Kategorie
Rodzina

Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kremach przeciwsłonecznych

Preparaty przeciwsłoneczne dostępne na rynku zawierają dwa rodzaje filtrów chroniących przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego – są to filtry mineralne (fizyczne) i filtry chemiczne. Preparaty te różnią się sposobem działania

Wkrótce lato, słońce świeci coraz mocniej, czas więc pomyśleć o zabezpieczeniu skóry przed promieniami słonecznymi. Oferta preparatów przeciwsłonecznych dostępnych na rynku jest bardzo bogata.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Promieniowanie ultrafioletowe

Kremy i spraye przeciwsłoneczne zabezpieczają naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UVA i UVB.

kremy-przeciwsloneczne

Promieniowanie UVB stanowi 5% promieniowania UV docierającego do powierzchni ziemi, ma jednak wysoką energię. Promieniowanie to wnika w naskórek, jednak nie dociera do skóry właściwej.
Promieniowanie UVB odpowiedzialne jest za:

 • powstawanie opalenizny,
 • oparzenia słoneczne,
 • występowanie zmian skórnych, w tym także zmian nowotworowych na skórze.

Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania UV docierającego do Ziemi. W przeciwieństwie do promieniowania UVB nie jest ono zatrzymywane przez chmury, a więc działa na naszą skórę nawet w pochmurny dzień.
Promieniowanie UVA wnika wgłąb skóry właściwej i może doprowadzić do uszkodzenia jej komórek. W dłuższym okresie prowadzi to do:

 • fotostarzenia się skóry – czyli przedwczesnego powstawania zmarszczek i utraty jędrności skóry;
 • wystąpienia alergii słonecznej objawiającej się swędzeniem, wysypką, a niekiedy powstaniem zmian skórnych;
 • zmian pigmentacyjnych, czyli plamek i przebarwień na skórze.

Dlatego należy zabezpieczać skórę przed obydwoma rodzajami promieniowania UV.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jak działają filtry UV?

Preparaty przeciwsłoneczne dostępne na rynku zawierają dwa rodzaje filtrów chroniących przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego – są to filtry mineralne (fizyczne) i filtry chemiczne. Preparaty te różnią się sposobem działania.

 • Filtry chemiczne to związki, które wnikają w naskórek i pochłaniają promienie ultrafioletowe. Najczęściej stosowane filtry chemiczne to: Butyl Methoxydibenzoylmethane, Bis- Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Ethylhexyl Triazone, Ethylhexyl Salicylate itp.
 • Filtry mineralne w postaci tlenku cynku (tzw. biel cynkowa) lub tlenku tytanu (biel tytanowa) odbijają i rozpraszają promieniowanie ultrafioletowe. Zaletą tlenku cynku jest zdolność do blokowania niemal całego spektrum promieniowania UV. Dlatego preparaty przeciwsłoneczne zawierające tlenek cynku poleca się dzieciom i osobom o cerze wrażliwej, u których stosowanie chemicznych filtrów może powodować podrażnienia.

Co oznacza SPF?

Sun Protection Factor to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, który oznacza stopień ochrony przed promieniowaniem UVB.
SPF wskazuje, ile promieniowania UVB potrzeba do wywołania rumienia na skórze zabezpieczonej preparatem ochronnym w porównaniu do skóry niezabezpieczonej. Czyli ile razy dłużej można przebywać na słońcu bez ryzyka wystąpienia rumienia stosując filtr UVB.

Im wyższa wartość SPF – tym większa ochrona. Zależność pomiędzy wartością SPF a ilością pochłanianego lub odbijanego promieniowania nie jest wprost proporcjonalna. Preparat SPF 15 chroni skórę przed promieniowaniem UV w 93%, a preparat SPF 30 w 97%. Preparat o współczynniku SPF 100 nie pochłania 100% promieniowania UV. Nie istnieją preparaty, które zapewniają 100% ochrony przed UV.

Stopień ochrony przed promieniowaniem UVA jest trudniejszy do określenia, gdyż promieniowanie to nie powoduje zaczerwienienia skóry czy bólu.
Dlatego w przypadku promieniowania UVA stosuje się współczynniki IPD i PPD – określające dawkę wywołującą tzw. pigmentację trwałą (PPD) lub opaleniznę natychmiastową (IPD) na skórze chronionej badanym preparatem w stosunku do ilości promieniowania wywołującego pigmentację na skórze niechronionej.

