Kategorie
Książki Książki dla dzieci

Współczesne kołysanki. Najpiękniejsze utwory, które ukołyszą was do snu

Wybierzcie się z nami w małą podróż w przeszłość. Zobaczcie dziecko, drewnianą kołyskę, usłyszcie kołysankę śpiewaną przez matkę czy piastunkę. Oto pieśń tak dawna, jak dzieje tej rodziny. Współczesne kołysanki wciąż czerpią z ludowości, ale dziś są literacką różnorodnością, bogactwem treści i formy. Czasami głośno zrywają z tradycyjnymi wzorcami, by po kilku wersach kołysać nas cichym „lulaj…”. Te, które powstają dziś, nie muszą przycichnąć za parę lat. Możemy je pielęgnować, przekazywać z pokolenia na pokolenie. Jeśli chcecie poznać parę z nich, chodźcie. Pokołyszcie się z nami.

Śpiewanie kołysanek to jedna z najbardziej intuicyjnych, wpisanych w nasze rodzicielstwo czynności. Nie musimy czytać o niej w poradnikach, nie musimy też mieć pod ręką śpiewników – większość z nas jeszcze z dzieciństwa pamięta kołysanki. Czy należą do nich słynne „Aaa, kotki dwa…”? A może coś innego? Być może z biegiem lat zapomnieliśmy kilku wersów, być może melodia w niektórych miejscach już wcale nie przypomina oryginału. To nic! To samo dotyczy wierszy, które przed laty recytowali nam rodzice. Jaki poeta zapisał się w naszej pamięci? Brzechwa? Tuwim? A może Konopnicka? Niezależnie od tego, czyją twórczość nosicie w tych wielkich wspomnieniowych katalogach, najważniejsze jest to, że ona tam jest. Przetrwała! I teraz możecie do niej wracać. Ale możecie też sięgać po nowe. Nowe kołysanki, utulanki, wierszyki, rymowane opowieści. Nie idźcie jeszcze spać! Zobaczcie, jakie są piękne.

„Kołysanki” Eweliny Kowalczyk-Kurzaj – słowiańskie opowieści, z którymi zanurzycie się w noc

Hej, na siwych szczytach gór

Wiszą chmury czarnych piór.

Czarnych, szarych, granatowych

Wiszą chmury skrzydeł sowich.

Całe łany chmur.

Hej, na nieba szarym tle

Sierp księżyca skrada się.

Sierp księżyca jak kieł wilczy,

Ja ci śpiewam, a on milczy.

Z rzęsy strąca łzę.

Hej, od rzeki idzie mgła.

Białą, mokrą suknię ma.

Mgliste od snu płyną słowa:

Kocham, czuwam, w sercu schowam.

Zaśnij, a-a-a.

Oto jedna z kołysanek, którą znajdziecie w premierowej książce Eweliny Kowalczyk-Kurzaj. Pięknym uzupełnieniem literackich opowieści są tu ilustracje Oli Szwajdy i Ani Szukały. Ich bohaterami są dzieci wtulone w rodziców, karmione piersią i noszone w chustach. Spokojne, uśmiechnięte, czerpiące z zaufania i poczucia bezpieczeństwa. To właśnie do nich kierowana jest tutaj każda piękna kołysanka.

Uwaga! Reklama do czytania

Kołysanki

Kołysanki to tradycyjny element wieczornego rytuału. Śpiewanie, recytowanie, czytanie pogłębia więź rodzica i dziecka. To moment bliskości, wzajemnego zaufania, intymności.

Cicha, spokojna czułość kołysanek zamyka tę ulotną chwilę, gdy zostawiamy za sobą miniony dzień i zanurzamy się w noc. To moment zgody na świat, miłości do siebie i bliskich, ufności i pojednania.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Najpiękniejsze kołysanki z naturą w tle

Jedna z mam poprosiła kiedyś o stworzenie wiersza, który mogłaby czytać swojemu dziecku przed snem. Tak też powstała pełna bliskości rymowanka o czereśniach. Ku radości nas wszystkich niedługo później dołączyły do niej kolejne utwory i, wzbogacone o ilustracje, stworzyły „Kołysanki”. Jesteście ciekawi, co jeszcze znajduje się na kartach tej niezwykłej, zanurzonej w słowiańskości lektury?

