Najmłodsi w e-przychodni
Aby nie fatygować dziecka do przychodni i nie narażać na dodatkowy stres związany z podróżą czy kontaktem z personelem medycznym i osobami czekającymi w poczekalni, warto wybrać zdalną formę kontaktu z lekarzem. Maluch podczas e-spotkania może w nim aktywnie uczestniczyć, jeśli tylko zdrowie mu na to pozwala, ale warto wcześniej przygotować go do tego wydarzenia, aby konsultacja przebiegła pomyślnie.
Najmłodsze dzieci podczas rozmowy z lekarzem online powinny być wypoczęte i najedzone, dlatego ważna jest pora dnia takiej konsultacji. Wideokonferencja w czasie pory drzemki lub obiadu może wywołać rozdrażnienie u pociechy czy nawet nasilić objawy choroby.
Pod ręką warto mieć gryzak, butelkę czy ulubioną zabawkę malucha, które pozwolą zająć uwagę dziecka, kiedy straci ono zainteresowanie spotkaniem.
W sytuacji, kiedy zgłaszasz się z problemem dermatologicznym, lekarz online może poprosić Cię o okazanie powstałych zmian. Postaraj się do wizyty ubrać malucha w luźną odzież, aby można było ja łatwo zdjąć w razie potrzeby lub odsłonić daną okolicę ciała.
Starsze dzieci u lekarza online
Przedszkolaka i dziecko w wieku szkolnym warto uprzedzić o nadchodzącej e-wizycie. Możesz przygotować również zajmujące uwagę akcesoria, które usprawnią przebieg spotkania, np. misia, kolorowankę czy przekąskę, ale jednocześnie ogranicz rozpraszające bodźce, np. wyłącz telewizor czy schowaj tablet.
Lekarz online chętnie odpowie także na wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia zadane przez Twoją pociechę. Jeśli maluch będzie chciał włączyć się do rozmowy, warto dać mu taką możliwość.
Jak umówić e-spotkanie?
Rejestracja dziecka w e-przychodni to prosta procedura. Wystarczy wybrać odpowiedniego lekarza, z którym chcesz odbyć konsultację, a następnie termin, czyli dzień i godzinę rozmowy. Po zatwierdzeniu przez przychodnię Twojego zgłoszenia pozostaje tylko czekać na kontakt ze strony lekarza w wybranym czasie.
Jeśli jest to Twoja pierwsza wizyta w trybie zdalnym w wybranej e-przychodni, warto przygotować dokumentację medyczną zebraną do tej pory na temat danego problemu. Lekarz po zapoznaniu się z historią choroby ma możliwość bardziej kompleksowej oceny sytuacji, ale jeśli nie masz wyników badań, opinii lekarzy czy innych dokumentów, nie martw się.
Lekarz online, z którym będziesz odbywać rozmowę, może wystawić Twojemu dziecku skierowania na odpowiednie badania czy zalecić dodatkowe konsultacje z wybranym specjalistą. Podczas e-konsultacji możesz także otrzymać e-receptę, e-zwolnienie (l4) czy inne wskazania niezbędne do poprawy zdrowia Twojego malucha.