Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Wiele hałasu o lalkę, czyli Lammily kontra Barbie

Słyszeliście o Lammily? Anty-Barbie – jak ją nazywają – to już nie tylko lalka, to zjawisko społeczne. Rozpisywali się o niej między innymi w Time, Huffington Post, Polityce, Gazecie Wyborczej i Elle. Projektant Lammily w akcji crowfundingowej zdobył pieniądze na jej produkcję zaledwie w kilka dni! Teraz ta lalka jest także w Polsce.

„Przeciętność jest fajna”

Na pomysł stworzenia lalki o normalnych wymiarach wpadł amerykański grafik komputerowy – Nickolay Lamm, który na półkach z lalkami w sklepie znalazł wyłącznie wystylizowane, chude, wymalowane Barbie i inne księżniczki czy syrenki. Żadnej lalki, z którą mogłaby się identyfikować normalna dziewczyna. Sam wykonał szczegółowe obliczenia, a także wsparł się badaniami Amerykańskiego Centrum Kontroli Schorzeń, które wyliczyło proporcje ciała zdrowej, przeciętnej 19-latki.

Trochę matematyki

Obliczenia porównawcze są wielce interesujące! Otóż kobieta o proporcjach Barbie nosiłaby rozmiar buta 33 przy niemal 180 cm wzrostu i ważyłaby 48 kg, a jej talia miałaby ok. 46 cm. Nie byłaby w stanie utrzymać własnej głowy, ponieważ byłaby za wielka w stosunku do reszty ciała, szczególnie cienkiej szyi. Nie mogłaby miesiączkować. Miałaby ostatnie stadium anoreksji (skrajne niedożywienie).  Podobno musiałaby chodzić na czworakach, żeby móc utrzymać równowagę.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Kobieta o proporcjach Lammily przy wzroście 164 cm nosiłaby rozmiar buta 38 i miała około 78 cm w pasie – brzmi bardziej realistycznie, prawda?

Budowa to nie jedyne różnice między lalkami: Barbie ma zwykle wyzywający makijaż i wystylizowane włosy, najczęściej nosi seksowne ciuchy i szpilki. Lammily nosi dżinsowe szorty, adidasy, nie ma „tapety” ani zrobionych włosów.

barbie2

Kupić, nie kupić?

Co o tym wszystkim sądzicie? Kolejny wydumany problem pierwszego świata? A może jednak coś w tym jest, że coraz młodsze dziewczynki odchudzają się i cierpią na zaburzenia odżywiania? Czy jednak przeceniamy rolę zabawki i wszystkie problemy tego świata nie są winą biednej, Bogu ducha winnej Barbie? Ktoś ironicznie zapytał, czy jeśli córka bawi się kucykiem Pony, to od razu oznacza, że będzie chciała wyglądać jak on? No racja, pewnie nie. Zdaje się jednak, że dziewczynki powszechnie identyfikują się z Barbie, za to z lalkami bobaskami i innymi zabawkami już niekoniecznie.

barbie1

Niektórzy twierdzą, że Barbie wygląda jakby urwała się spod latarni, inni, że to Lammily jest po prostu gruba i statystyczna amerykańska nastolatka to niekoniecznie wzór do naśladowania pod względem wymiarów. Zwolennicy tezy, że kobieta powinna być zawsze zrobiona, pewnie wybiorą Barbie. A może wcale nie? Może to kobiety z kompleksami, które mają wiele do zarzucenia swojemu wyglądowi wolą kupić córce lalkę supermodelkę? A kto kupuje Lammily? Do lalki można kupić zestaw naklejek z trądzikiem, rozstępami, cellulitem – do wyboru, do koloru.

Czy to aby nie przesada? Lalka powinna być chyba jednak ładna, a nie świecić rozstępami… Skoro jednak 85 proc. kobiet ma cellulit i niemal wszystkie walczą z nim zajadle niczym don Kichot z wiatrakami, to może czas na pracę u podstaw także w tej kwestii kobiecego wyglądu? Ostatnio Lammily dostała nawet okres i można dokupić do niej zestaw samoprzylepnych podpasek. I co wy na to?

lammilyokres

Niezależnie od tego czy jesteście z klubu Barbie, czy z klubu Lammily – zawsze to lepiej, jak jest alternatywa, niż jak jej nie ma, prawda?

Gdzie kupić?

lammilyLalkę Lammily możecie kupić w Natuli.pl – Lalka Lammily
Koszty przesyłki: 10/15 PLN!
Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.