Kategorie
Problemy zdrowotne Zdrowie

Zapalenie zatok – czy naturalne metody leczenia są skuteczne?

Zapalenie zatok przynosowych to bardzo dokuczliwa dolegliwość objawiająca się bólem przy poruszaniu głową, nawracającym katarem i uczuciem rozpierania w okolicach czoła i policzków. Warto jednak wiedzieć, że nie musimy od razu sięgać po leki przeciwzapalne. Bardzo skuteczne – zwłaszcza na samym początku zapalenia zatok – są również naturalne metody leczenia.

Na zapalenie zatok przynosowych każdego roku cierpi co dziesiąty Polak. To choroba, której nigdy nie wolno lekceważyć – nieleczona może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń w obrębie oczu, a nawet mózgu. Przedstawiamy naturalne, domowe sposoby na zapalenie zatok

Zapalenie zatok przynosowych – objawy

Do pierwszych objawów zapalenia zatok zaliczyć możemy stan podgorączkowy, ból głowy i mięśni, drapanie w gardle oraz zatkany nos. Na tym etapie bardzo łatwo jest je pomylić z przeziębieniem, dlatego większość z nas bagatelizuje powyższe dolegliwości. Z czasem jednak wydzielina zaczyna spływać po tylnej ścianie gardła (powodując kaszel), z nosa sączy się ropna wydzielina, pojawiają się zaburzenia węchu i nieprzyjemny zapach z ust. Takich objawów nigdy nie należy bagatelizować – nieleczone ostre zapalenie zatok przechodzi w zapalenie przewlekłe, w którym dolegliwości nie ustępują nawet po leczeniu farmakologicznym. Właśnie dlatego tak ważne jest szybkie wdrożenie leczenia zatok.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Domowe sposoby na zatoki – inhalacje z soli fizjologicznej, olejków i ziół

Inhalacje na zatoki są jednym z najlepszych sposobów udrażniania dróg oddechowych i usuwania z nich zalegającej wydzieliny. Wystarczy, że do miski wypełnionej gorącą wodą dodamy roztwór soli fizjologicznej, olejki eteryczne (eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy) lub zioła (mięta, rumianek). Następnie należy pochylić się nad miską i wdychać parujący roztwór przez kilka minut.

Ciepłe okłady z soli jodowo-bromowej

Bardzo skutecznym sposobem leczenia zatok jest również stosowanie okładów. Do tego celu możemy wykorzystać gorący ręcznik, choć dużo lepiej sprawdzą się okłady z soli jodowo-bromowej (którą po podgrzaniu należy zawinąć w bawełnianą tkaninę), a także z rozgrzanego grochu lub gorczycy. Ciepłe okłady zmniejszą ból i dyskomfort towarzyszący zapaleniu zatok, ułatwią również usuwanie zalegającej w nich wydzieliny.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Domowe sposoby na zapalenie zatok – nawilżanie błony śluzowej nosa

Podrażniona śluzówka nosa jest dużo bardziej podatna na infekcje. Jeśli zaobserwujemy u siebie uczucie swędzenia czy pieczenia w nosie, koniecznie zadbajmy o odpowiednie nawilżanie błony śluzowej nosa. Ulgę szybko powinno przynieść wypijanie wystarczającej ilości płynów (co najmniej dwóch litrów, najlepiej wody niegazowanej) oraz nawilżanie powietrza w pomieszczeniach.

Płukanie zatok

W ostatnich latach płukanie zatok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Zabieg ten możemy wykonywać profilaktycznie, choć warto wiedzieć, że sprawdza się również w przypadku zapalenia zatok. Roztwór soli fizjologicznej świetnie oczyszcza je z zalegającej wydzieliny. Zestaw do płukania zatok możemy kupić za kilkanaście złotych w aptece. Pamiętajmy jednak, że płukać możemy jedynie drożny nos – w przeciwnym wypadku możemy nawet uszkodzić ucho.

Napary ziołowe

Omawiając domowe sposoby na zatoki, nie możemy również zapomnieć o wyjątkowej mocy ziół. Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy zapalenia zatok, sięgnijmy po napary ziołowe – najlepiej z lipy lub rumianku. Działają przeciwzapalnie, łagodzą ból związany z zapaleniem zatok i pomagają usunąć zalegającą wydzielinę.

Naturalne sposoby – leki homeopatyczne

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się także leki homeopatyczne. Dla osób cierpiących na zapalenie zatok często są one bezpieczną i skuteczną alternatywą dla środków przeciwzapalnych. Leki homeopatyczne na zapalenie zatok dostępne są w postaci tabletek do ssania oraz granulek, które umieszcza się pod językiem. Wszystkie z nich łagodzą uciążliwe objawy infekcji, takie jak katar, ból głowy czy ból gardła.

Domowe sposoby na zapalenie zatok – masaż

Najbardziej dokuczliwym objawem zapalenia zatok jest ból w okolicach czoła, oczu lub kości policzkowych. Można go złagodzić, masując kolistymi ruchami okolice zatok. Co ciekawe masowanie zatok usprawni również krążenie krwi i limfy, dzięki czemu do bolących miejsc będzie trafiało więcej substancji odżywczych.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Co zrobić, gdy domowe metody zawiodą?

Dolegliwości związane z zapaleniem zatok – zwłaszcza na początkowym etapie choroby – bardzo często ustępują po wdrożeniu naturalnych metod leczenia. Jeśli jednak infekcja trwa dłużej niż pięć dni, należy skonsultować się z lekarzem. W leczeniu zatok liczy się czas.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.