Objawy zapalenia pęcherza moczowego
Rozpoznanie zapalenia pęcherza u dziecka nie jest łatwe. Sygnałem może być gorączka, której nie towarzyszą inne objawy, takie jak kaszel, katar czy ból gardła. Jeśli coś takiego przydarza się naszemu dziecku, trzeba się wybrać do lekarza i najlepiej od razu zabrać ze sobą mocz do badania. To najlepszy sposób na sprawdzenie, czy dziecko cierpi na zapalenie pęcherza moczowego.
Sygnałami alarmowymi mogą być również sytuacje, w których dziecko nie chce usiąść na nocniku i unika oddawania moczu. Dzieje się tak dlatego, że oddawanie moczu powoduje pieczenie, bóle w cewce moczowej i dole brzucha, więc dziecko chce tego za wszelką cenę uniknąć. Ale symptomem zapalenia pęcherza moczowego może być też sytuacja, w której dziecko bardzo często mówi, że chce mu się siusiu, i oddaje mocz w małych ilościach.
Jak zrozumieć małe dziecko
Podręcznik świadomego rodzicielstwa
Rozwój seksualny dzieci
Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Co powoduje zapalenie pęcherza moczowego?
U malutkich dziewczynek przyczyną zapalenia pęcherza moczowego bywa np. obyczaj omijania okolic krocza i sromu przy myciu w pierwszych tygodniach po urodzeniu. Nie jest to prawidłowe postępowanie. W tych miejscach zbierają się rozmaite resztki, które mogą się stać pożywką dla bakterii i być przyczyną zakażenia, które przeniesie się na drogi moczowe. Natomiast u bardzo małych chłopców częste zakażenia tych okolic mogą świadczyć o wadach w układzie moczowym – częstą przyczyną jest zastawka w cewce. Taka wada powoduje utrudnienie w odpływie moczu i jego zaleganie w pęcherzu. Skutkiem mogą być właśnie infekcje dróg moczowych. Z większości takich wad mali chłopcy wyrastają, czasem jest jednak potrzebna interwencja chirurgiczna.
Objawy zapalenia pęcherza moczowego. Kto najczęściej choruje?
Zarówno wśród starszych, jak i wśród młodszych dzieci, zapalenie pęcherza częściej dotyka dziewczynek. One w przeciwieństwie do chłopców mają krótką i prostą cewkę moczową, a to sprawia, że dużo łatwiej o zakażenie. Do takich infekcji zwykle dochodzi w wyniku zaniedbań higienicznych. Przede wszystkim winne jest niestaranne wycieranie tych okolic i przenoszenie bakterii z okolic odbytu w stronę cewki. W taki sposób dochodzi do zakażenia bakterią Escherichia Coli, która odpowiada za 90 procent zapaleń dróg moczowych. Starsze dziewczynki trzeba więc uczyć, by po skorzystaniu z toalety zawsze wycierały pupę od przodu do tyłu.
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza
Jeśli dziecko nie może zrobić siusiu, nie chce usiąść na nocniczku, skarży się, że boli, piecze i szczypie, nalejmy do miski ciepłej wody i dodajmy do niej napar z rumianku (kilka torebek rumianku należy uprzednio zaparzyć w gorącej wodzie). A następnie posadźmy dziecko pupą w misce i namówmy je, by wysiusiało się w ten sposób. Ciepła woda działa rozkurczowo, a rumianek łagodząco, więc ból powinien się zmniejszyć.
Uwaga! Reklama do czytania
Wierszyki paluszkowe
Wesołe rymowanki do masażyków
Wierszyki bliskościowe
Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Co stosuje się w leczeniu infekcji dróg moczowych?
Wysoka gorączka i ropomocz są wskazaniami do leczenia furaginą albo nawet antybiotykiem. Leczenie farmakologiczne powinno jednak być dopasowane do indywidualnego przypadku i dobrane po zbadaniu moczu na posiew. Po 3-4 dniach leczenia, by sprawdzić jego skuteczność, robimy badanie ogólne moczu. Natomiast kolejne badanie na posiew robimy dopiero po 3-4 dniach od zakończenia terapii danym lekiem, bo zrobione wcześniej będzie niemiarodajne. Warto przy tym zaznaczyć, że leczenia furaginą nie należy przerywać natychmiast po ustąpieniu objawów. Powinno ono trwać około 10 dni. Jeśli zaś dziecko ma nawracające zakażenia dróg moczowych, może się okazać, że terapia tym lekiem powinna trwać jeszcze dłużej.
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza – leki homeopatyczne
Terapię naturalną możemy stosować albo pomocniczo, albo wtedy, gdy dolegliwości są niezbyt uciążliwe, a badanie moczu nie wykazuje obecności bakterii. Do homeopatycznych leków, które są pomocne przy dolegliwościach pęcherza i dróg moczowych, a także trudnościach przy oddawaniu moczu, należy przede wszystkim:
- Cantharis – podaje się go przy częstomoczu, pieczeniu i bólu,
- Mercurius corrosivus – jeśli występuje ciągłe parcie na pęcherz moczowy,
- Equisetum hyemale – gdy dziecko moczy się w nocy, a pod koniec oddawania moczu odczuwa ból,
- Staphysagria – u kobiet, które rozpoczęły już współżycie i cierpią na zapalenie pęcherza.
U wszystkich chorych na infekcję dróg moczowych ulgę w dolegliwościach przynoszą też nasiadówki z rumianku. Dobrze działają także napoje takie jak sok z żurawiny, herbatka z pokrzywy czy skrzypu. Kłopot polega na tym, że dzieci nie zawsze chcą je pić. Ale jeśli chcą, to jak najbardziej należy podawać, ponieważ wspomagają leczenie. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli leki naturalne nie zadziałają w ciągu dwóch dni, wizyta u lekarza jest koniecznością.
Zapalenie pęcherza i zapalenie cewki moczowej – jak ich uniknąć?
Jeśli dziecko często zmaga się z zapaleniem pęcherza moczowego, warto zrezygnować z kąpania go w wannie i myć jedynie pod prysznicem. A jeśli już zdecydujemy się na wannę, do wody nie dodajemy pod żadnym pozorem pianek czy płynów kąpielowych, bo detergenty zmniejszają napięcie cewki moczowej, przez co staje się ona bardziej przepuszczalna dla bakterii. Nie należy też zbyt często używać nawilżających chusteczek do mycia. Można je stosować, gdy jesteśmy poza domem i nie mamy dostępu do ciepłej wody, ale to nie jest sposób na mycie dziecka. Takie chusteczki nasączone są środkiem chemicznym. Do mycia najlepiej nadają się wacik i czysta woda. Jeśli dziecko często ma podrażnione okolice cewki moczowej, warto też sprawdzić, czy nie jest to wina proszku do prania. Pralki automatyczne płuczą w zimnej wodzie, a ona nie usuwa proszku całkowicie. Takie części garderoby jak majteczki czy śpioszki należy więc albo prać ręcznie, albo po wypraniu w pralce wypłukać w ciepłej wodzie, ponieważ tylko taka skutecznie usunie detergenty. Dzieci, które mają skłonność do zakażeń układu moczowego, należy też jak najszybciej nauczyć korzystania z nocnika, długotrwałe noszenie pieluch często skutkuje nawracającymi infekcjami dróg moczowych.
1 odpowiedź na “Zapalenie dróg moczowych – domowe sposoby na infekcję”
Moja córka często miała zakarzenie dróg moczowych E.Coli i nie mogła chodzić na basen i od niedawna stosujemy „Antybakteryjny i antygrzybiczy spray do tekstyliów” – Calinesa i uspokoiło się. Polecam takie zabezpieczenie prewencyjne jeżeli boisz się, że znowu dziecko się może zarazić.