Jesteś w ciąży? Wspaniale! Kliknij w ten link
| Zdrowy sen dziecka, czyli jakie poduszki wybrać

Zdrowy sen dziecka, czyli jakie poduszki wybrać

„Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” – to przysłowie odnosi się również do dzieci. Odpowiednie poduszki wpływają na to, czy dziecku będzie się wygodnie spało, a także, czy sen nie będzie dla niego niebezpieczny.

Dziecku należy zapewnić odpowiednie środowisko, aby mogło spokojnie spać lub drzemać, szczególnie że leżakuje również w ciągu dnia. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów poduszek dla dzieci, jedne wypełnione są pierzem, inne włóknem poliestrowym, różnią się kształtem i kolorem, jedne są bardziej komfortowe, drugie mniej. Podpowiadamy, jakie poduszki są najlepsze maluchów.

Kiedy wprowadzić poduszki?

Specjaliści zalecają, aby okres do 2. roku życia był „bezpoduszkowy”. Wtedy to dziecko powinno sypiać na twardym podłożu, bez żadnej poduszki pod główką. Dotyczy to w szczególności niemowląt, ponieważ te nie potrafią zmieniać pozycji w trakcie snu i każdy przedmiot w łóżeczku jest dla nich niebezpieczny i niesie ryzyko uduszenia.
Jeśli dziecko w okresie 12-18. miesiąca życia potrafi już zmieniać pozycje i jest dzieckiem ruchliwym, może spać na poduszce. Pamiętać jednak należy, że poduszki dla dzieci powinny być płaskie i dostosowane do anatomii dziecka, to jest nie powinny doprowadzać do nienaturalnego wygięcia szyi. Najlepiej więc sprawdzą się poduszki ergonomiczne, które dostosowane są do kształtu i rozmiaru ciała dziecka, są przy tym elastyczne, miękkie i hipoalergiczne.

Unikaj poduszek rogali

Poduszki rogal, zwane też poduszkami do karmienia lub fasolkami, powstały po to, aby ułatwić mamom karmienie niemowlęcia. Poduszkę kładzie się na kolanach, na niej układa się dziecko i przystawia się je do piersi. W tej pozycji maluszkowi jest wygodnie, a mamie jest łatwiej dziecko utrzymać. Niestety pomimo jasnych instrukcji, jak należy poduszkę używać i jakie jest jej zastosowanie, wiele mam zapomina, że po zakończeniu karmienia należy poduszkę odłożyć, nawet jeśli dziecko na niej zasnęło.
Takie poduszki odradzane są do spania dla dzieci przez lekarzy na całym świecie. Są bardzo niebezpieczne, ponieważ dziecko może z nich się zsunąć, a przy tym jego główka może się nienaturalnie ułożyć.
Zasada jest prosta i niezmienna: niemowlę powinno być kładzione na płaskiej i twardej powierzchni, nie powinno mieć niczego pod głową. Jeśli jest ułożone na poduszce, istnieje ryzyko, że się po prostu udusi, ponieważ jego główka zbliży się do klatki piersiowej, blokując drogi oddechowe. Ponadto w łóżeczku nie powinny znajdować się inne przedmioty, jak maskotki czy zabawki – przestrzeń wokół dziecka powinna być wolna, a samo dziecko powinno być przykryte lekkim i miękkim kocykiem.

Wybierz poduszki pod ulubioną pozycję dziecka

Jeśli dziecko jest już większe, można pomyśleć nad kupnem poduszki do spania. Należy przedtem dziecko poobserwować i sprawdzić, jaka jest jego ulubiona pozycja przyjmowana podczas snu. Inną poduszkę kupuje się dla dziecka śpiącego na brzuszku, a inną – na plecach. Jeśli więc:

  • dziecko śpi na brzuchu – powinno mieć miękką i płaską poduszkę;
  • dziecko wierci się podczas snu – powinno mieć poduszkę twardą i elastyczną;
  • dziecko śpi na boku lub plecach – powinno mieć poduszkę, która dopasowuje się do kształtu ciała (anatomiczną).

