Kategorie
Rodzina

Zwierzęta – natura – zdrowie. Czyli co jedzą nasze zwierzęta

Spędzanie czasu ze zwierzętami ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka. A jak to działa w drugą stronę? Czy, i jak, wpływamy na zdrowie swoich podopiecznych?

W ostatnich 30 latach nastąpił wzrost zainteresowania korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z kontaktu ze zwierzętami. Dziś spotkamy je w szpitalach, domach opieki, hospicjach – wszędzie tam, gdzie jeszcze do niedawna nie miały wstępu. Badania naukowe pokazują, że spędzanie czasu ze zwierzęciem może zmniejszyć ciśnienie krwi, zwiększa poczucie własnej wartości, łagodzi stres i poprawia ogólne samopoczucie dzieci i dorosłych.

Taki jest wpływ zwierząt na nasze zdrowie. A jak to działa w drugą stronę? Czy, i jak, wpływamy na zdrowie swoich podopiecznych?

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Co jedzą nasze psy

Większość głównych marek obecnych na półkach supermarketów należy do gigantów w świecie biznesu, w tym Procter and Gamble, Nestle (Purina One, Felix, Cat Go), Colgate-Palmolive i Mars (Whiskas, Sheba, Pedigree Chum). Duże firmy międzynarodowe, które produkują karmy dla zwierząt, zapewniają nas, że karmienie ich żywnością z napisem „premium” jest wyrazem miłości i troski o nie.

Koncern Procter and Gamble, którego roczne obroty wynoszą kilka milardów dolarów, regularnie przeprowadza testy na zwierzętach, a jednocześnie deklaruje: „nasza filozofia w kwestiach żywieniowych nie zmienia się od 40 lat: karmimy psy, tym, co jak wierzymy, natura przeznaczyła im do zjedzenia”. Okazało się, że karma dla zwierząt domowych zawiera mięso „chorego” bydła, które nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Zepsute mięso z supermarketu oraz zjełczały tłuszcz z odpadków z restauracji, opakowane w worek z tworzywa sztucznego to droga do śmierci zwierzęcia.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Hodowcy zwierząt stosują leki i hormony. Są one obecne w płucach, więzadłach, kościach i wnętrznościach zwierząt, które następnie są składnikiem karmy dla zwierząt domowych. Wszystkie z tych odpadów są przetworzone przez topienie w ekstremalnie wysokich temperaturach, aby ostatecznie przyjąć postać karmy, która trafia do sklepów. Przyprawy, konserwanty dopełniają całości.

Zdrowie w misce

Myśląc o zdrowiu swoim i swoich dzieci mamy na uwadze fakt, że dieta jest podstawą dobrego samopoczucia i harmonijnego rozwoju. Czasem zapominamy, że to samo dotyczy zwierząt: w wielu przypadkach chorobom i złemu stanowi zdrowia można zapobiec właśnie dzięki odpowiedniej diecie. Coraz więcej jest zwolenników stosowania u swoich psów diety opartej na surowym mięsie i kościach. Biorąc pod uwagę fakt, że przodkowie naszych milusińskich żyli długo i cieszyli się zdrowiem bez Whiskasa, można przyznać im rację. Jednak aby żywić zwierzę surowym mięsem, trzeba mieć sporą wiedzę na ten temat. Sprostanie wymogom takiej diety bywa trudne i czasochłonne, nie można zaangażować w nią np. dzieci. Z pomocą przychodzą międzynarodowe firmy spożywcze, takie jak Burns, Natures:Menu, Arden Grange, Lily’s Kitchen (Kuchnia Lily) czy Orijen, które są zaangażowane w wytwarzanie zdrowej żywności dla zwierząt.

Pies u lekarza

Od najmłodszych lat zwierzęta podlegają kalendarzowi szczepień, leczeniu chorób pasożytniczych, i rutynowo są im podawane leki. Toksyny gromadzą się w ich ciele i są przyczyną problemów zdrowotnych, począwszy od astmy, egzemy, problemów trawiennych, przyrostu masy ciała lub jej straty, aż do niewyjaśnionej śmierci. Nowotwory, cukrzyca, otyłość, choroby skóry i problemy z nerkami to niektóre typowe dolegliwości współczesnego zwierzaka.

Holistyczne podejście ma na celu leczenie zwierzęcia jako całości, a nie tylko symptomów choroby. Istnieje wiele sposobów, w jakie możemy pomóc naszym zwierzętom żyć długo i cieszyć się zdrowiem. Znalezienie dobrego weterynarza nie zawsze jest łatwe, ale coraz częściej można spotkać alternatywnych praktyków, którzy są przeszkoleni w pracy ze zwierzętami. Terapie holistyczne, którym mogą zostać poddane zwierzęta to m.in. ziołolecznictwo, aromaterapia.

Źródło: uncaged.co.uk

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.