Kategorie
Ekowiadomości

(Za)ciężkie tornistry

Rodzice dzieci w wieku szkolnym doskonale wiedzą, ile może ważyć tornister ucznia. Najnowsze badania wskazują, że nawet 90 procent dzieci ma problemy z kręgosłupem

Rodzice dzieci w wieku szkolnym doskonale wiedzą, ile może ważyć tornister ucznia. Najnowsze badania wskazują, że nawet 90 procent dzieci ma problemy z kręgosłupem. Niektóre szkoły zapewniają możliwość pozostawienia w szkole niektórych podręczników, by ograniczyć ilość książek, które dziecko musi codziennie dźwigać na plecach.

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego o udzielenie informacji o placówkach, które nie dają dzieciom możliwości pozostawienia książek na terenie szkoły. Rzecznik chce poznać wyniki kontroli higieny procesu nauczania-uczenia się w roku szkolnym 2011/2012, przeprowadzonej przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ile waży plecak?

W trakcie akcji ważenia tornistrów przeprowadzonej w 130 warszawskich szkołach podstawowych okazało się, że najcięższy ważył aż 8,5 kg! Tymczasem waga plecaka wraz z zawartością nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka.

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka:

  • rodzice (i dzieci) powinni wybierać tylko lekkie tornistry – z szerokimi, wyściełanymi szelkami;
  • plecak należy nosić na obu ramionach, a przy pakowaniu wykorzystać wszystkie jego przegrody i kieszenie;
  • ciężar powinno się rozłożyć symetrycznie do pionowej osi ciała, cięższe przedmioty włożyć najbliżej pleców i środka.

Ruda Śląska chce zmian

Rada Miejska w Rudzie Śląskiej przyjęła rezolucję w sprawie częstych zmian podręczników szkolnych i zbyt ciężkich tornistrów uczniów. „Radni Rady Miasta Ruda Śląska wraz z nauczycielami i resztą rodziców, systematycznie zmuszanych przez system oświatowy do zakupu coraz to nowych, często zmienianych podręczników dla swoich dzieci realizujących obowiązek szkolny, stanowczo protestują przeciw częstym, zwykle mało znaczącym zmianom i wprowadzaniu tzw. wydań poprawionych podręczników” – napisano w przyjętej przez radnych rezolucji.

Ponadto, radni postulują, aby ograniczyć wprowadzanie nieuzasadnionych zmian w układzie i treści podręczników. W ten sposób treści zawarte w podręczniku będą dłużej aktualne. Nie będzie konieczności kupowania co roku nowej książki, dzięki czemu byłaby możliwość odkupowania podręczników od uczniów ze starszych klas.

Źródło: brpd.gov.pl, natablicy.pl
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “(Za)ciężkie tornistry”

sama mam dwoje dzieci w szkole, w pierwszych klasach podstawówki: nie kupuję zeszytów w twardych okładkach, pakujemy się razem by nic nie zapomniały i nie nosiły zbędnych rzeczy-a i tak ich plecaki są mega ciężkie! Mam nadzieję, że kiedyś się to zmieni. Na razie pozostaje walka o zdrowie kręgosłupów naszych dzieci-warto o tym poczytać: http://www.dzielnakobieta.pl/index.php/2012-01-30-12-30-17/2012-02-28-08-52-10/109-bitwa-o-zdrowy-kregoslup

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.