Kategorie
Pielęgnacja naturalna

Olej kokosowy – lek na próchnicę

Można na nim smażyć, dodawać do potraw, można nim odżywiać włosy, skórę, można go także stosować jako środek leczniczy. Ale czy wiedziałeś, że olej kokosowy to również doskonały lek na próchnicę?

Przeczytaj: Olej kokosowy – jeden z najzdrowszych olejów na świecie

Wystarczy jedna łyżka oleju kokosowego, by oczyścić zęby i zapobiegać próchnicy skuteczniej, niż myjąc je pastą i płucząc płynami jakichkolwiek marek. Nie potrzeba trującego fluoru, siarczanów i innych, zbędnych dodatków. A wszystko to poparte badaniami przeprowadzonymi przez Athlone Institute of Technology.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Irlandzcy naukowcy używali różnych olejów, laboratoryjnie trawionych z pomocą enzymów identycznych z tymi występującymi w organizmie człowieka. Tak strawionym postaciom olejów podkładano różne szczepy bakterii, w tym Streptococcus mutans, odpowiadającej za występowanie próchnicy jamy ustnej, oraz Candida albicans, będącej pasożytniczym grzybem z rodziny drożdżaków, który może powodować infekcje jamy ustnej zwane pleśniawką.

Olej kokosowy i zęby

Badacze zdołali udowodnić, że olej kokosowy wykazywał działanie antybakteryjne i gaszenia drożdży. Dodatkowo likwidował inne szczepy bakteryjne i stopował rozwój odpornych na antybiotyki szczepów bakterii o nazwie Superbugs. Wszystko dzięki zawartości kwasu kaprylowego, który jest jednym z nasyconych kwasów tłuszczowych, naturalnie występujących w mleku różnych ssaków – krowim, ludzkim, ale też w olejach – kokosowym i palmowym. Kwas ten powszechnie stosuje się do walki z grzybami, szczególnie zaś wszelkiego rodzaju drożdżakami.

Jednak olej kokosowy może działać zbawiennie nie tylko na naszą jamę ustną, lecz także na cały układ trawienny. Spożywając go zwiększamy swoją odporność od środka i zmniejszamy szansę wystąpienia zmian chorobotwórczych w jamie ustnej, jak również w całym organizmie. Zdaniem naukowców, olej kokosowy może być skuteczną alternatywą dla chemicznych dodatków w większości stomatologicznych produktów. Poza działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym dba również o kondycję dziąseł, eliminując krwawienia i ból przy regularnym stosowaniu.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

Aby olej kokosowy był skuteczny, warto wybierać taki, który nie został poddany procesowi rafinacji i tłoczono go na zimno. Wówczas ma najwięcej składników odżywczych, cennych dla naszego zdrowia.

Przepis na pastę do zębów z olejem kokosowym:

Składniki:

  • olej kokosowy (1/4 szklanki),
  • soda oczyszczona (1/2 szklanki),
  • ksylitol (4-5 łyżek),
  • naturalny olejek miętowy lub goździkowy (ok. 1 łyżeczka).

Przygotowanie:

Sodę oczyszczoną, ksylitol i olej kokosowy wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodaj odrobinę olejku eterycznego dla odświeżającego smaku. Substancję przechowuj w szczelnie zakręcanym słoiczku.

Pozostałe składniki pasty do zębów, po co?

Soda oczyszczona stanowi delikatny materiał ścierny, zapewniający łagodne oczyszczanie. Pomaga w budowaniu zasadowego środowiska, neutralizującego kwasy produkowane przez drobnoustroje jamy ustnej, będące jedną z przyczyn próchnicy. Pochłania również zapachy, co pozwala zachować nam świeży oddech.
Ksylitol działa przeciwpróchniczo, likwiduje płytkę nazębną i wzmacnia mineralizację szkliwa. Rozpuszczony w ślinie ma odczyn zasadowy, dzięki czemu pomaga blokować rozwój szkodliwych bakterii. Hamuje również proces fermentacji.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.