Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Wybierasz samochód rodzinny? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Gdy rodzina się powiększa, zwykle przychodzi czas na zakup nowego samochodu. Niewielkie miejskie auto przestaje się sprawdzać, gdyż jest w nim zbyt mało miejsca na wózek, fotelik i niezbędne akcesoria dla malucha. Sprawdź, jakie aspekty są kluczowe, gdy wybiera się samochód rodzinny.

Wygodny montaż fotelika samochodowego

Dzieci muszą być przewożone w fotelikach samochodowych aż do ukończenia 12. roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu. Przez ten okres nawet kilkukrotnie zmienia się siedzisko, by dopasować jego rozmiary i przedział wagowy do potrzeb pociechy. Samochód powinien umożliwiać łatwe i wygodne zamontowanie fotelika na tylnej kanapie lub na fotelu pasażera z przodu. Dobrym wyborem dla aktywnych rodziców są auta wyposażone w system Isofix, dzięki któremu siedzisko wpina się do pojazdu za pomocą jednego kliknięcia. Zwykle rodzinom poleca się samochody cztero- lub pięciodrzwiowe, gdyż podnoszenie przedniego fotela i wpinanie fotelika z tyłu jest mało wygodne.

Bezpieczeństwo

Dla rodziców niezwykle ważne jest bezpieczeństwo dzieci w każdej sytuacji, dlatego rodzinny samochód powinien je zapewniać. Zanim kupi się auto, powinno się przyjrzeć crash testom dla wybranego modelu. Dzięki testom zderzeniowym można przekonać się, czy samochód zapewnia wystarczający poziom bezpieczeństwa w czasie zderzeń czołowych i bocznych. Jeżeli wyniki badań w specjalnych centrach testowych są poniżej normy, powinno się przemyśleć wybór innego modelu auta.

Ekonomia jazdy

Kupując auto, powinno się zwrócić uwagę na poziom spalania paliwa w czasie jazdy po mieście i w trasie. Im niższe spalanie, tym lepiej, gdyż dzięki temu obniża się koszty użytkowania samochodu. Tańsze jest użytkowanie samochodów z instalacją gazową, jednak jej zamontowanie może zmniejszyć żywotność silnika pojazdu. Jeśli zamierza się jeździć rzadko i na krótkie trasy, często bardziej opłacalne jest pozostanie przy benzynie. Można również przemyśleć zakup samochodu z silnikiem hybrydowym, który na mieście spala niewiele ponad 3 l benzyny.

Sprawdzony sprzedawca

Jeżeli kupuje się samochód rodzinny, powinno się unikać wybierania ofert od mało solidnych i nieznanych sprzedawców. Lepiej jest zapłacić za pojazd nieco więcej, ale zdecydować się na auto od sprawdzonego handlarza. Warto zapytać, czy posiada trade insurance, a także sprawdzić opinie innych osób o oferowanych przez niego samochodach. Kupując auto od przypadkowej osoby, ryzykuje się, że nabywa się pojazd w złym stanie technicznym, który zapewnia niewystarczający poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.