Kategorie
Naturopatia

Źródło choroby tkwi głębiej – lekarz powinien poznać pacjenta i jego środowisko

Homeopatia określana jest mianem dyscypliny holistycznej. Podstawą leczenia homeopatycznego jest podejście, które polega na uważnym, głębokim wglądzie w konkretnego pacjenta, jego objawy somatyczne, ale również stan psychiczny i umysłowy oraz wpływ środowiska zewnętrznego. To inaczej niż w przypadku tradycyjnej medycyny naukowo-akademickiej, która skupia się na leczeniu objawowym, przez co często oferuje podobny lek na podobne dolegliwości wielu różnym osobom.

Ile trwa przeciętna wizyta u tradycyjnego lekarza pierwszego kontaktu? 5-10 minut, w porywach do 15, gdy natrafimy na bardziej wnikliwego doktora. Zazwyczaj wywiad z takim lekarzem ogranicza się do kilku pytań o to, co nam dolega, jak długo trwają objawy, czy mamy alergie na jakieś leki. Jeśli nie, otrzymujemy receptę, z którą wędrujemy do apteki, wykupując odpowiedni preparat. Takie leczenie opiera się na prawie pierwszeństwa – w leczeniu allopatycznym stosuje się leki znoszące objawy choroby na zasadzie efektu antagonistycznego. W homeopatii jest zupełnie inaczej – bo leczy się podobnym (a więc nie zwalcza migreny środkiem przeciwmigrenowym, ale leczy tym, co ją wywołało). Dlatego znalezienie prawdziwej przyczyny dolegliwości – jest w przypadku homeopatii tak istotne.

Wywiad homeopatyczny – jakich pytań się spodziewać?

Leczenie homeopatyczne, w przeciwieństwie do tego tradycyjnego, wymaga dużo większej wiedzy o samym pacjencie. Dlatego wywiad jest stosunkowo długi. Pytania dotyczą nie tylko kwestii związanych z chorobą, ale również przyzwyczajeń pacjenta czy jego diety. W przypadku, gdy pacjentem jest dziecko, lekarz stosujący homeopatię pyta rodziców o to, jak przebiegał poród, jaki temperament ma maluch, jakie choroby były w rodzinie… Tego typu informacje są cenną wskazówką, pomagającą ustalić przyczynę choroby i dobrać odpowiedni lek homeopatyczny.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

– Jest taka część wizyty, gdzie potrzebne są normalne, lekarskie umiejętności i trzeba pacjenta zbadać. Nie każde badanie lekarskie jeden konkretny lekarz potrafi wykonać, bo jeśli jest lekarzem na poziomie lekarza rodzinnego, to nie zrobi specjalistycznego badania laryngologicznego. Dlatego ważna jest świadomość, że jak czegoś nie umiem a przypuszczam, że z czymś może być problem – wysyłam pacjenta do specjalisty. To w homeopatii niczym nie różni się od podejścia tradycyjnego lekarza pierwszego kontaktu – mówi w rozmowie z serwisem Dziecisawazne.pl dr med. Katarzyna Bross – Walderdorff, dodając jednocześnie, że kwestią odróżniającą homeopatię od tradycyjnej medycyny, jest kwestia doboru leków. Bo lek homeopatyczny dobierany jest indywidualnie do pacjenta, co oznacza, że dla każdej osoby dobiera się inny lek, uwzględniając zarówno jego cechy osobowe, jak i cechy charakterystyczne dolegliwości, na którą cierpi.

– W homeopatii nie ma jednego leku na zapalenie ucha czy gardła. Jest natomiast lek dla dziecka, które jest np. marznące lub nieśmiałe. Dla lekarza stosującego homeopatię istotne jest również to, czy boli lewe czy prawe ucho, jaki jest charakter bólu (stały, falujący, pojawiający się nagle lub powoli narastający, kłujący, rozpierający, gniotący itd), co pacjentowi przynosi ulgę w bólu, a co go nasila. Wynikałoby z tego, że pewną trudność może sprawiać leczenie małych dzieci, które nie potrafią tego wszystkiego wyartykułować. Jednak z doświadczenia wynika, że leczenie niemowląt, pod warunkiem , że mama lub inny opiekun uważnie obserwuje, zna dziecko i przychodzi z nim na wizytę, wcale nie jest trudniejsze. Tu leży ta ogromna różnica między lekarzem medycyny uniwersyteckiej, który dobiera antybiotyk czy inny lek przeciwzapalny czy przeciwbólowy, a homeopatą, który musi dobrać specyficzny lek do pacjenta i jego dolegliwości – wyjaśnia Bross – Walderdorff.

Siła rozmowy, moc samoobserwacji

Pacjent w trakcie pierwszej wizyty u lekarza stosującego homeopatię, zazwyczaj jest zaskoczony tak dokładną analizą problemów zdrowotnych i nie zawsze potrafi określić wszystkie objawy czy okoliczności swoich dolegliwości. Wówczas proszony jest o wnikliwą samoobserwację. Bez niej trudno dobrać odpowiednie leczenie. Biorąc jednak pod uwagę całe spektrum różnorakich pytań, bez wątpienia można wysnuć wniosek, że homeopatia jest specyficznym rodzajem medycyny, w której równie ważna, jak wiedza o lekach i sposobach leczenia, jest umiejętność wnikliwej obserwacji.

– To ważne, żeby umieć patrzeć na pacjenta przez pryzmat jego doświadczeń, temperamentu, usposobienia. Inny lek zapisuje się dziecku nieśmiałemu, nabywającemu nieco wolniej społecznych kompetencji, niekoniecznie bardzo sprawnemu fizycznie, a inny – dziecku, które jest żywe i energiczne. Tak samo, jak umiejętność obserwacji psychologicznej, ważna jest obserwacja psychosomatyczna. To coś jeszcze innego, bo jeśli dziecko cierpi na nawracające dolegliwości, np. wielokrotnie w ciągu roku powracające zapalenia ucha, to psychosomatyk zastanawia się, czego być może dziecko nie chce słyszeć, sprawdza – czy są w rodzinie jakieś konflikty, niewypowiedziane rzeczy, czy dziecko rozwija się w polu jakiegoś napięcia. Homeopata obserwuje więc, jakie napięcie w polu rodzinnym może powodować, że dziecko w swoim słabym punkcie (a taki słaby punkt w różnych częściach ciała ma każdy z nas) odczuwa dolegliwości – tłumaczy Bross – Walderdorff dodając, że ten aspekt psychosomatyczny homeopata powinien widzieć, tak jak dobry lekarz uprawiający medycynę konwencjonalną. Niestety, w tym drugim wariancie jest on najczęściej pomijany.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

We wszystkich tych kwestiach najistotniejszym czynnikiem pozostaje rozmowa. To ona pełni kluczową rolę, podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Bądźmy na nią przygotowani – mówmy otwarcie o swoich problemach, odpowiadajmy na pytania i stosujmy się do lekarskich zaleceń. Homeopaci często zachęcają do ponownego kontaktu (np. telefonicznego), gdy w trakcie leczenia coś okaże się nie do końca jasne. Na koniec ważna informacja – nie każdy może zostać lekarzem homeopatą, a ten, kto chce praktykować homeopatię, musi ukończyć wcześniej odpowiednie kursy. Najlepiej więc, zanim wybierzemy dla siebie odpowiedniego lekarza – zasięgnąć informacji u źródła. W przypadku homeopatii najlepszym jest Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.