| Wstań i wyjdź na dwór! Manifest Skandynawskiej Matki

Wstań i wyjdź na dwór! Manifest Skandynawskiej Matki

Fragment pochodzi z książki Lindy Akeson McGurk "Nie ma złej pogody na spacer. Tajemnica szwedzkiego wychowania dzieci"

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
Nie ma złej pogody na spacer.

Fińskie dzieci uczą się najlepiej, w Paryżu dzieci nie grymaszą, a w Szwecji – są zdrowe, aktywne i szczęśliwe! Stare skandynawskie porzekadło mówi, że nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania. W Polsce jeszcze niedawno zwykło się mawiać, że dzieci dzielą się na czyste i szczęśliwe.

„A gdyby tak więcej maluchów obserwowało prawdziwe ptaki, zamiast grać w Angry Birds?” – fragment książki. 

Zobacz więcej

Manifest Skandynawskiej Matki:

1. Nie ma złej pogody, jest tylko źle dobrane ubranie

Jedno z najbardziej pożytecznych (nie zawsze prawdziwych) powiedzeń pochodzących ze Skandynawii (podobnie jak to mówiące, że „owoce są jak cukierki”). Pamiętaj o nim, by przyzwyczaić dzieci do zabawy na dworze przy każdej pogodzie* od wczesnych lat życia. (* Oczywiście nie traktuj go dosłownie! Burza, tornado, huragan, nagła powódź, temperatury zagrażające życiu czy inne gwałtowne zjawiska pogodowe to zdecydowanie uzasadnione powody do tego, by zostać w domu).

2. Ubranie stosowne do pogody

Niezbędne, jeżeli zamierzasz wprowadzić w życie punkt 1. Kiedy pada deszcz, dzieci zakładają stroje przeciwdeszczowe. A kiedy pada śnieg, zakładają kombinezony. Do tego odpowiednie obuwie, czapka i wodoodporne rękawiczki. To żadna filozofia.

3. Świeże powietrze jest zdrowe

O tak, nasi rodzice mieli rację, twierdząc, że świeże powietrze dobrze nam robi. Częste przebywanie na dworze zmniejsza ryzyko wystąpienia powszechnych infekcji, krótkowzroczności, niedoboru witaminy D, otyłości, a także łagodzi objawy ADHD, stanów lękowych i depresji. Wskazówka: W wypadku dorosłych także potrafi zdziałać cuda.

4. Niech po prostu się bawią

Żadnego pracodawcy przy zdrowych zmysłach nie będzie obchodziło, czy twoje dziecko nauczyło się czytać w wieku czterech, czy siedmiu lat. Niech twój przedszkolak piecze ciasta z błota, a o naukę martwi się później. Swobodna zabawa na dworze zapewnia wszystko, czego małe dziecko potrzebuje, by właściwie się rozwijać pod względem fizycznym, umysłowym, społecznym i poznawczym. Starszaki także potrzebują zabawy; ten, kto w klasach 1–3 ma najwięcej zajęć pozalekcyjnych, wcale nie wygrywa.

5. Odrobina brudu nie zaszkodzi

Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo wiele czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, wskutek czego dzieci stały się zbyt czyste, a to prawdopodobnie doprowadziło do zaburzeń odpornościowych na skalę epidemii. Aby na powrót zapewnić dzieciakom kontakt z dobroczynnymi zarazkami, wyrzuć odkażacz do rąk i pozwól im pogrzebać w ziemi. Jeśli nie zwariujesz, gdy twój maluch włoży te brudne ręce do buzi, należą ci się punkty dodatkowe.

6. Swoboda i odpowiedzialność

Podczas zabawy dzieci potrzebują odrobiny ryzyka, by nauczyć się je oceniać i przygotować się do dorosłości. To wcale nie znaczy, że muszą żonglować piłami łańcuchowymi. Wystarczy pozwolić im na zabawy w starym stylu — chodzenie po drzewach, ślizganie się po zamarzniętych kałużach, posługiwanie się narzędziami i spacery do parku bez dorosłych. Skoro nasi rodzice dali radę to znieść, my też damy radę.

7. Odłącz się, by się połączyć

Internet jest wspaniały nie tylko dlatego, że pełno tam filmów z kotkami i że można z obcymi pograć w World of Warcraft. Jeśli jednak chcemy, by dzieci pokochały naturę, musimy czasem odkleić je od ekranów i rodzinnie spędzić z nimi czas na dworze. Ty też spróbuj zostawić telefon w domu albo przynajmniej przełączyć go na tryb samolotowy.

8. Do tego trzeba całej wioski

Bycie wodzirejem podczas zabaw na dworze może się znudzić każdemu dorosłemu. Poszukaj ludzi z podobnym podejściem do tematu i zastanówcie się, jak w obrębie swojej społeczności moglibyście zwabić dzieci na podwórko — możecie założyć rodzinny klub przyrodniczy, oprotestować politykę braku przerw w szkole lub powalczyć z nadgorliwymi zasadami ustalonymi przez wspólnotę mieszkańców.

9. My także jesteśmy elementem świata natury

Dzieci i natura naprawdę dobrze do siebie pasują. Jeśli wcześnie zaprzyjaźnimy je z przyrodą, zwiększymy prawdopodobieństwo, że w przyszłości będą o nią dbały. Przy odrobinie szczęścia sprawią się lepiej niż ich rodzice i dziadkowie.

 

 


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Czytaj na dziecisawazne.pl

edukacja alternatywna
“My name is Kazik. I’m 5 years old”, czyli angielski z Helen Doron

wychowanie
Czy warto dawać dziecku obowiązki domowe?

ciąża i poród
Standardy opieki okołoporodowej na rok 2019 w pigułce

rodzina
Foteliki RWF pięciokrotnie zmniejszają ryzyko poważnego urazu lub śmierci dziecka

olini
Olej dla mamy – jak dbać o dobre tłuszcze w okresie ciąży i karmienia piersią?

homeopatia
Jak ustrzec przedszkolaka przed częstym chorowaniem?

wychowanie
Lalka dla chłopca – czyli o wychowaniu empatycznych mężczyzn

Jesper Juul
Juul na poniedziałek, cz. 108 – Pomocy, nasz syn nie daje nam się wyspać!

edukacja alternatywna
O etykietowaniu i jego skutkach w przedszkolu i szkole

Jesper Juul
Złość jest dobra. Fragment książki “Być razem” Jespera Juula