fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Zdjęcia dzieci w Internecie – jak publikować, by nie zaszkodzić?

Zdjęcia dzieci w Internecie – jak publikować, by nie zaszkodzić?

“O czym teraz myślisz?” – zagaduje Facebook. Matki potrafią myśleć o tysiącu rzeczy jednocześnie, a na czele peletonu – DZIECI. Mija sekundka a na niebieskim news feedzie już pojawia się nowe zdjęcie dziecka – wakacje nad morzem, zakończenie roku, rodzinna uroczystość czy po prostu zabawa farbami.

Nie ma absolutnie nic złego w racjonalnym dzieleniu się ze znajomymi czy daleką rodziną swoim szczęściem, wrażeniami z podróży czy nawet codziennym żywotem rodzicielskim. By w przyszłości nie zaszkodzić jednak dziecku swoją internetową aktywnością, należy przestrzegać kilku zasad.

Jakie zdjęcia?

Zdecydowana większość z nas posiada “kompromitujące” czarno-białe ujęcie na nocniku, które leży głęboko w szufladzie i zapewne odkopywane jest jedynie przy okazji porządków lub odwiedzin cioci z Australii (lub Francji czy Wąchocka). Dzieci XXI wieku posiadają takie zdjęcie w jakości HD i prawdopodobnie nie byłby skłonne dzielić się swoją chwilą intymności z niespełna dwoma miliardami użytkowników Facebooka czy prawie pół miliardem użytkowników Instagrama. Szanujmy dzieci.

Nadgorliwość

W myśl zasady “mniej to więcej” lepiej ograniczyć swoje posty z dziećmi lub utworzyć zamkniętą grupę, która rzeczywiście będzie zainteresowana każdym posiłkiem, uśmiechem i rysunkiem naszej progenitury. Szanujmy swoją przestrzeń, również tę wirtualną. Praktycznym rozwiązaniem jest np. Picasa Web Albums czy dysk internetowy, których ustawienia prywatności można dostosować odpowiednio do własnych potrzeb, a hasło udostępnić zainteresowanej tematem rodzinie i przyjaciołom. Należy pamiętać, że w sieci nic nie ginie.

Prawdziwe zagrożenia

Nie ma co wpadać w panikę i czając się w krzakach tropić pedofilów na każdym placu zabaw, jednak warto wiedzieć, że ludzie, którzy mogą skrzywdzić nasze dziecko, istnieją, a w sieci są szczególnie dobrze zorganizowani. Co ważniejsze, publiczne udostępnianie takich informacji jak imiona, adres czy nawet miejsce ostatnich wakacji może skutkować wykorzystaniem tych danych przeciwko dziecku w celu zdobycia jego zaufania.

Lepiej nie stwarzać możliwości, by zorganizowana grupa przestępcza czy samodzielnie działający pedofil mogli zdjęcia naszego dziecka skopiować, dystrybuować lub przerabiać. Niezwykle wymowną akcję “Pomyśl, zanim wrzucisz” przeprowadziła w Warszawie Fundacja Dzieci Niczyje, która to za wycieraczkami aut zostawiała ulotki z autentycznymi zdjęciami dzieci, które przypominały te reklamujące agencje towarzyskie, oraz takie plakaty:

Ulotki:

internet1
Plakaty:

internet2

Jak być bezpiecznym w Internecie?

Fundacja Dzieci Niczyje w ramach kampanii “Pomyśl, zanim wrzucisz” przygotowała także “Poradnik dla rodziców na temat ochrony wizerunku dzieci w internecie”. Dostępny jest w formacie pdf na stronie zanimwrzucisz.fdn.pl. Poradnik został dodatkowo poszerzony o kolejne aplikacje w ramach kampanii “Dzieci w sieci”. Można tam przeczytać, jak bezpiecznie publikować zdjęcia i inne treści na Facebooku, Instagramie, Twitterze czy Tumblrze.

Za bezpieczeństwo dziecka, również to wirtualne, odpowiadają rodzice. Internet jest stosunkowo nową przestrzenią i tak jak nie istnieją jeszcze zawody, które będą wykonywać nasze dzieci (świat tak szybko się zmienia), tak nie wiemy, jak może się ta internetowa przestrzeń rozwinąć.


Karolina Kowalczyk

Mama dwóch córek, żona jednego męża, wojowniczka o zdrowie fizyczne i psychiczne swojej rodziny. Humanistka, ateistka, gaduła i zwolenniczka terapii śmiechem (nawet przez łzy). Organizatorka, której marzeniem jest napisanie książki, otwarcie restauracji i przespanie ośmiu godzin.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wychowanie
Jak nauczyć dziecko bezinteresownej pomocy innym?

odżywianie naturalne
6 przepisów na orzeźwiające napoje bez cukru

naturopatia
Mamy już dość komarów! 2 sprawdzone przepisy na płyny odstraszające

wychowanie
Korzystanie z urządzeń elektronicznych i ich wpływ na rozwój dziecka – Jesper Juul

naturopatia
Na czym polega holistyczne leczenie dzieci?

wywiady
“Kiedy o uczniu zaczniemy myśleć, jak o człowieku…”. Rozmowa z Anną Szulc

wychowanie
Chłopaki też płaczą. I to jest ok!

wychowanie
Samokontrola, elastyczność i pamięć – jak wspierać rozwój poznawczy dziecka?

wychowanie
Bezwarunkowa akceptacja to nie rozpieszczanie

wywiady
“Kocham Cię takim, jakim jesteś” może zmienić świat. Rozmowa z André Stern