Wyprawka szkolna - 21 najpotrzebniejszych artykułów
| Wyprawka szkolna – 21 najpotrzebniejszych artykułów

Wyprawka szkolna – 21 najpotrzebniejszych artykułów

Chociaż wakacje dopiero się zaczęły, jeśli mamy w domu przyszłego ucznia, warto już teraz pomyśleć o szkolnej wyprawce. Dobrze, żeby w tych zakupach uczestniczyli najbardziej zainteresowani. Jeśli sami wybiorą sobie przybory szkolne, będą chętniej po nie sięgać. A że dzieci lubią się długo zastanawiać, lepiej zacząć przygotowania do szkoły wcześniej.

Co powinno się znaleźć w szkolnym tornistrze?

1. Zeszyty w kratkę i w trzy linie. Na początek można kupić po pięć sztuk w obu wariantach, w trakcie roku szkolnego prawdopodobnie i tak trzeba będzie dokupić. Niektórzy nauczyciele nie akceptują dwukolorowej liniatury, jeśli nie mamy pewności co do wymagań nauczyciela, lepiej kupić jednokolorową.

2. Piórnik – miejsce na wszystkie przybory szkolne i dziecięce skarby. Najlepiej sprawdzają się piórniki z wydzielonymi miejscami na poszczególne przybory, tak aby łatwo je było znaleźć i wyjąć. Piórniki produkowane są w szerokiej gamie kolorystycznej i bogatym wzornictwie, każde dziecko na pewno wybierze coś dla siebie.

3. Długopisy – obecnie uczniowie korzystają prawie wyłącznie z długopisów ścieralnych. To bardzo wygodne, ale i drogie rozwiązanie, dlatego razem z długopisami warto zaopatrzyć się w zapas wkładów.

4. Ołówki – służą małym uczniom do nauki pisania i rysowania. Ponieważ ołówki mają skłonności do szybkiego łamania się, warto zainwestować w wyroby renomowanych firm. Można takie znaleźć między innymi na www.biuronimo.pl. Gwarantuje to dłuższą żywotność ołówków. Najczęściej w użyciu są ołówki o stopniu twardość HB, czyli średniej.

5. Kredki ołówkowe – służą nie tylko do rysowania, ale także do pisania w zeszytach, zaznaczania ważniejszych fragmentów lekcji, młodszym dzieciom do rysowania szlaczków. W kredki, podobnie jak w ołówki, warto zainwestować. Dobrej jakości produkt posłuży dziecku trzy lata, tani po pół roku będzie niekompletny i wymagający zastąpienia nowym.

6. Do ołówków i kredek ołówkowych niezbędna jest dobra, ostra temperówka. W sprzedaży dostępne są temperówki uniwersalne, którymi można zatemperować kilka rozmiarów kredek.

7. Kredki świecowe – przydają się na lekcjach plastyki. Obowiązkowy element wyprawki, zwłaszcza w młodszych klasach.

8. Pastele olejne – przydają się zarówno młodszym, jak i starszym uczniom. Warto kupić większy zestaw, który oferuje bogatszą gamę kolorów.

9. Bibuła lub krepina – zazwyczaj jedno opakowanie wystarcza na cały rok szkolny.

10. Farby akwarelowe i plakatowe – również obowiązkowy element wyprawki pierwszaka. W przeciwieństwie do kredek można kupić mniejszy zestaw – farby można mieszać ze sobą i uzyskiwać ciekawe efekty kolorystyczne. Dla dzieci mniejsza ilość kolorów w opakowaniu to bodziec do własnych eksperymentów malarskich.

11. Zestaw pędzelków – dla wygody dziecka i lepszego efektu plastycznego, dobrze jest kupić zestaw zawierający zarówno cienkie, jak i grube pędzelki.

12. Nożyczki – powinny być ostre, ale o łagodnie zakończonych czubkach. Do prac plastycznych wystarczą małe nożyczki. Nie ma obowiązku, ale dla przyjemności dziecka, można nabyć także nożyczki ząbkowane, które dają ciekawe efekty plastyczne.

13. Klej – najlepszy jest klej w sztyfcie. Z klejów w płynie dla bezpieczeństwa zawartości tornistra lepiej zrezygnować.

14. Gumka do ścierania – chociaż kuszą kolorami i bajkowymi nadrukami, najlepiej sprawdza się tradycyjna szara gumka-myszka.

15. Papier kolorowy – jeden zeszyt wystarczy na cały rok.

16. Blok rysunkowy – na początek trzeba kupić dwie sztuki. Warto zainwestować w blok z kolorowymi kartkami.

17. Plastelina – warto zwrócić uwagę, aby była miękka, łatwo ugniatająca się i bezwonna.

18. Pojemnik na drugie śniadanie – najlepszy jest dwupoziomowy lub z przegródkami.

19. Zamykany bidon na wodę.

20. Worek na kapcie, oczywiście z kapciami. W wielu szkołach wymaga się obuwia sportowego z białą podeszwą.

21. Strój na W-F. Najczęściej jest to podkoszulka i krótkie spodenki.


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Dlaczego dziecko najgorzej zachowuje się przy mamie?

wychowanie
Jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką?

edukacja alternatywna
Dzieci, które mają częsty kontakt z naturą są mniej zestresowane, bardziej kreatywne i szybciej się uczą

wychowanie
Zrozumieć dziecko. Fragment książki

wywiady
Wściekli i skuteczni. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

rodzina
Zabawka doskonała? Kilka świetnych pomysłów na zabawy z użyciem kartonów

ciąża i poród
7 niezwykłych rzeczy, które dziecko robi w brzuchu mamy

edukacja alternatywna
7 rzeczy, które może zrobić rodzic, by pomóc dziecku w adaptacji przedszkolnej

zdrowie
Mózg rośnie razem z sercem, czyli o korzystnym wpływie bliskości na rozwój dziecięcych mózgów

olini
4 przepisy na energetyczne śniadania z masłem orzechowym