Kategorie
Ekowiadomości

Po co nam zwierzak w domu?

Zwierzak w domu – to trudna decyzja. Futrzasty domownik wnosi wiele zmian w życie rodziny. Dla dziecka zwykle są to zmiany na lepsze. Dla rodziców kolejne wyzwanie! Nie da się ukryć, że zwierzęta zajmują ważne miejsce w życiu człowieka. Nawet jeśli w domu nie mamy pupila, to zwykle dziadkowie mają pieska, ciocia kota, a kuzynka chomika.

Co takiego mają w sobie zwierzaki, że dzieci tak bardzo chcą je mieć? Dlaczego idąc ulicą odruchowo cmokamy do mijanego pieska, a kota dachowca z miejsca byśmy pogłaskali? Zwierzęta wyzwalają w nas wrażliwość, otwartość, empatię. Poza tym kontakt ze zwierzakiem sprawia, że łagodniejemy, a stres znika.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Zwierz dobry jest

Przebywanie w towarzystwie zwierząt ma dobroczynny wpływ na nasz umysł, ale i ciało. Zwierzak może być naszym przyjacielem, powiernikiem, terapeutą. Śmiało można stwierdzić, że w zwierzętach drzemie magiczna moc. Bo jak inaczej można wytłumaczyć ich kojący wpływ na nas? W zamian za miłość i opiekę zwierzę daje nam bardzo wiele. Ale tak naprawdę, po co nam ten zwierzak?

  • Pomaga oswoić lęki– nasz własny Łatek jest dla nas innym zwierzęciem niż pies sąsiada. Bliskość wyzwala pozytywne uczucia. Radosne gesty zwierząt (np.merdanie ogonem czy łaszenie się), możliwość dotknięcia zwierzaka to cenne doświadczenie dla dziecka, ale i dla dorosłego.
  • Przyjaciel potrzebny od zaraz – niektórzy dorośli decydują się na zwierzaka z nadzieją, że będzie on świetnym kompanem do zabawy dla dziecka. Warto od razu ustalić zasady zabaw ze zwierzęciem, które w pewnym momencie może nie mieć już ochoty na harce. Musimy wyznaczyć granice, które w dłuższej perspektywie pomogą zbudować przyjaźń między człowiekiem a zwierzakiem. Wspólne spacery (jeśli ma się psa) motywują do ruchu na świeżym powietrzu, w przypadku osób starszych i samotnych stanowią pretekst do wyjścia z domu, dają poczucie bycia potrzebnym.
  • Rodzinna tradycja– zdarzają się rodziny, dla których posiadanie zwierzęcia jest oczywiste, są ich miłośnikami. W życiu dorosłych od zawsze był obecny zwierzak, dlatego pojawienie się dziecka tego nie zmienia.
  • Odpowiedzialność – dzieci obserwują, że zwierzę wymaga systematycznej wymiany trocin, karmienia, pamiętania o wizytach u weterynarza.  Dlatego opieka nad zwierzakiem (lub sama obserwacja) uczy je odpowiedzialności i troski o zwierzaka.
  • Domowy psycholog– zwierzak jest ważny. To ktoś, komu możemy się zwierzyć, wyżalić, podzielić radością. Pies merdający ogonem stojący w progu drzwi, który cieszy się, że wróciliśmy do domu, mruczący kot, który wręcz domaga się pieszczot, papuga, która krzyczy głośno nasze imię, świnka morska, która kwiczy na nasz widok, koi nerwy, uspokaja, pozwala oderwać myśli od prozy życia, redukuje stres.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Druga strona medalu oczywiście istnieje. Zwierzę to po prostu obowiązek i spore koszty utrzymania! Decydując się na zwierzątko musimy wziąć pod uwagę fakt, że prawdopodobnie zwierzak przez większość dnia będzie sam. O ile rybki przeżyją rozstanie bez konsekwencji, o tyle zamknięty osiem godzin w mieszkaniu kot czy pies będzie nieszczęśliwy, będzie tęsknił.

Rodzice często obawiają się, że posiadanie psa czy kota może zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. Naukowcy z Henry Ford Hospital w Detroit, na podstawie przeprowadzonych testów stwierdzili, że kontakt ze zwierzętami domowymi w pierwszych latach życia nie zwiększa ryzyka alergii, a może ją nawet w znacznym stopniu zniwelować.

Przeczytaj: Zwierzęta domowe nie powodują alergii u dzieci

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Po co nam zwierzak w domu?”

Jeśli odżywia się dziecko metodą BLW (do czego gorąco zachęcam), pies bardzo przydaje się na początkowym etapie. Gdy dziecko jeszcze dużo jedzenia rozrzuca, czekający pod stołem pies mocno ogranicza ilość potrzebnego sprzątania :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.