Noc niebo przykrywa,

Księżyc w stawie pływa.

Popatrzmy przez okno,

Policzki mu mokną.

Luli-laj, to lipa śpiewa,

Zasypiają z wolna drzewa.

Stara lipa w sadzie

Cień na trawę kładzie.

Nockę w cień otula,

Lulaj, nocko, lulaj.

Luli-laj, to lipa śpiewa,

Zasypiają z wolna drzewa.

„Wierszyki na dobranoc” Kasi Huzar-Czub. Od radosnej zabawy do bliskości w łóżku

Zaraz schowam cię w ramionach,

i po chwili się przekonasz,

że mam SERCE. I że ono

marzy, by je znaleziono!

Stuk-puk – tutaj jest! Zrobione.

Teraz zmiana – w drugą stronę.

To kolejna cudowna rymowanka, tym razem autorstwa Kasi Huzar-Czub. „Bicie serca” to zaproszenie do radosnego, pełnego czułości pożegnania dnia i przywitania nocy. „Wierszyki na dobranoc” ani trochę nie uciekają przed zabawami w łóżku (tak, w tym łaskotaniem!), ale bardzo powoli dążą do wyciszania się i wsłuchiwania w swoje ciała – bicie serca czy rytm oddechu.

Widzę cię, widzę cię,

patrzeć wciąż na ciebie chcę.

Patrzę… patrzę… ale oczom

czas pozwolić już odpocząć.

Zamknij oczy. I co teraz?

Choć ich wcale nie otwierasz

i choć jest najciemniej w świecie,

wciąż czujemy siebie przecież.

Uwaga! Reklama do czytania

BESTSELLER
Piękne, bliskościowe wierszyki na dobranoc

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

„Wierszyki bliskościowe” Kasi Huzar-Czub – czułe rymowanki dla najmłodszych

Czytanie wierszyków przed snem to dla wielu z nas jeden z najważniejszych wieczornych rytuałów. Wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, pozwala się wyciszyć i daje niesamowitą okazję do skupienia się na sobie nawzajem. Ilustrowane przez Joannę Bartosik „Wierszyki bliskościowe” Kasi Huzar-Czub są jednak nie tylko, podążając za tytułem, pełne bliskości, ale też uzupełnione o wskazówki dla rodziców. „Przytulamy dziecko jak małpkę” – oto jedna z nich. Chcecie wiedzieć, któremu wierszowi towarzyszy?

Przytulimy się przed spaniem.

Chodź tu, chodź, orangutanie!

Ręce daj kosmate, długie,

jedno ramię, ramię drugie.

Teraz rude nóżki dwie…

Orangutan tuli się.

To zasada w puszczy znana:

przed snem tul orangutana!

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Całkiem nowa klasyka gatunku!

Zacytowane wierszyki stanowią tylko niewielki ułamek całego bogactwa, który skrywają w sobie literackie, napisane przez Kasię Huzar-Czub zaproszenia do czułej zabawy i słowiańskie opowieści Eweliny Kowalczyk-Kurzaj. Wszystkie z nich – zarówno „Wierszyki paluszkowe”, „Wierszyki bliskościowe”, „Wierszyki na dobranoc”, „Wierszyki logopedyczne”, „Wierszyki świąteczne”, jak i „Kołysanki” – ukazały się nakładem wydawnictwa Natuli. Wszystkie dostępne są też w naszej księgarni – pięknie wydane, mądre, pachnące. Niech was kołyszą, niech uspokajają oddech i powoli, bez pośpiechu, wprowadzają w sen. I niech zostaną z wami na dłużej.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.