Kategorie
Artykuł sponsorowany rzeczy dla dzieci

Po co, z czym iść do psychologa dziecięcego?

Osoba psychologa dziecięcego jest często w naszym społeczeństwie niedoceniania a nawet demonizowana. Bo przecież „nasze dziecko nie jest chore psychicznie”, bo przecież „damy radę sami”, bo przecież „kiedyś nie było psychologów a nasi rodzice jakoś nas wychowali”. Przykłady można mnożyć i mnożyć.

Decyzja o wizycie u specjalisty zazwyczaj nie jest dla rodziców łatwa. Pojawiają się myśli – “jesteśmy złymi rodzicami”, “inni dają radę a my nie”. Wszystko to wynika prawdopodobnie ze złych doświadczeń lub braku wiedzy na temat tego, kim jest psycholog dziecięcy i czego możemy od niego oczekiwać.

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

34 PLN

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Co się dzieje w gabinecie?

Psycholog dziecięcy – wbrew nazwie – pracuje nie tylko z dziećmi, ale także z ich rodzicami i najbliższym otoczeniem. Jest to osoba, która ocenia rozwój dziecka i funkcjonowanie rodziny. Podczas oceny ważny jest wywiad z rodzicem, niejednokrotnie zbadanie postaw rodzicielskich – rozpatrzenie problemu z perspektywy środowiska, w którym dziecko funkcjonuje. Oceniając rozwój dziecka warto zwrócić uwagę na kompetencje społeczne, sprawność fizyczną, zachowanie, zabawę, emocje, więź z rodzicem, koncentrację uwagi, funkcjonowanie zmysłów, mowę oraz komunikację. Badanie ma zazwyczaj charakter funkcjonalny i przybiera formę zabawy (tak jak ewentualna późniejsza terapia). Wnikliwa analiza zgłaszanego problemu, ocena zachowań dziecka i rodziny pozwala na pomoc rodzicom i rozwiązanie trudności.

[reklama id=”42749″]

Z jakimi problemami mogą zgłosić się rodzice? Mogą być to problemy związane ze snem, jedzeniem, adaptacją, niepokojącymi zachowaniami (opóźnienia czy regresu w rozwoju poszczególnych funkcji), przeżywaniem lęków, trudnościami w nawiązaniu relacji, zachowaniami wskazującymi na jednostkę chorobową, a także różnymi zdarzeniami losowymi, traumami…

Czy do psychologa tylko z problemem?

Psycholog jednak to nie tylko “pogotowie kryzysowe”. Rodzice w gabinecie mogą liczyć na pomoc z zakresu tak zwanego poradnictwa, czyli doboru zabawek i zabaw adekwatnych do wieku, doboru literatury z zakresu psychologii rozwojowej i wzmacniania kompetencji rodzicielskich, wyboru zajęć dodatkowych czy tych wspomagających rozwój.

Czy psycholog pomoże na każdy problem?

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Psycholog nie jest od oceniania i wartościowania metod wychowawczych czy kompetencji rodzicielskich. To ktoś, kto spojrzy obiektywnie na całą sytuację, relacje, spróbuje znaleźć źródło problemu i – dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zawodowemu – pomoże problem rozwiązać, czy to przez poradnictwo, monitorowanie, stałą terapię czy konsultację z innym specjalistą. Zadaniem psychologa jest wzmocnienie i pokazanie mocnych stron jako rodzica, a także wsparcie w rozwiązaniu problemów, które sprawiają trudność na konkretnym etapie rozwoju dziecka.

Autorka: Ewelina Mocarska – psycholog dziecięca.

Foto: flikr.com/quiltingmick

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *