Kategorie
Naturopatia Problemy zdrowotne Zdrowie

Zapalenie ucha u dziecka – przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia

Zapalenie ucha jest jedną z najczęściej występujących wśród dzieci infekcji. Jej objawów nie wolno bagatelizować, gdyż nieleczona może prowadzić nawet do trwałych kłopotów ze słuchem. Jak rozpoznać zapalenie ucha u dziecka?

Ucho jest narządem o bardzo skomplikowanej budowie. Składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego. Stanem zapalnym może być objęty każdy z obszarów i, choć wśród dzieci najpowszechniejsze jest zapalenie ucha środkowego, warto wiedzieć, że infekcja może obejmować również ucho zewnętrzne lub wewnętrzne.

Zapalenie ucha zewnętrznego – kiedy zgłosić się do lekarza?

Zacznijmy od dolegliwości, która – choć niezbyt groźna – może być bardzo uciążliwa. Zapalenie ucha zewnętrznego, bo o nim mowa, to proces zapalny w obrębie małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego. Chorzy skarżą się głównie na silny (zwykle kłujący, promieniujący aż do żuchwy) ból ucha, uczucie pełności i osłabienie słuchu. Zapalenie ucha zewnętrznego nie bez powodu nazywa się uchem pływaka – do zakażenia zwykle dochodzi w sezonie letnim, gdy zażywamy kąpieli w jeziorze lub morzu. Wilgotne środowisko przewodu słuchowego jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii, wirusów i grzybów. Przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego dużo częściej jest jednak przerwanie ciągłości naskórka. Często dochodzi do niego, gdy niezbyt umiejętnie korzystamy z patyczków higienicznych lub agresywnie szorujemy uszy ręcznikiem. Gdy zaobserwujemy niepokojące objawy, koniecznie wybierzmy się do lekarza. Leczenie najczęściej opiera się na stosowaniu miejscowo leków sterydowych oraz antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych.

Uwaga! Reklama do czytania

Niegrzeczne książeczki

Czy dzieci na pewno są niegrzeczne?
Seria książek dla dzieci 2-5 roku życia i rodziców o tym, że w każdym zachowaniu dziecka jest ważna jego potrzeba.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Ostre zapalenie ucha środkowego u małych dzieci

O ile zapalenie ucha zewnętrznego może spotkać zarówno dzieci, jak i dorosłych, o tyle zapalenie ucha środkowego uważane jest za jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Zwykle dochodzi do niego w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych – najmłodsi mają dużo węższą i krótszą trąbkę słuchową (czyli kanał łączący ucho środkowe z gardłem), przez co patogeny bez problemu dostają się do głębszych struktur ucha, wywołując zakażenie. Wraz z wiekiem, gdy trąbka słuchowa się wydłuża, infekcje stają się coraz rzadsze. Zapalenie ucha środkowego często ustępuje w okolicach szóstego roku życia.

Objawy ostrego zapalenia ucha

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ostre zapalenie ucha środkowego bardzo często poprzedza infekcja górnych dróg oddechowych (rzadko ma ono inne przyczyny). W pierwszej kolejności pojawia się ostry, tętniący i nasilający się w nocy ból ucha środkowego u dzieci. Bólowi zwykle towarzyszy uczucie pełności, upośledzenie słuchu, czasami również gorączka. Objawy ze strony ucha są najbardziej charakterystyczne, jednak bez problemu potrafią je określić dopiero nieco starsze dzieci – u maluchów, które jeszcze nie mówią, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W przypadku niemowląt zwróćmy przede wszystkim uwagę na dolegliwości takie jak: gorączka, płacz, kłopoty ze snem, biegunka, wymioty i wyciek ropnej wydzieliny z ucha. Takie objawy występujące u najmłodszych dzieci zawsze powinny nas skłonić do wizyty u lekarza, który przeprowadzi badanie otoskopowe i jak najszybciej zaproponuje leczenie.

Czy antybiotyk zawsze jest konieczny?

Zapalenie ucha u dziecka najczęściej wywołują wirusy. Jeśli tak będzie również w naszym wypadku, lekarz najprawdopodobniej przepisze leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli w ciągu 24-48 godzin nie dojdzie do poprawy, to znak, że infekcję wywołały bakterie. W takiej sytuacji będziemy musieli wrócić po antybiotyk, który rozprawi się z bolesnymi dolegliwościami towarzyszącymi zapaleniu ucha środkowego. Pamiętajmy, że leczenie zapalenia ucha o podłożu bakteryjnym zawsze opiera się na podaniu antybiotyku. Konieczne może być również nacięcie błony bębenkowej, choć zabieg ten wykonuje się stosunkowo rzadko (m.in. w przypadku zapalenia wyrostka sutkowatego czy porażenia nerwu twarzowego).

Domowe sposoby

Jeśli zapalenie ucha u dziecka wywołały wirusy, warto – oprócz wspomnianych wyżej, przepisanych przez lekarza leków przeciwbólowych – sięgnąć po naturalne metody leczenia zapalenia ucha środkowego. Gdy dziecko ma katar i zaczyna boleć je ucho, zadbajmy o jak najszybsze usunięcie wydzieliny z nosa. Sprawdzą się inhalacje z soli fizjologicznej lub rumianku, leki mukolityczne (rozluźniające wydzielinę) oraz leki homeopatyczne (Belladonna, Capsicum, Chamomilla, Pulsatilla). Domowe sposoby na zapalenie ucha środkowego u dzieci będą również skuteczne, gdy infekcja ma tendencję do nawracania. Właśnie dlatego, jeśli dziecko ma skłonność do bólu ucha przy przeziębieniu, przy pierwszych objawach infekcji podajmy lek homeopatyczny o nazwie Aviaire.

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Zapalenie ucha wewnętrznego – o czym należy pamiętać?

Zapalenia ucha środkowego nie wolno lekceważyć, gdyż długo trwający stan zapalny w tym obszarze może doprowadzić do zapalenia ucha wewnętrznego. Choroba ta, zwana również zapaleniem błędnika, objawia się zawrotami głowy, problemami z widzeniem, oczopląsem, zaburzeniami równowagi, nudnościami i wymiotami. W przypadku zapalenia ucha wewnętrznego niezwykle ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia, gdyż rozprzestrzeniający się do pobliskich struktur czaszki proces zapalny może stanowić nawet zagrożenie życia.

Konsultacja: lek. med., specjalista medycyny rodzinnej – Alina Małmyszko-Czapkowicz

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.