Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Zapalenie ucha zewnętrznego – co warto o nim wiedzieć?

To choroba występująca bardzo często wśród dzieci. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, warto więc bacznie zwracać uwagę na objawy. Oto kilka informacji na temat przebiegu, leczenia i zapobiegania zapaleniu ucha.

Co dzieje się z ciałem malucha?

Według badań nawet 10% ludzi choruje na tę przypadłość raz w życiu. Najczęstsze zachorowania obserwuje się u dzieci w wieku 5-14 lat (16%), najniższe poniżej 4 roku życia i u osób powyżej 20 lat (1). Najczęściej na tę dolegliwość dzieci chorują latem, kiedy jest szczególnie łatwo o zakażenie. Inaczej nazywa się ją chorobą pływaka, ponieważ przyczyną zachorowania są wirusy i bakterie przyniesione z wody. Tak naprawdę wystarczy, by maluch miał zadrapane ucho, by infekcja tą drogą dostała się do organizmu i zaczęła się rozwijać.

W trakcie choroby następuje uogólnione zapalenie skóry przewodu słuchowego, które z czasem może rozprzestrzenić się też na małżowinę uszną oraz błonę bębenkową (2). Najczęstszymi dolegliwościami są ból, świąd, uczucie pełności ucha.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Jak mu pomóc?

W większości przypadków zachorowań na zapalenie ucha zewnętrznego potrzebne jest leczenie przeciwbólowe. Gdy objawy nasilają się, prawdopodobnie nieodzowne mogą okazać się krople/ spray-e douszne. Jednak już na początku choroby, warto wybrać się do lekarza, by otrzymać receptę na adekwatne lekarstwa oraz usłyszeć zalecenia dotyczące ich stosowania.

Z pewnością odradza się wykonywania tradycyjnych, domowych sposobów, takich jak wkrapianie spirytusu kamforowego czy olejków, które mogą tylko rozgrzać ucho i zatkać przewód słuchowy jeszcze bardziej. Podobnie nie powinno się przykładać włączonej suszarki do ucha maluszka, ponieważ w niektórych przypadkach takie działanie może nawet zaostrzyć objawy.

Więcej porad dotyczących postępowania przy zapaleniu ucha zewnętrznego znajdziemy na tej stronie.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Jak uchronić dziecko przed chorobą?

Aby zapobiegać powstawaniu tej przypadłości, należy uważać na uszkodzenie ucha podczas drapania, czyszczenia itd., aby nie naruszyć naskórka. Dzięki temu będziemy przeciwdziałać wdarciu się infekcji. Warto też dbać o prawidłową higienę uszu. Nie używaj w tym celu patyczków higienicznych, by nie ubijać woskowiny, co także może przyczynić się do rozwoju chorób maluszka. Uważaj szczególnie na dzieci w wieku 5-14 lat, które w tym okresie są szczególnie narażone na zakażenia.

Źródła:

(1), (2) otolaryngologia.org.pl/orl2/pdf/zalecenia/zalecenia_zapalenie_ucha_zewnetrznego_tekst.pdf

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Zapalenie ucha zewnętrznego – co warto o nim wiedzieć?”

najważniejsze jest to żeby wiedzieć jak sobie poradzić z takim problemem jak zapalenie ucha. najgorszy jest ten ból w uchu. to mi najbardziej przeszkadza, ale na szczęście mam na to sposób czyli spray do uszu. świetnie pomaga Fonix, taki w czerwonym opakowaniu. już nie raz mnie uratował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.