W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na to, aby poduszka nie była za wysoka i aby główka dziecka na niej swobodnie spoczywała. Jeżeli dziecko śpi na boku, sprawdzi się poduszka lekko podwyższona o średniej twardości, aby kręgosłup dziecka ułożył się w prostej linii. Poduszkę należy dopasować również do rozmiaru dziecka, nie powinna być to poduszka dla dorosłych, warto więc się udać na dział dziecięcy.

Materiał poduszki

Nie bez znaczenia jest również materiał, który poduszkę wypełnia, ponieważ to on odpowiada za jej twardość i użyteczność. Miękkie poduszki najczęściej wypełnione są właśnie jedwabiem lub mikrowłóknami poliestrowymi, a także puchem. Wypełnienie tylko puchem sprawia, że poduszka jest lekka, w połączeniu z pierzem (czyli piórami) poduszka staje się bardziej twarda i cięższa. Dzieciom jednak pierze i puch nie są zalecane, ponieważ po pierwsze taki materiał może być przyczyną alergii, a po drugie – sama poduszka może być za miękka.
Warto pomyśleć o materiałach hipoalergicznych, które są odporne na rozwój pleśni, grzybów i roztocza, szczególnie jeśli dziecko jest alergikiem lub astmatykiem. Takim materiałem jest jedwab oraz elastyczna i miękka pianka visco, którą odnaleźć można w większości dzisiejszych poduszek. Niektóre modele poduszek są dodatkowo nasączone substancją ActiGard, która wykazuje zdolność absorbowania nieprzyjemnych zapachów, odprowadza wilgoć i przeciwdziała rozwojowi mikroorganizmów. Hipoalergiczna poduszka to doskonała alternatywa dla tradycyjnych poduszek, jej zalety można sprawdzić tutaj: http://pl.sealy.com/pl/pillow-range.html.

Kupno poduszki dla dziecka – porady

Poduszki dla dzieci muszą być przede wszystkim komfortowe i bezpieczne. Wybierając poduszkę, powinno zwrócić się w szczególności uwagę na jej rozmiar – na poduszce powinna znajdować się tylko główka dziecka, bez ramion, oraz materiał – najlepiej hipoalergiczny i elastyczny, aby poduszka zapamiętywała kształt ciała dziecka. Tylko wtedy zapewni się dziecku naturalną i stabilną pozycję podczas snu, bez żadnego obciążenia.
Kilka cennych wskazówek, jak wybierać poduszki dla dziecka:

  1. Nie używaj poduszek w kołysce. Wprowadź je, gdy dziecko będzie na nie gotowe.
  2. Dopasuj poduszkę pod pozycję, w jakiej dziecko najczęściej śpi.
  3. Dobierz poduszkę pod rozmiar dziecka. Najczęściej są to rozmiary 30-40 cm szerokości i grubość między 5 a 7 cm.
  4. Sprawdź twardość poduszki. Powinna być ona średnio twarda i szybko odzyskiwać kształt po naciśnięciu palcem.
  5. Wybieraj tylko certyfikowane materiały, najlepiej hipoalergiczne, jak bawełna (wtedy poduszka będzie miękka i oddychająca) lub poliester (poduszka elastyczna i miękka). Unikaj puchu i pierza, bo mogą spowodować alergię, a przy tym takie poduszki są za miękkie dla dzieci.
  6. Wybierz poduszkę z pokrowcem, który można często prać, najlepiej w temperaturze 60 stopni.
  7. Pokaż dziecku, jak powinno się spać na poduszce.

Wybór poduszki dla malucha wbrew pozorom nie jest trudny. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, a także pamiętać o tym, że organizm dziecka, tak jak dorosłego, potrzebuje wypocząć w trakcie snu, dlatego poduszka musi być dopasowana pod jego rozmiar i ułożenie ciała. Tylko wtedy dziecko wstanie wypoczęte, a jego rozwój w trakcie snu będzie niezakłócony.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Letnie anginy u dzieci

Juul na poniedziałek, cz.95 – “Moje dziecko je tylko makaron”, czyli kto decyduje o jedzeniu?

Czy można urodzić bez bólu? Fragment książki “Poród naturalny”

Przejdz do: