Kategorie
naturopatia

Zapalenie dróg moczowych – co warto wiedzieć, jak leczyć naturalnie? Rozmowa z dr Joanną Gzik

Sok żurawinowy, herbatka ze skrzypu, napar z pokrzywy to naturalne środki wspomagające leczenie zakażeń układu moczowego zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. O tym, kiedy podać je maluchowi, a kiedy wybrać inny rodzaj leczenia, rozmawiamy z dr Joanną Gzik, pediatrą.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Jak rozpoznać, że dziecko ma zapalenie dróg moczowych?

Sygnałem może być gorączka, której nie towarzyszą inne objawy, takie jak kaszel, katar czy ból gardła. Jeśli coś takiego przydarza się naszemu dziecku, trzeba się wybrać do lekarza i najlepiej od razu zabrać ze sobą mocz do badania. To najlepszy sposób na sprawdzenie, czy mamy do czynienia z infekcją dróg moczowych.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

35 PLN

Książka, dzięki której poznasz zagadnienia związane z jedzeniem, snem, zabawą, odpieluchowaniem, bezpieczną relacją oraz adaptacją w przedszkolu małego dziecka.

Kompleksowy poradnik, który musisz przeczytać!

Ta choroba nie daje innych objawów?

Daje, ale małe dzieci mogą mieć kłopot z powiedzeniem rodzicom, co dokładnie im dolega. Sygnałami alarmowymi mogą być jednak sytuacje, w których dziecko nie chce usiąść na nocniczku i odwleka tę chwilę jak może. Dzieje się tak dlatego, że oddawanie moczu powoduje pieczenie, bóle w cewce moczowej i dole brzucha, więc dziecko chce tego za wszelką cenę uniknąć. Ale symptomem zakażenia dróg moczowych może być też sytuacja, w której dziecko bardzo często mówi, że chce mu się siusiu, i oddaje mocz w małych ilościach.

Jakie są przyczyny tego typu infekcji u bardzo małych dzieci?

U malutkich dziewczynek przyczyną zakażenia dróg moczowych bywa np. obyczaj omijania okolic krocza i sromu przy myciu w pierwszych tygodniach po urodzeniu. Nie jest to prawidłowe postępowanie. W tych miejscach zbierają się rozmaite resztki, które mogą się stać pożywką dla bakterii i być przyczyną zakażenia, które przeniesie się na drogi moczowe. Natomiast u bardzo małych chłopców częste zakażenia tych okolic mogą świadczyć o wadach w układzie moczowym – częstą przyczyną jest zastawka w cewce. Taka wada powoduje utrudnienie w odpływie moczu i jego zaleganie w pęcherzu. Skutkiem mogą być właśnie zakażenia. Z większości takich wad mali chłopcy wyrastają, czasem jest jednak potrzebna interwencja chirurgiczna.

A wśród dzieci nieco starszych kto częściej choruje – dziewczynki czy chłopcy?

Generalnie zarówno wśród starszych, jak i wśród młodszych dzieci zakażenia dróg moczowych częściej dotyczą dziewczynek. One w przeciwieństwie do chłopców mają krótką i prostą cewkę moczową, a to sprawia, że dużo łatwiej o zakażenie. Do takich infekcji zwykle dochodzi w wyniku zaniedbań higienicznych. Przede wszystkim winne jest niestaranne wycieranie tych okolic i przenoszenie bakterii z okolic odbytu w stronę cewki. W taki sposób dochodzi do zakażenia bakterią Escherichia Coli, która odpowiada za 90 procent zapaleń dróg moczowych. Starsze dziewczynki trzeba więc uczyć, by po skorzystaniu z toalety zawsze wycierały pupę od przodu do tyłu.

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

Jak pomóc dziecku, które cierpi na zapalenie dróg moczowych?

Jeśli dziecko nie może zrobić siusiu, nie chce usiąść na nocniczku, skarży się, że boli, piecze i szczypie, nalejmy do miski ciepłej wody i dodajmy do niej naparu z rumianku (kilka torebek rumianku należy uprzednio zaparzyć w gorącej wodzie). A następnie posadźmy dziecko pupą w misce i namówmy je, by wysiusiało się w ten sposób. Ciepła woda zadziała rozkurczowo, a rumianek łagodząco, więc ból powinien się zmniejszyć.

Czym się leczy te dolegliwości?

Wysoka gorączka i ropomocz są wskazaniami do leczenia furaginą albo nawet antybiotykiem. Leczenie farmakologiczne powinno jednak być dopasowane do indywidualnego przypadku i dobrane po zbadaniu moczu na posiew. Po trzech–czterech dniach leczenia, by sprawdzić jego skuteczność, robimy badanie ogólne moczu. Natomiast kolejne badanie na posiew robimy dopiero po 3–4 dniach od zakończenia terapii danym lekiem, bo zrobione wcześniej będzie niemiarodajne. Warto przy tym zaznaczyć, że leczenia furaginą nie należy przerywać natychmiast po ustąpieniu objawów. Powinno ono trwać około 10 dni. Jeśli zaś dziecko ma nawracające zakażenia dróg moczowych, może się okazać, że terapia tym lekiem powinna trwać jeszcze dłużej.

A czy są naturalne środki, które stosuje się przy takich schorzeniach?

Terapię naturalną możemy stosować albo pomocniczo, albo wtedy, gdy dolegliwości są niezbyt uciążliwe, a badanie moczu nie wykazuje obecności bakterii. Do homeopatycznych leków, które są pomocne przy dolegliwościach pęcherza i dróg moczowych, należy na przykład preparat o nazwie Cantharis. Podaje się go przy częstomoczu, pieczeniu i bólu. Jeśli jednak występuje ciągłe parcie na pęcherz, lepszy będzie Mercurius corrosivus. A w przypadku, gdy dziecko moczy się w nocy, a pod koniec oddawania moczu odczuwa ból, polecany jest Equisetum hyemale, zrobiony ze skrzypu. U kobiet, które rozpoczęły już współżycie, lekiem skutecznym przy dolegliwościach ze strony układu moczowego jest Staphysagria. U wszystkich chorych ulgę w dolegliwościach przynoszą też nasiadówki z rumianku. Dobrze działają także napoje takie jak sok z żurawiny, herbatka z pokrzywy czy skrzypu. Kłopot polega na tym, że dzieci nie zawsze chcą je pić. Ale jeśli chcą, to jak najbardziej należy je podawać, ponieważ wspomagają leczenie. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli leki naturalne nie zadziałają w ciągu dwóch dni, wizyta u lekarza jest koniecznością.

W jaki sposób możemy zapobiegać zakażeniom układu moczowego dzieci?

Jeśli dziecko ma skłonność do zakażeń układu moczowego, to warto zrezygnować z kąpania go w wannie i myć jedynie pod prysznicem. A jeśli już zdecydujemy się na wannę, do wody nie dodajemy pod żadnym pozorem pianek czy płynów kąpielowych, bo detergenty zmniejszają napięcie cewki moczowej, przez co staje się ona bardziej przepuszczalna dla bakterii. Nie należy też zbyt często używać nawilżających chusteczek do mycia. Można je stosować, gdy jesteśmy poza domem i nie mamy dostępu do ciepłej wody, ale to nie jest sposób na mycie dziecka. Takie chusteczki nasączone są środkiem chemicznym. Do mycia najlepiej nadają się wacik i czysta woda. Jeśli dziecko często ma podrażnione okolice cewki moczowej, warto też sprawdzić, czy nie jest to wina proszku do prania. Pralki automatyczne płuczą w zimnej wodzie, a ona nie usuwa proszku całkowicie. Takie części garderoby jak majteczki czy śpioszki należy więc albo prać ręcznie, albo po wypraniu w pralce wypłukać w ciepłej wodzie, ponieważ tylko taka skutecznie usunie detergenty. Dzieci, które mają skłonność do zakażeń układu moczowego, należy też jak najszybciej nauczyć korzystania z nocnika, długotrwałe noszenie pieluch sprzyja infekcjom.

Foto: flikr.com/david_martin_foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *