Kategorie
Zdrowie

Dlaczego warto inhalować dziecko?

Wodnisty katar i zatkany nos potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i są jednym z najczęstszych objawów przeziębienia. Zamiast faszerować dzieci (i siebie!) setką środków farmakologicznych warto postawić na naturalne, mało inwazyjne metody leczenia. W tym – inhalacje.

Domowe inhalacje są prostą i szybką metodą leczenia schorzeń dróg oddechowych, pozwalają szybko udrożnić nos i nie drażnią śluzówki, a do tego – są w pełni naturalne. Możemy je wykonywać przy pomocy soli fizjologicznej, ziół lub olejków eterycznych, których drobiny w postaci aerozolu łatwo rozprzestrzeniają się w nosie. Pomocnym urządzeniem przy inhalacjach bywa inhalator – do kupienia praktycznie w każdej aptece. To, co przemawia za jego używaniem, to fakt, że skutecznie radzi sobie z jesiennymi przeziębieniami zarówno u małych dzieci, jak też osób dorosłych.

Inhalacje solą fizjologiczną

Polecane przy katarze i jesiennych przeziębieniach. Gotową sól fizjologiczną można dostać w każdej aptece, kosztuje grosze i działa oczyszczająco na drogi oddechowe, rozrzedzając wydzielinę błon śluzowych (warto jednak pamiętać, by po zakończeniu inhalacji solą fizjologiczną, oklepać plecy zakatarzonej osoby tak, by wydzielina z nosa mogła swobodnie spłynąć i by pozostałości można było wydmuchać).

Inhalacja solą fizjologiczną dodatkowo nawilża nos od wewnątrz i zapobiega namnażaniu się bakterii. Szczególnie polecana jest w przypadku małych dzieci, które warto przyzwyczajać i oswajać z inhalatorem, by w przyszłości – same chętnie bo niego sięgały, gdy dopadnie je katar.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Inhalacje przy pomocy olejków eterycznych

Oprócz popularnej soli fizjologicznej, w inhalacjach przydają się również olejki eteryczne. Naturalne olejki posiadają właściwości antyseptyczne, leczą chore zatoki i zapobiegają namnażaniu się bakterii. Należy jednak wiedzieć, że inhalację olejkami można przeprowadzać tylko metodą tzw. parówki (tradycyjnie był to garnek z ciepłą wodą i nakrycie z ręcznika), ewentualnie w inhalatorach typu sauna. Stosowanie olejków eterycznych w inhalatorach pneumatyczno-tłokowych (czyli poprzez nebulizację) może być groźne dla zdrowia. 

W przypadku przeziębienia warto sięgnąć po takie olejki jak:

  • olejek z drzewa herbacianego: niezastąpiony przy zapaleniu garda i uciążliwym kaszlu. Posiada silne właściwości antybakteryjne. Kilka kropel tego olejku wystarczy rozpuścić w gorącej wodzie i wdychać przez około 5 minut.
  • sosnowy: doskonały przy leczeniu kataru, chorych zatok, bólu gardła i grypy. Udrożnia górne drogi oddechowe, ułatwia oddychanie i ma działanie wykrztuśne. Inhalacje za pomocą olejku sosnowego można stosować trzy razy dziennie.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dla dzieci powyżej 6 roku życia:

  • tymiankowy: inhalacje tym olejkiem wskazane są przy katarze, kaszlu, przeziębieniu, zapaleniu migdałków i niedrożnych zatokach. Wystarczy dodać kilka kropel do gorącej wody i głęboko wdychać opary przez kilka minut. 
  • eukaliptusowy: doskonały na przeziębienie, kaszel, anginę i chore zatoki. Posiada właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Udrażnia kanał nosowy i ułatwia odkrztuszanie, poza tym wykazuje właściwości napotne i przeciwgorączkowe.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że katar, mimo że jest tak bardzo nielubiany, w rzeczywistości jest po prostu potrzebny – pomaga walczyć z infekcją. Kichanie i częste wydmuchiwanie nosa pozwala bowiem pozbyć się uciążliwych wirusów. Nieleczony katar może natomiast prowadzić do kaszlu, który jest trudniejszy do przezwyciężenia. Dlatego dobrze się z nim rozprawić zawczasu, korzystając z inhalacji.

Foto: flikr.com/d-reichardt

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Dlaczego warto inhalować dziecko?”

Polecamy również inhalacje solankowe w tężni solankowej. Można taką znaleźć chociażby w Konstancinie Jeziorny. Inhalacje polecane są przy nawracających i przewlekłych stanach zapalnych układu oddechowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.