Jakie filtry stosować?

U niemowląt i małych dzieci zaleca się stosowanie filtrów fizycznych (mineralnych), które nie są wchłaniane przez skórę. Filtry chemiczne – wnikając w skórę, mogą powodować alergie kontaktowe, podrażnienia i zapalenia skóry.

Producenci preparatów przeciwsłonecznych i lekarze zalecają, aby u dzieci stosować kosmetyki, w których SPF wynosi co najmniej 30. W przypadku dzieci o jasnej karnacji oraz osób o skórze wrażliwej, skłonnej do alergii czy atopii, SPF powinien wynosić nie mniej niż 50.

Należy również zwracać uwagę, czy dany preparat zapewnia ochronę nie tylko przed promieniowaniem UVB, ale także UVA. Obecnie zapewnia ją większość preparatów.

Jak stosować preparaty przeciwsłoneczne?

Na opakowaniu każdego produktu do ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym musi być zamieszczona informacja na temat ilości i częstotliwości nakładania produktu na skórę.
Preparat przeciwsłoneczny należy nakładać regularnie i obficie na skórę przed wyjściem na słońce lub niezwłocznie po. Większość z nas popełnia błąd – nakładając zbyt mało kremu, bądź zbyt późno. Najlepiej zrobić to 20 minut przed ekspozycją na słońce.

Skuteczność ochrony przeciwsłonecznej zależy od naszej karnacji oraz intensywności słońca. Pod wpływem wysiłku fizycznego, pocenia się i kąpieli – stopień ochrony przeciwsłonecznej zmniejsza się, dlatego krem czy spray należy nakładać na skórę kilkakrotnie w ciągu dnia.

Warto także pamiętać o tym, że:

 • niemowlęta i małe dzieci nie powinny być narażane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych;
 • należy unikać przebywania na słońcu w godzinach południowych, kiedy świeci ono najmocniej;
 • kremy przeciwsłoneczne należy stosować nawet w pochmurne dni, gdyż promieniowanie ultrafioletowe przenika przez chmury – zwłaszcza promieniowanie UVA wpływające na proces fotostarzenia się skóry;
 • chronić trzeba każdą część ciała wystawioną na działanie promieni słonecznych; często zapominamy o naniesieniu preparatu z filtrami UV na uszy, kark, dekolt i dłonie, a są to obszary o delikatnej skórze, która starzeje się równie szybko jak skóra twarzy;
 • przed wyjściem na słońce należy założyć właściwe ubranie (z naturalnych tkanin) chroniące skórę oraz kapelusz – najlepiej z szerokim rondem chroniącym kark, szyję, uszy i oczy;
 • w przypadku wystąpienia rumienia czy oparzeń słonecznych, należy zastosować odpowiednie produkty łagodzące i chłodzące podrażnioną skórę.

Foto

Autor/ka: Sylwia Kurpias

Po latach pracy w korporacjach, postanowiła robić to, co naprawdę lubi. Prowadzi sklep internetowy z kosmetykami naturalnymi www.biobella.pl. Jest przedstawicielką w Polsce szwajcarskiej marki Alpaderm – producenta kosmetyków organicznych dla alergików oraz osób ze skórą wrażliwą i atopową. Miłośniczka dobrej prozy, zielonej herbaty, kuchni azjatyckiej i Tai Chi. Uprawia róże i powojniki. Wierzy w inicjatywy oddolne i w to, że można wiele zmienić w swoim otoczeniu – jeśli zbierze się kilku zapaleńców. Mama dwójki energicznych dzieci w wieku szkolnym.

2 odpowiedzi na “Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kremach przeciwsłonecznych”

zabrakło informacji o rakotwórczym działaniu kremów przeciwsłonecznych standardowo dostępnych w drogeriach … a szkoda.

Zakup kremu na slońce eco cosmetics był strzałem w dziesiątkę!bardzo wysoka ochrona SPF 50+z owocem granatu i rokitnikiem do skóry wrażliwej wodoodporny z filtrami mineralnymi,certyfikat ECOCERT dla mojego dziecka tylko to co najlepsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.