze;
- przeciwpasożytnicze;
- obniża ciśnienie;
- wpływa pozytywnie na perlistykę [chyba perystaltykę? – APP] jelit;
- obniża poziom cukru we krwi.
Masło z awokado na ostro
Składniki:
- dojrzałe awokado,
- zielona cebulka,
- sól morska.
Drobno pokroić zieloną cebulkę i dokładnie wymieszać z awokado, doprawiając solą.
Pasta jajeczna ze szczypiorkiem
Składniki:
- 3 jajka ugotowane na twardo;
- zielona cebulka;
- sól morska;
- łyżeczka jogurtu naturalnego.
Pokroić drobno jajka i szczypiorek, wymieszać dokładnie z jogurtem i doprawić solą. W sezonie pastą można nadziać wydrążone pomidory.
Pasta z makreli sera białego i zielonej cebulki
Składniki:
- 200g białego sera półtłustego,
- makrela wędzona (obrana),
- zielona cebulka,
- dwie łyżki przecieru pomidorowego,
- łyżka jogurtu naturalnego,
- pieprz.
Ser biały i makrelę dokładnie rozetrzeć widelcem, a następnie wymieszać z jogurtem, przecierem pomidorowym, drobno pokrojoną zieloną cebulką i pieprzem.
Szparagi
Szparagi są cenionym warzywem ze względu na walory smakowe i lekkostrawność, zawierają wiele witamin, soli mineralnych i przeciwutleniaczy. Mają działanie moczopędne, ułatwiające defekację, hipotensyjne (tj. obniżające nadciśnienie tętnicze – wpływając korzystnie na stosunek jonów potasu do sodu).

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Wyróżniamy trzy rodzaje szparagów jadalnych:
- białe, są bardziej łykowate od zielonych, dlatego dobrze jest obrać je przed gotowaniem;
- zielone są najdelikatniejsze;
- fioletowe (rzadko dostępne ze względu na trudną uprawę) zawierają najwięcej asparaginy, przez co mają intensywniejsze smak i zapach, są też słodsze.
Sezon szparagowy w Polsce jest bardzo krótki, trwa około 8-10 tygodni, kończy się w czerwcu około św. Jana. Największe plantacje na terenie Polski znajdują się w Wielkopolsce. Uprawa jest bardzo pracochłonna, a zbierane są ręcznie dwa razy dziennie: wcześnie rano i pod wieczór.
Jak kupować szparagi?
Świeże szparagi mają zamknięte główki, elastyczną łodygę, która po złamaniu lub po naciśnięciu wydziela sok. Powinny lśnić. Potarte powinny w charakterystyczny sposób trzeszczeć. Końcówki nie mogą być mocno zdrewniałe.
Przygotowanie…
Przed gotowaniem białe szparagi należy obrać, zaś zielone i fioletowe wystarczy dokładnie umyć. Następnie należy odciąć zdrewniałe końcówki. Główki szparagów są znacznie delikatniejsze od łodyg dlatego gotujemy je ustawione pionowo tak żeby główki wystawały ponad wodę i gotowały się w parze. Gotujemy w delikatnie osolonej wodzie przez czas 20 minut dla białych, 15 minut dla zielonych i fioletowych. Szparagi nie mogą być rozgotowane, tylko lekko chrupiące. Można je także parować lub dusić na maśle.
Makaron z zielonymi szparagami i suszonymi pomidorami
Składniki:
- makaron z pełnego ziarna,
- pęczek świeżych szparagów,
- słoiczek suszonych pomidorów w oliwie,
- czosnek,
- masło,
- ser parmezan,
- bazylia.
Pół paczki makaronu ugotuj al dente z dodatkiem oliwy z oliwek. Duży pęczek zielonych szparagów umyj, odetnij twarde końce, pokrój na kawałki, uduś na maśle pod przykryciem, by nieco zmiękły (główki krócej). Dodaj pół słoika pokrojonych w paski suszonych pomidorów w oliwie, łyżkę oliwy z pomidorów, wyciśnięty świeży czosnek do smaku. Zagotuj. Wymieszaj z gorącym makaronem i posyp serem. Na koniec ozdób bazylią.
Botwinka
Botwinka – młode liście i korzenie buraka ćwikłowego. Jest źródłem antyoksydantów i składników odżywczych (zwłaszcza kwasu foliowego, manganu, potasu i żelaza). Botwinka zawiera większą ilości witamin A i C oraz żelaza niż burak korzeniowy.
Botwinka pobudza apetyt. Jest lekkostrawna i odświeżająca, dlatego warto ją jeść podczas infekcji, przeziębień, podwyższonej temperatury oraz w gorące dni.
W kuchni botwinkę stosujemy przede wszystkim do zup, chłodników. Młode liście można jeść na surowo w sałatkach jarzynowych. Można je także blanszować lub przygotować jak szpinak.
Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki
Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.
Zupa z botwinki
Składniki:
- pęczek botwiny,
- włoszczyzna (marchewka, pietruszka, kawałek selera),
- cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- oliwa z oliwek lub masło,
- 4 ziemniaki,
- łyżka soku z cytryny,
- sól morska, tymianek, oregano, pieprz,
- posiekany koperek,
- łyżka jogurtu naturalnego lub trochę mleka zbożowego.
Oczyszczamy warzywa i cebulę, czosnek kroimy w kostkę, wraz z buraczkami, wrzucamy wszystkie składniki warzywne do garnka z wrzącą wodą. Po 5-10 minutach gotowania dodajemy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Dodajemy oliwę, przyprawy. Gotujemy, aż warzywa będą prawie miękkie. Pod koniec wrzucamy posiekane liście botwiny. Doprawiamy solą, sokiem z cytryny oraz pieprzem. Podajemy zupę zabieloną jogurtem lub mlekiem zbożowym (nada słodkości ) i koperkiem.

Tłumaczenie fragmentu „Rzodkiewka”: fullcircle.com
Foto