Kategorie
ekowiadomości

Co daje dzieciom natura? Szczęście i poczucie przynależności do świata

Dzieci, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, mogą mieć silniejsze poczucie samorealizacji i celu niż te, które na łonie natury przebywają sporadycznie. Według naukowców z amerykańskiej uczelni Michigan State University duchowość dzieci tworzy się dzięki połączeniu zdobywanych przez nie doświadczeń i kontaktu z naturą.

Jak przeprowadzono badanie? Obserwowano dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które przebywały na świeżym powietrzu od 5 do 10 godzin tygodniowo. I okazało się, że głęboki związek dziecka z naturą wcale nie jest mitem, choć wypowiedzi dzieci mogą zaskakiwać, ponieważ cechuje je duża dojrzałość. Wartości duchowe są niezwykle ważne dla rozwoju człowieka. Na przykład, uczucie spokoju dzieci tłumaczyły tym, że siła wyższa stworzyła świat przyrody wokół nich.

seria rodzicielska

Pakiet: Jak zrozumieć małe dziecko + Rozwój seksualny dzieci

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci oraz całościowy poradnik o rozwoju seksualnym dzieci 0—18 lat.

Co jeszcze daje dzieciom natura? Szczęście i poczucie przynależności do świata. Dzieci wykazują uczucie zdziwienia i jakby bycia pokonanymi przez siły natury podczas burzy. Naukowcy wyjaśniają, że natura jest w nieustannym ruchu, jest nieprzewidywalna, co sprzyja możliwości rozwiązywania problemów, przed którymi stają dzieci, a to buduje pewność siebie.

W badaniu oceniano także wpływ natury na rozwój poczucia estetyki u dzieci. Naukowcy zauważyli, że dzieci, które angażują się w swobodną zabawę, nabierają szacunku dla piękna, zauważają kontrasty, grę światła, symetrię, kolory. Zabawy na łonie natury rozbudzają w dziecku ciekawość, pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Dodatkowo przeprowadzono głębszą analizę związku natury i rozwoju dziecka. Przyjrzano się rysunkom dzieci, ich pamiętnikom, rozmawiano z rodzicami. Siedmioro na dziesięcioro dzieci było chrześcijanami.

Co ciekawe, rodzice dzieci biorących udział w badaniu przyznają, że sami w dzieciństwie spędzali mnóstwo czasu na powietrzu, i wierzą, że takie doświadczenia wpłynęły na to, kim obecnie są w życiu dorosłym.

seria holistyczna

Pielęgnacja naturalna

 Dbaj naturalnie o włosy, skórę i ciało. Poznaj tajniki pielęgnacji naturalnej.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Co daje dzieciom natura? Szczęście i poczucie przynależności do świata”

Trochę nie kumam, czemu wiara w siłę wyższą i bycie chrześcijaninem ma być szczególnie korzystne dla rozwoju dziecka :P Jestem całym sercem za bliskim kontaktem z naturą, ale argumenty z tego artykułu są dziwacznie podane i nie przekonują mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *