fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Wybierasz samochód rodzinny? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Wybierasz samochód rodzinny? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Gdy rodzina się powiększa, zwykle przychodzi czas na zakup nowego samochodu. Niewielkie miejskie auto przestaje się sprawdzać, gdyż jest w nim zbyt mało miejsca na wózek, fotelik i niezbędne akcesoria dla malucha. Sprawdź, jakie aspekty są kluczowe, gdy wybiera się samochód rodzinny.

Wygodny montaż fotelika samochodowego

Dzieci muszą być przewożone w fotelikach samochodowych aż do ukończenia 12. roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu. Przez ten okres nawet kilkukrotnie zmienia się siedzisko, by dopasować jego rozmiary i przedział wagowy do potrzeb pociechy. Samochód powinien umożliwiać łatwe i wygodne zamontowanie fotelika na tylnej kanapie lub na fotelu pasażera z przodu. Dobrym wyborem dla aktywnych rodziców są auta wyposażone w system Isofix, dzięki któremu siedzisko wpina się do pojazdu za pomocą jednego kliknięcia. Zwykle rodzinom poleca się samochody cztero- lub pięciodrzwiowe, gdyż podnoszenie przedniego fotela i wpinanie fotelika z tyłu jest mało wygodne.

Bezpieczeństwo

Dla rodziców niezwykle ważne jest bezpieczeństwo dzieci w każdej sytuacji, dlatego rodzinny samochód powinien je zapewniać. Zanim kupi się auto, powinno się przyjrzeć crash testom dla wybranego modelu. Dzięki testom zderzeniowym można przekonać się, czy samochód zapewnia wystarczający poziom bezpieczeństwa w czasie zderzeń czołowych i bocznych. Jeżeli wyniki badań w specjalnych centrach testowych są poniżej normy, powinno się przemyśleć wybór innego modelu auta.

Ekonomia jazdy

Kupując auto, powinno się zwrócić uwagę na poziom spalania paliwa w czasie jazdy po mieście i w trasie. Im niższe spalanie, tym lepiej, gdyż dzięki temu obniża się koszty użytkowania samochodu. Tańsze jest użytkowanie samochodów z instalacją gazową, jednak jej zamontowanie może zmniejszyć żywotność silnika pojazdu. Jeśli zamierza się jeździć rzadko i na krótkie trasy, często bardziej opłacalne jest pozostanie przy benzynie. Można również przemyśleć zakup samochodu z silnikiem hybrydowym, który na mieście spala niewiele ponad 3 l benzyny.

Sprawdzony sprzedawca

Jeżeli kupuje się samochód rodzinny, powinno się unikać wybierania ofert od mało solidnych i nieznanych sprzedawców. Lepiej jest zapłacić za pojazd nieco więcej, ale zdecydować się na auto od sprawdzonego handlarza. Warto zapytać, czy posiada trade insurance, a także sprawdzić opinie innych osób o oferowanych przez niego samochodach. Kupując auto od przypadkowej osoby, ryzykuje się, że nabywa się pojazd w złym stanie technicznym, który zapewnia niewystarczający poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

edukacja alternatywna
Dlaczego tak trudno zmienić polską szkołę? Fragment książki “Nowa szkoła”

edukacja alternatywna
“Nowa szkoła” to książka dla gotowych na zmianę polskiej szkoły

edukacja alternatywna
Jak uczy się mózg i jak szkoła może wspierać naturalne procesy uczenia się?

rodzina
“Jeśli nie działasz razem z dzieckiem, ono nie będzie działać z tobą”, czyli na czym dokładnie polega współdziałanie?

wychowanie
5 fundamentów dobrej relacji z dzieckiem

odżywianie naturalne
10 wyjątkowo bogatych superfoods prosto z… Polski!

edukacja alternatywna
4 warunki efektywnej nauki języka w szkole

rodzina
Rodzice potrzebują kontaktu z naturą i… z innymi dorosłymi

wychowanie
5 rzeczy, których nie można zmienić u dzieci

edukacja alternatywna
W pułapce szkolnych ocen