Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Zalety lektur w formie audiobooków. Dlaczego warto sięgnąć po audiobooka “Tajemniczy ogród” i inne książki z kategorii lektur szkolnych?

Rozpoczęcie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce dzieci będą musiały wrócić do swoich szkolnych obowiązków. Staną przed nimi kolejne wyzwania – odkrywanie i przyswajanie nowych dziedzin wiedzy, liczne sprawdziany i kartkówki, a także pełna lista lektur szkolnych do przeczytania. W natłoku zadań trudno jest znaleźć czas na wnikliwe przeczytanie książki ze zrozumieniem, dlatego z pomocą przychodzi nam audiobook. Jeśli chcesz przeczytać o najważniejszych zaletach posiadania lektury w formacie audio oraz poznać trzy propozycje ciekawych i wartościowych  książek z kategorii literatury dziecięcej, zapraszamy do… lektury!

1. „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett – wspaniała opowieść o odnajdywaniu siebie

Jedną z najpiękniejszych lektur szkolnych jest niewątpliwie „Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Hodgson Burnett. To niezwykła historia Mary Lennox, która po śmierci rodziców przenosi się do domu swojego wuja Archibalda Cravena. Krewny nie widzi powodu do sprawowania nad dziewczynką należytej opieki, podobnie jak wcześniej nie robili tego rodzice Mary. Położony pośród wrzosowisk stary dom kryje w sobie wiele tajemnic, które z dnia na dzień zaczyna odkrywać jego nowa mieszkanka. Poza wielkim domem, wkrótce odkryje też sekret wielkiego, otaczającego posiadłość, ogrodu oraz… swojego własnego „ja”. Dziewczynka, należąca do najmniej sympatycznych dzieci, dzięki pobytowi u wujostwa, uczy się przyjaźni, miłości i empatii. Po raz pierwszy nawiązuje silne relacje z innymi. Na początku Mary jest całkiem samotna i pewna swojej ogromnej wartości. Bywa zarozumiała i jest kompletnie niesamodzielna. Z czasem zaczyna poznawać domową służbę a także mieszkającego w domu chłopca – Colina. Choć powieść Frances Hodgson Burnett to lektura szkolna, stanowi wspaniałą propozycję dla osób w każdym wieku. Jeśli planujesz zakupić „Tajemniczy ogród” audiobook dla swojego dziecka, zachęcamy do odtwarzania go razem z pociechą aby 

2. „Mikołajek” René Goscinny, Jean-Jacques Sempé – klasyka z kategorii literatury dziecięcej

Dowcipne, pełne wspaniałego humoru, historie tytułowego Mikołajka bawią czytelników z różnych pokoleń od dawien dawna. Aż trudno uwierzyć, że napisane ponad siedemdziesiąt lat temu, opowiadania początkowo nie odniosły komercyjnego sukcesu. Jeśli kiedykolwiek widziano inne tak niedocenione dzieła, „Mikołajek” na pewno wysuwa się w tej dziedzinie na prowadzenie. Książka, której autorem jest René Goscinny i do której niesamowite w swej prostocie ilustracje wykonał Jean-Jacques Sempé, to rewelacyjna propozycja dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Słuchanie “Mikołajek” audiobook to czysta przyjemność – lektura obfituje bowiem w zabawne obserwacje na temat otaczającego nas świata. Pisana z perspektywy dziecka, książka pozwala wczuć się w rolę głównego bohatera i poczuć opisaną przez niego beztroskę dzieciństwa. Warto więc uczestniczyć w tej zabawie wraz ze swoim dzieckiem. 

3. „Niesamowite przygody 10 skarpetek” Justyna Bednarek – zabawnie o problemach świata

„Niesamowite przygody 10 skarpetek” to lektura nie tylko dowcipna i pouczająca, ale też ponadczasowa. Książka składa się z cyklu opowiadań, których głównymi bohaterami i bohaterkami są… skarpetki – cztery prawe i sześć lewych. Każdy, kto ma w domu pralkę, zna na pewno problemy wynikające z tajemniczego znikania jednej z dwóch skarpet danej pary. Autorka lektury, Justyna Bednarek, w ciekawy i zupełnie niespodziewany sposób tłumaczy czytelnikowi, gdzie podziały się zaginione elementy garderoby. Opowiadania o losach skarpetek są pełne dobrego humoru, ciekawych wydarzeń i naprawdę niezwykle oryginalnych zwrotów akcji. Każda z zaginionych skarpet pełna jest indywidualnych cech charakteru, posiada konkretne chęci i pragnienia. Każda wyrusza w świat w oczekiwaniu na spełnienie swoich marzeń lub odnalezienie samej siebie. Mimo, że treść jest przystępna i dedykowana najmłodszym, jej przesłanie jest ponadczasowe i bardzo uniwersalne. Jeśli szukasz lektury, którą z przyjemnością można przesłuchać razem ze swoim  dzieckiem koniecznie wpisz na listę „Niesamowite przygody 10 skarpetek” audiobook.

Zalety audiobooków – dlaczego warto posiadać lektury w formacie audio?

Z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na zakup lektur w formie audiobooka. Dlaczego? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Audiobooki posiadają bowiem wiele różnych zalet:

  • sprawdzą się właściwie w każdych warunkach. Dzięki lekturze w formacie MP3 treść książki można przyswajać zarówno w domu, jak i w samochodzie, pociągu, na spacerze. Możliwość odtwarzania treści w formie audio to gwarancja dostępności niezależnie od miejsca pobytu;
  • jak wszystkie inne lektury, także te w formie audiobooków, pozytywnie wpływają na wyobraźnię, pozwalają rozwijać abstrakcyjne myślenie, poszerzają zasób słownictwa i zachęcają do pochłaniania jeszcze większej ilości treści;
  • słuchanie lektury pozwala na zatopienie się w jej świecie. Nie wymaga skupiania uwagi na tekście a jedynie na treści książki. Dzięki temu można zamknąć oczy i przenieść się w świat, który przedstawia nam autor lub autorka lektury;
  • audiobooki nie wymagają używania narządu wzroku. Dzięki temu mogą z nich korzystać osoby słabowidzące i niewidzące. Osoby, które nie narzekają na problemy ze wzrokiem, mogą natomiast po prostu dać swoim oczom odpocząć, nie rezygnując tym samym z lektury.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.