Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Wyposażenie pokoju a zdrowie dziecka

Pokój dla dziecka to nie tylko miejsce wypoczynku i zabawy, ale także nauki oraz rozwoju. Dlatego niezwykle istotne jest zaplanowanie i urządzenie go tak, aby był funkcjonalny oraz bezpieczny.

Prawidłowo wyposażony i zaaranżowany pokój dziecięcy stanowi duże wyzwanie, ponieważ pociecha szybko rośnie, a wraz z wiekiem zmieniają się jej potrzeby. Warto od początku pamiętać, że będziemy musieli wielokrotnie dokonywać zmian w pokoju. W związku z tym już na wstępie dobrym pomysłem jest wydzielenie w pokoju stref – do spania, do zabawy oraz do nauki. Ułatwi to właściwie dopasować aranżacje, sprzęty i meble dla dziecka do jego wieku.

Odpoczynek i zabawa

Od łóżeczka dla niemowlaka po stabilny stelaż z wygodnym materacem dla nastolatka – strefa sypialniana z pewnością przejdzie metamorfozę kilka razy. Jest to bardzo ważna część pokoju, w której dziecko śpi, odpoczywa, ale także czyta książki czy słucha muzyki. Należy zadbać o meble dla dziecka, czyli łóżko w odpowiednim rozmiarze, komfortowy materac, jak również wygodną poduszkę oraz pościel z bohaterami z ulubionej kreskówki lub innym modnym motywem. Obok łóżka sprawdzi się nieduży stolik nocny z lampką o delikatnym świetle.

W strefie zabaw, obok tradycyjnych pluszowych misiów, lalek z akcesoriami i wyścigówek, powinny znaleźć się również zabawki rozwijające wyobraźnię oraz kreatywność dziecka, czyli tablica do pisania, zestaw małego majsterkowicza, walizka lekarza, a także zbiór książek. Starsze dzieci z chęcią będą korzystać z laptopa, konsoli do gier czy elektronicznego czytnika e-booków.

Czas na naukę

Ostatnia część pokoju, czyli strefa nauki i rozwoju, jest równie ważna jak pozostałe. Pokój dziecięcy będzie się zmieniał, ale od początku nie może w nim zabraknąć solidnego biurka oraz ergonomicznego krzesła. Zarówno początkujący uczeń, jak i student spędza w tym miejscu dużo czasu. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o prawidłową postawę dziecka podczas odrabiania lekcji, czytania czy nauki. Jeśli nie chcemy ingerować w tę strefę zbyt często, doskonałym rozwiązaniem będą meble regulowane, np. Meble Moll, które „rosną” razem z dzieckiem. W przypadku biurek główną rolę odgrywa dopasowywanie ich do wzrostu, a także poziom nachylenia blatu ułatwiający wykonywanie prac. Krzesło ponadto musi mieć prawidłowo wyregulowane oparcie oraz podłokietniki. Nie można zapomnieć również o odpowiednim oświetleniu – zarówno górnym, jak i dodatkowym w postaci lampki (źródło: http://muratordom.pl/wnetrza/pokoje-dla-dzieci/biurko-do-pokoju-dziecka-jak-je-wybrac-i-dobrze-ustawic,70_8095.html)

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.