Kategorie
Ciąża i narodziny

Wyprawka dla niemowlaka. Które rzeczy warto umieścić na wyprawkowej liście?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka, choć przyjemne, jest szalenie trudne. Jeszcze przed narodzinami dziecka chcemy kupić ubranka niemowlęce, pieluszki jednorazowe czy akcesoria do karmienia, ale nie zawsze wiemy, czym się kierować. Przygotowaliśmy więc krótki przewodnik, dzięki któremu wyprawka dla niemowlaka nie będzie już dla was tematem pełnym zagadek i wątpliwości.

Jeśli jesteśmy w drugiej czy kolejnej ciąży, prawdopodobnie wiemy już, co może nam się przydać, a czego nawet nie zdążymy wyjąć z fabrycznego opakowania. Ale pierwsza ciąża to wyprawkowa jazda bez trzymanki! Czytamy artykuły na serwisach internetowych dla rodziców, podręczniki, broszury otrzymane w szkole rodzenia. Prawie każdy autor sugeruje nam inną, zwykle dość długą listę produktów do kupienia z okazji narodzin dziecka. My postawiliśmy na minimalizm i wybraliśmy kilkanaście rzeczy, których zakup warto rozważyć.

Skompletowanie wyprawki dla dzieci urodzonych w terminie – ubranka niemowlęce

Kupowanie ubranek niemowlęcych to jeden z najprzyjemniejszych momentów kompletowania wyprawki dla dziecka. Zanim jednak rzucimy się w wir zakupów, sprawdźmy, po które elementy dziecięcej garderoby rodzice sięgają najczęściej. Wcale nie należą do nich kultowe kaftaniki i śpioszki! Warto rozważyć zakup kilku sztuk/par każdej z poniższych rzeczy:

  • body z krótkich rękawem,
  • body z długim rękawem,
  • wygodne spodenki z szerokim ściągaczem,
  • pajacyki,
  • rampersy,
  • sweterki,
  • skarpetki,
  • czapeczki,
  • dla dzieci urodzonych jesienią i zimą dodatkowo: kurtka/kombinezon zimowy, grubsza czapka, szalik, rękawiczki.

Kupując ubranka, większość rodziców stawia na rozmiar 56, który często już w dniu wypisu ze szpitala okazuje się… za mały. Dużo lepszym wyborem będzie więc rozmiar 62. Wybierajmy też tkaniny odpowiednie dla delikatnej skóry dziecka – najlepiej sprawdzi się bawełna organiczna i wełna merino.

Wyprawka dla niemowlaka – pieluchy

Umieściliśmy na naszej liście pieluszki jednorazowe, jednak dziś wielu rodziców z nich rezygnuje. I to od pierwszych dni życia dziecka! Wyprawka dla noworodka wcale nie musi zawierać w sobie rzeczy, które po kilku godzinach (a czasem nawet kilku minutach) lądują w koszu na śmieci. Warto więc rozważyć pieluchy wielorazowe, których wybór jest dziś ogromny. Oprócz kultowej tetry, na którą tak bardzo narzekają nasi rodzice, czekają też otulacze wełniane (odpowiednio pielęgnowane chronią ubranka przed wilgocią i zabrudzeniami tak samo jak pieluszka jednorazowa!), ale też wiele innych rozwiązań. Przed robieniem prania możemy trzymać mokre pieluchy (z wyjątkiem wełny) w worku PUL, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jeśli jednak pieluchowanie wielorazowe was nie przekonuje, w drogeriach znajdziecie mnóstwo pieluch jednorazowych. Dla noworodka urodzonego w terminie najlepiej wybrać pieluszki w rozmiarze 1 lub 2.

Podstawowa wyprawka  – kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne

Kompletując wyprawkę kosmetyczną, warto kierować się zasadą: im mniej, tym lepiej. Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego do kąpieli i pielęgnacji nie warto używać zbyt wielu kosmetyków. Sięgnijmy po sprawdzone produkty: 

  • delikatny płyn do kąpieli (równie dobrze sprawdzi się kilka kropel oliwy i mleka dodanych do wody), 
  • krem przeciw odparzeniom,
  • duże płatki kosmetyczne do przemywania pupy wodą,
  • sól fizjologiczna do czyszczenia nosa i oczu,
  • hipoalergiczny proszek do prania.

Wybierajmy kosmetyki, które uzyskały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny.

Kompletna wyprawka dla noworodka – akcesoria do karmienia

Nawet jeśli nastawiamy się na wyłączne karmienie piersią, warto już w drugim trymestrze ciąży (a najpóźniej w trzecim) rozejrzeć się za butelką i smoczkiem, zapoznać się z ofertą różnych producentów, wybrać rozwiązanie idealne dla siebie. Taki zestaw nie jest, wbrew pozorom, zarezerwowany wyłącznie do karmienia mlekiem modyfikowanym! Sprawdzi się też, gdy mamy zamiar karmić niemowlę odciągniętym mlekiem mamy. Zwróćmy uwagę na kształt butelki i budowę smoczka – jeśli zależy nam na tym, by łączyć karmienie piersią z karmieniem butelką, smoczek nie może zaburzać odruchu ssania. Takie rozwiązanie wprowadził Philips Avent – butelka z responsywnym smoczkiem Natural umożliwia dziecku pobieranie pokarmu we własnym, naturalnym rytmie. W przeciwieństwie do standardowych butelek, z których mleko wypływa nieprzerwanym strumieniem, z innowacyjnej butelki Philips Avent pokarm wypływa tylko wtedy, gdy dziecko aktywnie ssie. Smoczek Natural ma również działanie antykolkowe, a to oznacza, że minimalizuje powstawanie pęcherzyków powietrza.

Philips Avent
Wsparcie karmiących mam

Mamy chcące karmić dziecko swoim mlekiem często obawiają się, że wprowadzenie butelki spowoduje odrzucenie piersi przez maluszka. Nie ma się co dziwić – bywa, że karmienie i laktacja na początku nie przychodzą łatwo i wymagają trochę wysiłku, więc później rodzice nie chcą tego zaprzepaścić. 


Pomocna może być nowość: responsywna butelka Natural, która najwierniej jak to możliwe imituje pierś mamy.

Wyprawka dla niemowlaka – rzeczy potrzebne w domu, w drodze i na spacerze

Ostatni punkt naszej listy wyprawkowej jest chyba najbardziej kontrowersyjny. Większość przyszłych rodziców jest przecież przekonana, że łóżeczko dla dziecka i wózek są niezbędne. Okazuje się jednak, że najczęściej stoją one… nieużywane. Dziecko rezygnuje z własnego łóżeczka na rzecz łóżka rodziców, zwykle także gondola nie jest tak atrakcyjna jak ręce mamy czy taty. W drugim wypadku doskonałym rozwiązaniem może być chusta, po którą możemy sięgnąć już od pierwszych dni życia dziecka. Warto wcześniej skonsultować się jednak z doradcą, poznać rodzaje wiązań, a w końcu dotknąć różnych materiałów i wybrać najlepszy dla siebie. Jeśli planujemy jeździć samochodem, pamiętajmy też o foteliku samochodowym, który zapewni dziecku bezpieczeństwo.

No dobrze, czy to wszystko? 

Jeśli zastanawiacie się, czy na naszej liście znajduje się wszystko, czego będziecie potrzebować, od razu odpowiadamy: nie. W końcu każda rodzina jest inna, każda ma inne potrzeby, a kompletowanie wyprawki jest na to świetnym dowodem. Słuchajcie siebie i swojej intuicji, a przy tym… nie zapominajcie o naszej liście. Mamy nadzieję, że wam się przyda!

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.