Kategorie
Rozwój dziecka Rozwój przez zabawę

10 pomysłów na zabawy, przy których rodzic może… poleżeć!

Zmęczenie, potrzeba odpoczynku – jest milion powodów, by poleżeć. I tylko jedno „ale” – dziecko, które domaga się zabawy. Zobaczcie małą ściągę z zabaw podłogowych, które pozwalają po prostu leżeć i odpoczywać, podczas gdy dzieci bawią się na całego. Czyż nie pięknie jest poleżeć sobie… od czasu do czasu?

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

1. Zabawa w doktora

Chory pacjent zalega na podłodze i poddaje się lekarskiej woli. Ta wola może sprowadzać się do zwykłego badania stetoskopem (spodziewane polecenia doktora: „proszę otworzyć buzię i pokazać ząbki”), może też przerodzić się w bandażowanie pacjenta po wypadku. Cały proces daje nam przynajmniej pół godziny odpoczynku, by zregenerować siły i przejść w bardziej aktywne formy zabawy.

2. Zabawa w martwego Indianina

Zabawa w martwego Indianina to zabawa, którą w swoich książkach poleca Lawrence J. Cohen. Indianin został ciężko raniony przez przeciwnika z innego plemienia. Ten przeciwnik odśpiewuje nad nim zwycięską pieśń i tańczy wkoło, bijąc w bęben i wznosząc radosne okrzyki. 15 minut na regenerację – gwarantowane!

Warto jeszcze przeczytać:


3. Zabawa w robienie makijażu

Zdarza się, że na szali – dobry wizerunek kontra chwila odpoczynku, przeważa to drugie. Nie pozostaje wówczas nic innego, jak wręczyć dziecku w dłoń jakieś stare kosmetyki tudzież farby do malowania ciała i… dać się zmalować. Na leżąco!

4. Zabawa w czesanie włosów

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką (posiadaczem?) długich włosów, wykorzystaj je w słusznym celu – niech staną się wymówką do zasłużonego odpoczynku. Wręcz latorośli szczotkę do włosów oraz garść ozdobnych spinek, połóż się na plecach i oddaj się w ręce stylisty. Efekt z pewnością będzie zaskakujący a zabawa – wciągająca.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

książki dla rodziców

Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę

39,90 PLN

Dziecko marudzi przy ubieraniu, nie chce iść do przedszkola, obraziło się na cały świat? Zamień to w zabawę!

5. Zabawa w malowanie po plecach

Farby do malowania ciała przydają się w wielu sytuacjach. Również w tych, gdy dziecko domaga się uwagi a ty, po prostu padasz na twarz. Obdarowanie malucha kreatywnym zestawem farbek i odsłonięcie własnych pleców poskutkuje niezwykłym tatuażem, który (na szczęście!) łatwo zmyć za pierwszym razem, biorąc wieczorny prysznic.

6. Zabawa w masowanie

Inną wariacją okołoplecową jest zabawa w salon masażu, w którym ty jesteś pacjentem a twoje dziecko – masażystą. Jego zadaniem jest wykonanie relaksacyjnego masażu, po którym zyskasz pełnię sił. Możecie użyć do tego nawilżającej oliwki. A potem – zamienić się rolami. Przyjemne z pożytecznym!

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

7. Zabawa w skakanie przez rodzica

Czujesz się czasem jak kłoda rzucona komuś (dziecku) pod nogi? To doskonała okazja, by wykorzystać tę funkcję i stać się… przeszkodą, przez którą twoje dziecko będzie przeskakiwać. Ty instruujesz: „przeskocz przeze mnie jak najdalej”, „przeskocz, podciągając jak najwyżej kolana”, „przeskocz na jednej nodze”, „z uniesioną ręką”. Jeśli dobrze zaaranżujesz zabawę, będziesz mieć sporo czasu na leżenie a twoje dziecko – jeszcze więcej radości z leżącego rodzica.

8. Zabawa w pływanie na plecach i słuchanie muzyki

Gdy zbliża się wieczór i brakuje ci pomysłu na nastrojowe wyciszenie dziecka, a do tego maluch naciska na aktywne zabawy na które nie masz siły, włącz relaksującą muzykę, połóż się na plecach na podłodze razem z dzieckiem, powiedz że podłoga jest jeziorem przez które musicie przepłynąć poruszając rękoma w rytm muzyki i powoli suńcie przez podłogę, rozkoszując się pozycją leżącą, która – jak powszechnie wiadomo – rodzicom nie zdarza się zbyt często.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

Dodaj mi skrzydeł
35 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Rozwój seksualny dzieci
34 PLN

9. Zabawa w smakosza

Przygotuj kilka smacznych przekąsek w osobnych, małych miseczkach. Na przykład rodzynki, orzechy, suszone śliwki, płatki kukurydziane, kawałki jabłka, gruszki itd. Następnie zawiąż na swoich oczach chustkę i połóż się na podłodze. Zadaniem dziecka jest serwowanie ci posiłku do ust a twoim – odgadnięcie, co to jest. A potem zmiana. Chwila na leżenie i smakowanie, która sprawia dużo radości.

10. Zabawa w wyświetlanie latarką na suficie różnych kształtów

Wieczór to również świetna okazja do zabaw typu „łapanie zajączków”. Zgaście w domu światło, zasłońcie okna, chwyćcie w dłonie latarki i połóżcie się na podłodze. Latarkami oświetlajcie sufit, przeskakujcie z kąta w kąt, pokażcie, jak zrobić na tle światła cienie z rąk. Pełen relaks!

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *