Kategorie
Zdrowie

Wymioty, biegunka – jak leczyć, co jeść?

W czasie infekcji siły organizmu skupione są na walce z drobnoustrojami. Nie należy wówczas jeść dań ciężkostrawnych, surowych, tłustych, smażonych. Przez pierwsze kilka dni można nie jeść wcale (dzieci również mogą nie jeść – dzień, dwa – pod warunkiem, że piją). Pić należy jak najwięcej. Może to być ciepła woda w małych porcjach (co kilkanaście minut), słaba herbatka ziołowa bądź kompot bez cukru.

Wymioty

Biegunka i wymioty są naturalnymi sposobami organizmu na pozbycie się zanieczyszczeń i toksyn z układu pokarmowego lub składników zidentyfikowanych przez organizm jako zagrożenie, np. alergeny, substancje trujące. Jednorazowe wymioty nie są powodem do niepokoju. Zdarzają się dosyć często u dzieci, np. w związku z wysoką gorączką. W takiej sytuacji najważniejsze jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu, czyli picie małych ilości ciepłej wody. Jeśli wymioty występują nie więcej niż kilkakrotnie w ciągu 1-3 godzin a potem mijają, wystarczy postępować według poniższych wskazówek:

  • po torsjach wypić maksymalnie 3 łyżki wody. Odczekać kilka minut. Jeśli wymioty się nie powtórzą, popić kolejnych kilka łyżek wody i postępować tak co kilkanaście minut. Jeśli jednak torsje się wzmogą, odczekać pół godziny i wtedy wypić jedną, potem dwie łyżki wody,
  • następnie popić małe ilości wywaru z kopru włoskiego, rumianku lub melisy w odstępach kilkuminutowych. Zawsze podajemy tylko kilka łyżeczek co kilka minut! Dopiero po kilku godzinach od torsji można podać pół kubka napoju,
  • w przypadku mdłości bez torsji, warto popijać wodę gotowaną z plasterkami imbiru.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Kiedy wymioty trwają dłużej niż 6-8 godzin, należy skonsultować się z lekarzem, a w międzyczasie popijać maleńkimi łykami roztwór soli i cukru: do 1 litra przegotowanej, ciepłej wody należy dodać 1 łyżeczkę soli i 4 łyżki cukru (najlepiej trzcinowego),

Ulgę przynoszą okłady na brzuch robione ze ściereczki zamoczonej w wywarze rumianku lub termofor. Można również wmasować w brzuch kroplę olejku miętowego zmieszanego z olejem do masażu lub zwykłą oliwą. Przeciwbólowo działa masaż, tzn. uciskanie punktu na wierzchu dłoni – między palcem wskazującym a kciukiem.

Biegunka

Biegunki, czyli oddawanie luźnego stolca co najmniej 3 razy na dobę zdarzają się zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jeżeli dodatkowo w kale pojawi się krew, śluz lub ropa, należy udać się do lekarza. Podobnie, jeśli do biegunki dołączy ból brzucha oraz gorączka.

Biegunka wiąże się zwykle z infekcja wirusową, na którą nie działają antybiotyki. Ważne jest przede wszystkim unikanie odwodnienia, czyli podobnie jak w przypadku wymiotów, picie często i małymi porcjami. Posiłki powinny być gotowane i niewielkie, ok 5-7 w ciągu dnia. Pomocne przy zatrzymywaniu biegunki są wywary z siemienia lnianego – 2 łyżki nasion gotuj w szklance wody do czasu zgęstnienia. Następnie przelej przez sito, dodaj wody i pij. Można także ugotować czarne jagody i zmiksować. Mus będzie usprawniał organizm do pozbycia się toksyn oraz uspokajał jelita.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dieta w czasie biegunki i wymiotów

Kiedy torsje miną a organizm osiągnie względną stabilizację, można spróbować zjeść lekkostrawny, ciepły posiłek. Może to być kleik z kaszy jaglanej lub zupa marchewkowa gotowana z ziemniakiem (bez wielu przypraw) lub duszone jabłko. Najlepszym posiłkiem jest kasza jaglana gotowana na wodzie lub soku jabłkowym. Dzięki monodiecie, czyli spożywaniu samej jaglanki przez cały dzień lub dwa (w przypadku grypy żołądkowej tydzień), organizm znacznie szybciej wraca do równowagi. Do gotowania jaglanki można dodać kilka czarnych jagód, starte jabłko a na koniec łyżeczkę masła klarowanego.

Przy gorączce nie wolno podawać mleka ani nabiału – utrudniają metabolizm oraz wydalanie toksyn z organizmu. Nie powinno się także podawać innych białek odzwierzęcych, ponieważ są ciężkostrawne i dodatkowo obciążą organizm.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Foto: flikr.com/kourtlynlott

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne