Sama tradycja motania brzuchów zapoczątkowała została w Japonii. Japońskie mamy tradycyjnie zawijają swoje ciężarne brzuchy w sarashi (długi pas tkaniny, najczęściej grubiej bawełny, którym owija się szczelnie brzuch bądź biust). Takie motanie brzucha w ciąży nie tylko odciąża kręgosłup, ale minimalizuje bóle, ogrzewa oraz daje mamie poczucie zaopiekowania i odgrodzenia brzucha od świata zewnętrznego.
Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa
Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.
Motanie brzucha w ciąży:
- odciąża kręgosłup,
- minimalizuje bóle,
- ogrzewa brzuch, gdy ostatni trymestr przypada w zimnej porze roku,
- daje poczucie odgrodzenia brzucha od świata zewnętrznego,
- zastępuje pasy ciążowe – pozwala nosić nieciążowe ubrania, przedłużając je i zakrywając cały brzuch.
Samo owijanie brzucha jest stosunkowo proste. Owinięcie powinno być na tyle ciasne, by odciążyć miednicę i dać wsparcie biodrom, ale nie aż tak, by ograniczać swobodę oddychania czy powodować ból. Intuicja i praktyka jest w tym przypadku kluczem do sukcesu. Warto posiłkować się również instrukcjami z internetu:
A w czasie porodu? Niezwykle przydatna jest chusta rebozo (doskonale znana większości polskich doul). W Meksyku używa się jej do masażu, co pozwala się zrelaksować i odprężyć w czasie akcji porodowej – chusta łagodzi bóle i przebieg porodu. Masaż polega na unoszeniu brzucha tak, by dziecko zaczęło się poruszać i wywierać siłę skierowaną do dołu w kierunku szyjki macicy.
Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim
Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Po porodzie odpowiednie wiązanie pozwala mamie szybciej wrócić do formy. Owijanie brzucha w czasie połogu doskonale sprawdza się również w przypadku kobiet po cesarskim cięciu.