Kategorie
rodzina

Uniseks w modzie?

Biały T-shirt, niebieskie jeansy, koszula w kratę. To klasyczny, minimalistyczny zestaw dla każdego wielbiciela mody uniseks, która parę lat temu dotarła również do Polski. Jakie są jej zalety, cechy charakterystyczne i co za nią stoi? Jak wykorzystuje się te trendy w przypadku mody dziecięcej?

Upalny, czerwcowy dzień, spacer z niemowlakiem jednym z miejskich parków. Do wózka zagląda starsza pani, zagadując o płeć i wiek malucha. “A jeśli dziewczynka, to dlaczego nie w różowym?” – rzuca jakby mimochodem, zaskakując pytaniem skonsternowaną matkę. To, by nie manifestować płci dziecka ubiorem, staje się celem coraz większej grupy rodziców. Nie chcą, bo uważają, że wkładanie dziecka w schematy nie ma w dzisiejszym świecie większego sensu. Co więcej – liczy się uniwersalność i wygoda – a tego w różowej, tiulowej sukience manifestującej dziewczęcość trudno czasem zaznać. To właśnie dla takich rodziców powstała moda uniseks.

Uniseks: co to jest i z czym to się je?

Uniseks nie oznacza, wbrew obiegowej opinii, płciowego pomieszania. Nie chodzi w nim w ogóle o uczynienie dziewczynek bardziej chłopięcymi i odwrotnie. Z angielskiego unisex można przetłumaczyć jako: “dla obu płci”. A mówiąc jeszcze prościej – uniseks to nurt, który stawia na uniwersalność wbrew temu, co obecnie często dzieje się w sklepach, szczególnie z odzieżą dziecięcą – gdzie wieszaki dla dziewcząt obwieszone są różem, a dla chłopców – błękitem. Dzieci, obserwując świat dookoła, szybko przyswajają panujące w nim zasady. A gdyby te zasady były znacznie bardziej uniwersalne niż obecnie?

seria rodzicielska

Rozwój seksualny dzieci

Pierwszy całościowy poradnik o rozwoju seksualnym dzieci 0—18 lat.

Moda uniseks nie wyróżnia więc dziewczynek i chłopców i nadaje się dla każdego. Co więcej – ubranie uniseks zaprojektowane jest zazwyczaj tak, by doskonale czuły się w nim i wyglądały wszystkie maluchy, bez względu na płeć. Moda ta charakteryzuje się odpowiednio dobraną kolorystyką, krojem, materiałem i dodatkami – jak suwaki, troczki i ściągacze, dzięki którym siostra może nosić ubranie po bracie, brat po siostrze, a jeśli są w podobnym wieku – swoją garderobą mogą się po prostu wymieniać, według upodobań.

Uniseks i ekologia

Producenci ekoodzieży dla niemowląt i dzieci od lat stawiają na jakość, styl i dobry design. To właśnie dlatego wielu z nich upodobało sobie modę uniseks jako tę, która charakteryzuje się uniwersalnością, wygodą, a także jest wyjątkowo przemyślana i świetnie zaprojektowana. Organiczne ubranka uniseks z jednej strony są na topie, ale z drugiej – nie wychodzą z mody przez wiele sezonów, w związku z czym często służą kolejnym dzieciom w rodzinie. A przede wszystkim – świetnie się noszą. I doskonale wpisują się w kolejny trend związany z ekologiczną, naturalną, świadomą modą.

Ubrania uniseks dla niemowląt i dzieci:

  • nie wychodzą z mody, można ich używać przez wiele sezonów,
  • pozwalają na oszczędność w rodzinie – odzież uniseks nadaje się dla dziewczynek i chłopców, przez co rodzeństwo może z niej korzystać naprzemiennie lub jedno po drugim,
  • doskonale skrojone i przemyślane (również kolorystycznie) pasują do wszystkiego, dzięki czemu bluza dla dzieci uniseks może się świetnie sprawdzić zarówno podczas harców na placu zabaw, jak i – z odpowiednimi dodatkami – jako kreacja na eleganckie wyjście; podobnie jest w przypadku spodenek uniseks – świetne na mecz, ale też na wyjście do szkoły, a nawet – rodzinny obiad u babci,
  • są wolne od stereotypów dotyczących choćby najodpowiedniejszych kolorów dla określonej płci – nie znajdziesz tu różu tylko dla dziewcząt i błękitu dla chłopców, raczej barwy natury, szarości – kolory, które łatwo dopasować do wszystkiego,
  • mogą wywołać sporo radości i uśmiechu – fajnie jest się od czasu do czasu ubrać tak samo jak brat czy siostra i pójść jako “drużyna” z mamą na lody!
Tosia i Julek się kąpią
Jak zrozumieć małe dziecko
Tosia i Julek robią siku

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *