Domowe inhalacje są prostą i szybką metodą leczenia schorzeń dróg oddechowych, pozwalają szybko udrożnić nos i nie drażnią śluzówki, a do tego – są w pełni naturalne. Możemy je wykonywać przy pomocy soli fizjologicznej, ziół lub olejków eterycznych, których drobiny w postaci aerozolu łatwo rozprzestrzeniają się w nosie. Pomocnym urządzeniem przy inhalacjach bywa inhalator – do kupienia praktycznie w każdej aptece. To, co przemawia za jego używaniem, to fakt, że skutecznie radzi sobie z jesiennymi przeziębieniami zarówno u małych dzieci, jak też osób dorosłych.
Inhalacje solą fizjologiczną
Polecane przy katarze i jesiennych przeziębieniach. Gotową sól fizjologiczną można dostać w każdej aptece, kosztuje grosze i działa oczyszczająco na drogi oddechowe, rozrzedzając wydzielinę błon śluzowych (warto jednak pamiętać, by po zakończeniu inhalacji solą fizjologiczną, oklepać plecy zakatarzonej osoby tak, by wydzielina z nosa mogła swobodnie spłynąć i by pozostałości można było wydmuchać).
Inhalacja solą fizjologiczną dodatkowo nawilża nos od wewnątrz i zapobiega namnażaniu się bakterii. Szczególnie polecana jest w przypadku małych dzieci, które warto przyzwyczajać i oswajać z inhalatorem, by w przyszłości – same chętnie bo niego sięgały, gdy dopadnie je katar.
Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka
Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie.
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.
Inhalacje przy pomocy olejków eterycznych
Oprócz popularnej soli fizjologicznej, w inhalacjach przydają się również olejki eteryczne. Naturalne olejki posiadają właściwości antyseptyczne, leczą chore zatoki i zapobiegają namnażaniu się bakterii. Należy jednak wiedzieć, że inhalację olejkami można przeprowadzać tylko metodą tzw. parówki (tradycyjnie był to garnek z ciepłą wodą i nakrycie z ręcznika), ewentualnie w inhalatorach typu sauna. Stosowanie olejków eterycznych w inhalatorach pneumatyczno-tłokowych (czyli poprzez nebulizację) może być groźne dla zdrowia.
W przypadku przeziębienia warto sięgnąć po takie olejki jak:
- olejek z drzewa herbacianego: niezastąpiony przy zapaleniu garda i uciążliwym kaszlu. Posiada silne właściwości antybakteryjne. Kilka kropel tego olejku wystarczy rozpuścić w gorącej wodzie i wdychać przez około 5 minut.
- sosnowy: doskonały przy leczeniu kataru, chorych zatok, bólu gardła i grypy. Udrożnia górne drogi oddechowe, ułatwia oddychanie i ma działanie wykrztuśne. Inhalacje za pomocą olejku sosnowego można stosować trzy razy dziennie.
Jak zrozumieć małe dziecko
Podręcznik świadomego rodzicielstwa
Rozwój seksualny dzieci
Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Dla dzieci powyżej 6 roku życia:
- tymiankowy: inhalacje tym olejkiem wskazane są przy katarze, kaszlu, przeziębieniu, zapaleniu migdałków i niedrożnych zatokach. Wystarczy dodać kilka kropel do gorącej wody i głęboko wdychać opary przez kilka minut.
- eukaliptusowy: doskonały na przeziębienie, kaszel, anginę i chore zatoki. Posiada właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Udrażnia kanał nosowy i ułatwia odkrztuszanie, poza tym wykazuje właściwości napotne i przeciwgorączkowe.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że katar, mimo że jest tak bardzo nielubiany, w rzeczywistości jest po prostu potrzebny – pomaga walczyć z infekcją. Kichanie i częste wydmuchiwanie nosa pozwala bowiem pozbyć się uciążliwych wirusów. Nieleczony katar może natomiast prowadzić do kaszlu, który jest trudniejszy do przezwyciężenia. Dlatego dobrze się z nim rozprawić zawczasu, korzystając z inhalacji.
Foto: flikr.com/d-reichardt
1 odpowiedź na “Dlaczego warto inhalować dziecko?”
Polecamy również inhalacje solankowe w tężni solankowej. Można taką znaleźć chociażby w Konstancinie Jeziorny. Inhalacje polecane są przy nawracających i przewlekłych stanach zapalnych układu oddechowego.