Manifest Skandynawskiej Matki:
1. Nie ma złej pogody, jest tylko źle dobrane ubranie
Jedno z najbardziej pożytecznych (nie zawsze prawdziwych) powiedzeń pochodzących ze Skandynawii (podobnie jak to mówiące, że „owoce są jak cukierki”). Pamiętaj o nim, by przyzwyczaić dzieci do zabawy na dworze przy każdej pogodzie* od wczesnych lat życia. (* Oczywiście nie traktuj go dosłownie! Burza, tornado, huragan, nagła powódź, temperatury zagrażające życiu czy inne gwałtowne zjawiska pogodowe to zdecydowanie uzasadnione powody do tego, by zostać w domu).
2. Ubranie stosowne do pogody
Niezbędne, jeżeli zamierzasz wprowadzić w życie punkt 1. Kiedy pada deszcz, dzieci zakładają stroje przeciwdeszczowe. A kiedy pada śnieg, zakładają kombinezony. Do tego odpowiednie obuwie, czapka i wodoodporne rękawiczki. To żadna filozofia.
Uwaga! Reklama do czytania

Seria Niuniuś. Książki o emocjach małego dziecka
Historyjki obrazkowe dla najmłodszych, których bohaterami są urocza świnka i jej rodzice. Pełne humoru opowieści o codzienności, które dają wytchnienie, służą oswojeniu lęków i ułatwiają radzenie sobie z trudnymi emocjami.
3. Świeże powietrze jest zdrowe
O tak, nasi rodzice mieli rację, twierdząc, że świeże powietrze dobrze nam robi. Częste przebywanie na dworze zmniejsza ryzyko wystąpienia powszechnych infekcji, krótkowzroczności, niedoboru witaminy D, otyłości, a także łagodzi objawy ADHD, stanów lękowych i depresji. Wskazówka: W wypadku dorosłych także potrafi zdziałać cuda.
Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość
Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody.
4. Niech po prostu się bawią
Żadnego pracodawcy przy zdrowych zmysłach nie będzie obchodziło, czy twoje dziecko nauczyło się czytać w wieku czterech, czy siedmiu lat. Niech twój przedszkolak piecze ciasta z błota, a o naukę martwi się później. Swobodna zabawa na dworze zapewnia wszystko, czego małe dziecko potrzebuje, by właściwie się rozwijać pod względem fizycznym, umysłowym, społecznym i poznawczym. Starszaki także potrzebują zabawy; ten, kto w klasach 1–3 ma najwięcej zajęć pozalekcyjnych, wcale nie wygrywa.
5. Odrobina brudu nie zaszkodzi
Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo wiele czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, wskutek czego dzieci stały się zbyt czyste, a to prawdopodobnie doprowadziło do zaburzeń odpornościowych na skalę epidemii. Aby na powrót zapewnić dzieciakom kontakt z dobroczynnymi zarazkami, wyrzuć odkażacz do rąk i pozwól im pogrzebać w ziemi. Jeśli nie zwariujesz, gdy twój maluch włoży te brudne ręce do buzi, należą ci się punkty dodatkowe.
6. Swoboda i odpowiedzialność
Podczas zabawy dzieci potrzebują odrobiny ryzyka, by nauczyć się je oceniać i przygotować się do dorosłości. To wcale nie znaczy, że muszą żonglować piłami łańcuchowymi. Wystarczy pozwolić im na zabawy w starym stylu — chodzenie po drzewach, ślizganie się po zamarzniętych kałużach, posługiwanie się narzędziami i spacery do parku bez dorosłych. Skoro nasi rodzice dali radę to znieść, my też damy radę.
Warto jeszcze przeczytać:
7. Odłącz się, by się połączyć
Internet jest wspaniały nie tylko dlatego, że pełno tam filmów z kotkami i że można z obcymi pograć w World of Warcraft. Jeśli jednak chcemy, by dzieci pokochały naturę, musimy czasem odkleić je od ekranów i rodzinnie spędzić z nimi czas na dworze. Ty też spróbuj zostawić telefon w domu albo przynajmniej przełączyć go na tryb samolotowy.
8. Do tego trzeba całej wioski
Bycie wodzirejem podczas zabaw na dworze może się znudzić każdemu dorosłemu. Poszukaj ludzi z podobnym podejściem do tematu i zastanówcie się, jak w obrębie swojej społeczności moglibyście zwabić dzieci na podwórko — możecie założyć rodzinny klub przyrodniczy, oprotestować politykę braku przerw w szkole lub powalczyć z nadgorliwymi zasadami ustalonymi przez wspólnotę mieszkańców.

Rozwój seksualny dzieci
Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
9. My także jesteśmy elementem świata natury
Dzieci i natura naprawdę dobrze do siebie pasują. Jeśli wcześnie zaprzyjaźnimy je z przyrodą, zwiększymy prawdopodobieństwo, że w przyszłości będą o nią dbały. Przy odrobinie szczęścia sprawią się lepiej niż ich rodzice i dziadkowie.