Kategorie
naturopatia

Zapaleniu ucha u dzieci – co warto wiedzieć, kiedy można leczyć naturalnie?

Zapalenie ucha to jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Ze statystyk wynika, że jest ona także jedną z najczęstszych przyczyn wizyt rodziców i dzieci w przychodniach pediatrycznych. I słusznie, bo zapalenia ucha nie można lekceważyć. Jeśli nie zostanie wyleczone – może doprowadzić nawet do kłopotów ze słuchem. Czasem nieodwracalnych. Każdy rodzić powinien więc wiedzieć, jak rozpoznać tę chorobę.

Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego, czyli zapalenie ucha zewnętrznego

Zapaleniem ucha potocznie nazywa się dwie dolegliwości. Często występujące latem zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego (zapalenie ucha zewnętrznego) nie jest groźną chorobą, ale może być bardzo bolesne. Przyczyną bólu jest stan zapalny i obrzęk przewodu słuchowego zewnętrznego. Dochodzi do tego często u dzieci, których uszy narażone są na kontakt z wilgocią, np. podczas kąpieli na basenie, w morzu czy jeziorze. Trudno tej choroby uniknąć, jeśli dziecko ma do niej skłonność. Klasyczne leczenie polega tu zwykle na stosowaniu miejscowo maści zawierających antybiotyki i leki sterydowe. Większą skłonność do zapaleń przewodu słuchowego zewnętrznego mają te maluchy, które wielokrotnie były leczone antybiotykami – w ich przypadku organizm jest wyjałowiony z bakterii fizjologicznych o działaniu ochronnym i może nawet dojść do grzybicy ucha, dość trudnej do leczenia. Jej charakterystycznym sygnałem jest nie tylko ból, ale także swoista grzybicza, serowata wydzielina z ucha. Taką przypadłość można leczyć lekami przeciwgrzybiczymi i bardzo skutecznie lekami homeopatycznymi.
Właściwa higiena zmniejsza skłonność do zapaleń przewodu słuchowego zewnętrznego.

Do czyszczenia uszu malucha nie należy nigdy używać popularnych patyczków z wacikami. Po pierwsze dlatego, że w przypadku wąskiego przewodu słuchowego zewnętrznego malucha takie patyczki mogą tylko wepchnąć woskowinę w głąb tego kanału. Po drugie przy tego typu zabiegach łatwo o obtarcie skóry we wnętrzu ucha. Gdy dojdzie przy tym do nadkażenia – efektem może być właśnie zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego. Uszy maluchów należy czyścić tylko w obrębie małżowiny i wejścia do przewodu słuchowego zewnętrznego – mogą do tego posłużyć specjalne patyczki z ogranicznikiem – oraz rozpuszczać woskowinę przy pomocy specjalnych preparatów.

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego jest dużo poważniejszą chorobą. Dzieci zapadają na nią częściej niż dorośli, ponieważ mają węższą i krótszą trąbkę słuchową. U maluchów przy katarze stan zapalny łatwiej się przenosi do jamy ucha środkowego. To się zmienia około szóstego roku życia wraz z powiększeniem się trąbki słuchowej. Zazwyczaj te maluchy, które miały skłonność do zapaleń ucha, przestają wtedy chorować.

Objawy zapalenia ucha środkowego

Zależą one w dużej mierze od tego, czy mamy do czynienia z ostrą, czy przewlekłą postacią choroby. Symptomy ostrego zapalenia to zwykle nie tylko ból samego ucha. Zazwyczaj dodatkowo pojawiają się również takie objawy jak gorączka, niepokój, rozdrażnienie, niechęć do jedzenia, wymioty, a czasem nawet biegunka. To sygnał, że należy się z dzieckiem wybrać do lekarza, który przeprowadzi badanie otoskopem i zaordynuje odpowiednią terapię. Może być konieczna kuracja antybiotykami, a czasem także zabieg drenażu ucha. W leczeniu bardzo dobrze sprawdzają się także odpowiednio dobrane leki homeopatyczne. Przy ich wykorzystaniu często udaje się uchronić dziecko przed antybiotykoterapią.

Zapalenie ucha może mieć pochodzenie wirusowe lub bakteryjne. W 80 proc. przypadków chorobę wywołują wirusy. Taki stan może się pojawić np. przy przeziębieniu, jest to tzw. odczyn zapalny, czyli kataralne zapalenie ucha. W takim przypadku dziecko może się skarżyć na ból ciągle lub okresowo. Gdy ma katar i mówi, że boli je ucho, trzeba przede wszystkim robić wszystko, aby usunąć wydzielinę z nosa. Wskazane są więc np. inhalacje z soli fizjologicznej albo rumianku oraz podanie doustnie i donosowo leków mukolitycznych, czyli rozluźniających wydzielinę. Pomocne będą także leki homeopatyczne – Belladonna i Capsicum, Chamomilla, Pulsatilla. Jeśli dziecko ma skłonność do bólu ucha przy przeziębieniu, to przy pierwszych objawach podajemy jedną dawkę środka o nazwie Aviaire.
Gdy zapalenie ucha ma pochodzenie bakteryjne, najprawdopodobniej będzie konieczna terapia antybiotykami, a czasem także zabieg drenażu uszu w celu usunięcia ropy zbierającej się za błoną bębenkową. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte, może dojść do groźnych powikłań.

Przewlekłe zapalenie ucha

Mówimy o nim wtedy, kiedy proces zapalny trwa dłużej niż 3 miesiące. Zazwyczaj przewlekłe zapalenie ucha jest skutkiem niedoleczenia ostrego zapalenia, bywa też związane z przerostem migdałka gardłowego, a także z przewlekłym alergicznym nieżytem nosa. W tej postaci choroby ból ucha może się nie pojawiać, główny symptomem jest niedosłuch, zdarza się też wyciek płynu z ucha (ślady na poduszce), a czasem także zawroty głowy. W przypadku takich objawów zdecydowanie nie należy odkładać wizyty lekarskiej.

Konsultacja: lek. med., specjalista medycyny rodzinnej – Alina Małmyszko-Czapkowicz
Foto: flikr.com/rahego

NATULI dzieci są ważne

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *