Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Zdrowe powietrze – lekarstwo na alergię

Alergia? Na początku XX wieku mało kto o niej słyszał. Sto lat później zmaga się z nią już co trzeci Europejczyk i Amerykanin. Na alergiczne dolegliwości cierpi połowa Polaków. Co piąte polskie dziecko ma katar sienny. Jak złagodzić skutki alergii?

Mamy coś, co można nazwać naszym narodowym skarbem. Miejsce, gdzie powietrze jest czyste i zdrowe, gdzie można wziąć głęboki oddech i poczuć ulgę od ulicznego smogu i… alergii – podziemne uzdrowisko w Kopalni Soli „Wieliczka”.

Wielu badaczy uważa, że winę za różnego rodzaju alergie ponosi nasz styl życia. Egzystujemy z dala od natury, stronimy od niej w obawie, że nam zaszkodzi – a to pyłki roślin, a to zwierzęca sierść. Fakt, zaszkodzą, bo przywykły do sterylnego świata ludzki układ odpornościowy nie wie, z czym powinien walczyć – walczy więc ze wszystkim. Na domiar złego nie oddychamy szczególnie czystym powietrzem. Oto cena cywilizacji, a może po prostu dziesięcioleci beztroski, która do naszych płuc wtłacza głównie smog.

Utrapienia alergików

Alergia to przykry problem, który czyni z wiosny czy lata prawdziwą gehennę. Co więcej, katar alergiczny może z czasem przerodzić się w astmę. Z alergią nie ma zatem żartów. Lekkie zimy sprawiają, że pierwsze rośliny pylą już w lutym. W marcu dokuczliwe stają się olcha, leszczyna, cis, topola, wierzba. Pyłki tej pierwszej unoszą się w powietrzu nawet do połowy kwietnia. W maju dają znać o sobie m.in. trawy. Pyłki roślin pozostają utrapieniem alergików aż do października.

wieliczka3

Pod ziemią…

Doskonałym schronieniem przed fatalnym powietrzem jest Kopalnia Soli „Wieliczka”. Wśród soli można śmiało wziąć głęboki oddech i czerpać „pełnymi płucami” z dobrodziejstw kopalnianego klimatu. Na unikatowość podziemnego mikroklimatu mają wpływ: izolacja od czynników zewnętrznych, redukcja promieniowania elektromagnetycznego, stabilne warunki klimatyczne, niska temperatura powietrza (13-14,5°C) oraz jego wilgotność względna (60 – 75 proc.).

wieliczka2

Kopalniane powietrze posiada wyjątkowy skład – zawiera aerozol solny (NaCl 23,9 mg/m³), zjonizowane mikroelementy (Mg2+, Ca2+, Mn2+), charakteryzuje się wysoką czystością mikrobiologiczną. Pod ziemią nawet w szczycie sezonu pylenia w powietrzu występują jedynie pojedyncze ziarna pyłku czy zarodniki grzybów, a poziom alergenów roztoczy kurzu domowego jest 1000 razy mniejszy niż normy dla pomieszczeń zamkniętych.

wieliczka4

W podziemnym Uzdrowisku z powodzeniem można leczyć takie dolegliwości jak: astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nawracające choroby nosa, zatok, gardła i krtani, przewlekłe zapalenia oskrzeli i płuc, schorzenia o podłożu alergicznym. Pobyt w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka” poprawia również ogólne samopoczucie, relaksuje i wycisza.

wieliczka5

Szczegółowe informacje o pobytach leczniczych w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka” dostępne są na stronie: kopalnia.pl

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.