Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Wełna kontra akryl

Współczesny rynek materiałów włókienniczych w przeważającej większości opiera się na włóknach syntetycznych. Wśród nich królują poliester i akryl, który świetnie emituje wełnę. Jeśli wybierzesz się do sklepu, by odnaleźć dla siebie bądź swojego dziecka ubranie z wełny (czapkę, kocyk… cokolwiek!), niemiło się zaskoczysz. Bo wybór jest praktycznie żaden…

Tymczasem dobierając garderobę, warto zwrócić uwagę nie tylko na fason czy kolorystykę, ale przede wszystkim materiał, z jakiego dana rzecz została wykonana. Czapki dla dzieci, szale, kocyki, koszulki… Wszystkie te rzeczy, które nabywamy masowo w popularnych sieciówkach, zrobione są głównie z włókien syntetycznych. Do najczęściej spotykanych należą:

Poliester

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

– najbardziej rozpowszechnione włókno syntetyczne, powstające z politereftalanu etylenu (PET). Mimo że materiał ten kojarzony jest najczęściej z plastikowymi butelkami, w rzeczywistości aż 60 proc. tworzywa PET produkuje się dla przemysłu tekstylnego. Do jego produkcji zużywa się substancje ropopochodne i masę energii, co skutkuje znaczną emisją CO2 do atmosfery. Produkcja jest również obciążona sporą ilością metali ciężkich – a odpady powstałe w ten sposób podlegają wyjątkowo powolnemu rozkładowi. Poliester jest śliski, mało przewiewny, mocno elektryzuje a jedną z jego nielicznych zalet jest fakt, że praktycznie się nie gniecie.

Akryl

– znany też jako syntetyczna wersja wełny, kilkukrotnie od niej tańsza. Wszelkie swetry, czapki, rękawiczki, szale i dzianinowe sukienki wyrabia się właśnie z tego materiału. Akryl wyjątkowo szybko się zużywa i elektryzuje. Dużo gorzej odprowadza też pot ze skóry. A mimo to jest ulubionym (bo tanim!) materiałem, po którego sięga wielu producentów odzieży – również dziecięcej. Włókna akrylowe, poza tym że nie są dla nas zdrowe i bardzo szybko kulkują, nie służą również środowisku. Do ich produkcji zużywa się ogromną ilość energii i wody, a stosowane w całym procesie chemikalia mogą znacznie zanieczyszczać środowisko. Podstawowym składnikiem akrylu jest akrylonitriyl – podejrzewa się, że przyczynia się on do powstawania chorób nowotworowych u ludzi.

Oczywiście naturalne włókna są droższe…

przez co trudno trafić na nie w sieciowych sklepach. Producenci sięgają więc po tańszą alternatywę z oszczędności (która nie zawsze przekłada się na niższą cenę końcowego produktu, choć sama produkcja faktycznie kosztowała kilkakrotnie mniej!), ale też ze względu na niską świadomość konsumentów, którzy nie zwracają uwagi na metki z wymienionym składem poszczególnej tkaniny. To powoduje również, że często świetnie zaprojektowane ciuchy z takich sklepów jak H&M czy Zara sprzedawane są za niebotyczne sumy, za które de facto bylibyśmy w stanie kupić podobny produkt, tyle że z naturalnego materiału – gdybyśmy mieli czas i ochotę na to, by nieco uważniej się rozejrzeć. 

martello10

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Dlaczego wełna?

  • to włókno naturalne, które bardzo dobrze izoluje ciało przed niskimi temperaturami i świetnie radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci. To powoduje, że wełna, choć tradycyjnie kojarzy nam się głównie z zimowymi czapkami, szalami i swetrami, doskonale radzi sobie również w czasie największych upałów,
  • ogrzewa również wtedy, gdy jest wilgotna co powoduje, że w wełnianej czapce nie zmarzniemy nawet podczas deszczu. Dodatkowo doskonale absorbuje wilgoć, w przeciwieństwie do bawełny, której nawet niewielkie zawilgocenie powoduje uczucie dyskomfortu,
  • wełniane włókna charakteryzują się dużą sprężystością, dzięki czemu tkaniny i dzianiny wełniane nie są podatne za zagniecenia w takim stopniu, jak np. bawełna,
  • wełna jest odporna na szybkie pochłanianie zapachów a naturalna budowa jej włókien (tzw. łuskowatość) sprawia, że do pewnego stopnia ulegają one samooczyszczaniu. Dzięki temu wełniana odzież nie wymaga tak częstego prania i czyszczenia.
martello12

Wełnę pozyskuje się ze strzyżenia runa różnych zwierząt (owiec, kóz czy wielbłądów) a jeśli na metce znajdziemy oznaczenie 100% lambswool możemy mieć pewność, że jest to wełna owcza. W przemyśle tekstylnym szczególnie ceniona jest wełna owiec merynosów za to, że łączy w sobie wszystkie zalety wełny z delikatnością kaszmiru. Owcze włókna pochodzące od merynosów zawierają lanolinę, charakteryzującą się właściwościami antybakteryjnymi i termoregulacyjnymi – zatem świetnie sprawdzają się w skrajnych temperaturach sięgających od +20 do -10 stopni Celsjusza.

Jak dbać o wełnę?

Pielęgnacja wełny merynosów to jedyny jej minus. Przede wszystkim wełna wymaga prania ręcznego w niskiej temperaturze, nie przekraczającej 30. stopni. W trakcie prania lepiej unikać też tarcia, by nie uszkodzić powierzchni materiału. Na koniec należy odcisnąć wodę na ręczniku i wygładzić tkaninę, rozkładając płasko na suszarce. Dbając o wełnę warto też pamiętać, że im mniej prania – tym lepiej. Często wystarczy ją wywiesić na balkonie na zimnym powietrzu, by włókna się zregenerowały i nabrały świeżego zapachu.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Warto wiedzieć, za co płacimy i czy to, co kupujemy w sklepie ma odpowiedni stosunek jakości do ceny. Warto też świadomie czytać metki, szukając na nich przede wszystkim informacji o składzie. Zamiast plastikowych, petrochemicznych i sztucznych tkanin – serwujmy dzieciom coś, co pozwoli ich skórze oddychać, nie wywoła alergii i nie będzie kolejnym, sieciowym hitem sprzedażowym, bazującym na konsumenckiej niewiedzy i ignorancji. Jeśli tylko mamy taką możliwość – kupujmy po prostu świadomie.

martello11

[reklama id=”42052″]

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.