Kategorie
Problemy zdrowotne Zdrowie

Zapalenie zatok – czy naturalne metody leczenia są skuteczne?

Zapalenie zatok przynosowych to bardzo dokuczliwa dolegliwość objawiająca się bólem przy poruszaniu głową, nawracającym katarem i uczuciem rozpierania w okolicach czoła i policzków. Warto jednak wiedzieć, że nie musimy od razu sięgać po leki przeciwzapalne. Bardzo skuteczne – zwłaszcza na samym początku zapalenia zatok – są również naturalne metody leczenia.

Na zapalenie zatok przynosowych każdego roku cierpi co dziesiąty Polak. To choroba, której nigdy nie wolno lekceważyć – nieleczona może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń w obrębie oczu, a nawet mózgu. Przedstawiamy naturalne, domowe sposoby na zapalenie zatok

Zapalenie zatok przynosowych – objawy

Do pierwszych objawów zapalenia zatok zaliczyć możemy stan podgorączkowy, ból głowy i mięśni, drapanie w gardle oraz zatkany nos. Na tym etapie bardzo łatwo jest je pomylić z przeziębieniem, dlatego większość z nas bagatelizuje powyższe dolegliwości. Z czasem jednak wydzielina zaczyna spływać po tylnej ścianie gardła (powodując kaszel), z nosa sączy się ropna wydzielina, pojawiają się zaburzenia węchu i nieprzyjemny zapach z ust. Takich objawów nigdy nie należy bagatelizować – nieleczone ostre zapalenie zatok przechodzi w zapalenie przewlekłe, w którym dolegliwości nie ustępują nawet po leczeniu farmakologicznym. Właśnie dlatego tak ważne jest szybkie wdrożenie leczenia zatok.

Jak zrozumieć się w rodzinie
Jak zrozumieć małe dziecko
Noszenie dzieci

Domowe sposoby na zatoki – inhalacje z soli fizjologicznej, olejków i ziół

Inhalacje na zatoki są jednym z najlepszych sposobów udrażniania dróg oddechowych i usuwania z nich zalegającej wydzieliny. Wystarczy, że do miski wypełnionej gorącą wodą dodamy roztwór soli fizjologicznej, olejki eteryczne (eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy) lub zioła (mięta, rumianek). Następnie należy pochylić się nad miską i wdychać parujący roztwór przez kilka minut.

Ciepłe okłady z soli jodowo-bromowej

Bardzo skutecznym sposobem leczenia zatok jest również stosowanie okładów. Do tego celu możemy wykorzystać gorący ręcznik, choć dużo lepiej sprawdzą się okłady z soli jodowo-bromowej (którą po podgrzaniu należy zawinąć w bawełnianą tkaninę), a także z rozgrzanego grochu lub gorczycy. Ciepłe okłady zmniejszą ból i dyskomfort towarzyszący zapaleniu zatok, ułatwią również usuwanie zalegającej w nich wydzieliny.

Domowe sposoby na zapalenie zatok – nawilżanie błony śluzowej nosa

Podrażniona śluzówka nosa jest dużo bardziej podatna na infekcje. Jeśli zaobserwujemy u siebie uczucie swędzenia czy pieczenia w nosie, koniecznie zadbajmy o odpowiednie nawilżanie błony śluzowej nosa. Ulgę szybko powinno przynieść wypijanie wystarczającej ilości płynów (co najmniej dwóch litrów, najlepiej wody niegazowanej) oraz nawilżanie powietrza w pomieszczeniach.

Płukanie zatok

W ostatnich latach płukanie zatok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Zabieg ten możemy wykonywać profilaktycznie, choć warto wiedzieć, że sprawdza się również w przypadku zapalenia zatok. Roztwór soli fizjologicznej świetnie oczyszcza je z zalegającej wydzieliny. Zestaw do płukania zatok możemy kupić za kilkanaście złotych w aptece. Pamiętajmy jednak, że płukać możemy jedynie drożny nos – w przeciwnym wypadku możemy nawet uszkodzić ucho.

Napary ziołowe

Omawiając domowe sposoby na zatoki, nie możemy również zapomnieć o wyjątkowej mocy ziół. Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy zapalenia zatok, sięgnijmy po napary ziołowe – najlepiej z lipy lub rumianku. Działają przeciwzapalnie, łagodzą ból związany z zapaleniem zatok i pomagają usunąć zalegającą wydzielinę.

Naturalne sposoby – leki homeopatyczne

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się także leki homeopatyczne. Dla osób cierpiących na zapalenie zatok często są one bezpieczną i skuteczną alternatywą dla środków przeciwzapalnych. Leki homeopatyczne na zapalenie zatok dostępne są w postaci tabletek do ssania oraz granulek, które umieszcza się pod językiem. Wszystkie z nich łagodzą uciążliwe objawy infekcji, takie jak katar, ból głowy czy ból gardła.

Domowe sposoby na zapalenie zatok – masaż

Najbardziej dokuczliwym objawem zapalenia zatok jest ból w okolicach czoła, oczu lub kości policzkowych. Można go złagodzić, masując kolistymi ruchami okolice zatok. Co ciekawe masowanie zatok usprawni również krążenie krwi i limfy, dzięki czemu do bolących miejsc będzie trafiało więcej substancji odżywczych.

książki dla rodziców

Jak zwiększyć odporność swojego dziecka 

34,71 PLN

Jak skutecznie zmienić przyzwyczajenia żywieniowe wszystkich członków rodziny i to na stałe!

Co zrobić, gdy domowe metody zawiodą?

Dolegliwości związane z zapaleniem zatok – zwłaszcza na początkowym etapie choroby – bardzo często ustępują po wdrożeniu naturalnych metod leczenia. Jeśli jednak infekcja trwa dłużej niż pięć dni, należy skonsultować się z lekarzem. W leczeniu zatok liczy się czas.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *