Kategorie
Rodzina

10 zabaw na deszczowe dni

Nadeszła jesień. Choć w Polsce jest piękną porą roku, to zdarza się wiele deszczowych dni. Spacer w deszczu może być wielką frajdą, ale jeśli ktoś nie chce wychodzić na dwór w taką pogodę – w domu również może być ciekawie! Nie potrzeba do tego specjalnych materiałów. Wystarczą przedmioty codziennego użytku, aby zapewnić dziecku (i sobie) dzień pełen wrażeń.

zabawy-w-deszczowe-dni

1. Duży format

Rysunek dowolny na dużym formacie. Wystarczy bristol, karton czy pudło po zakupie telewizora. Technika dowolna: kredki, farby, plastelina, flamastry. Możecie nadać temat waszym malowidłom albo malować abstrakcyjne kształty. Popuśćcie wodze fantazji!

2. Kasza czy ryż

Pokazujemy dziecku różne produkty spożywcze, które można znaleźć w każdej kuchni. Kasza, ryż, bułka tarta, mąka, cukier, sól, makaron, kuskus, itd. Dzieci mogą ich dotknąć, zobaczyć jakie są sypkie, czy są ciężkie, itp. Niech porównują ze sobą konsystencję i kolory. Możecie potem coś wspólnie z tych produktów ugotować. Dziecko zobaczy, jak kasza czy ryż zmieniają się w procesie gotowania.

3. Kręgle na opak

Dzieci układają kręgle w różne kształty (najpierw koło, potem wzdłuż, kwadrat). Następnie mają za zadanie chodzić między kręglami, starając się ich nie przewrócić. To wymaga skupienia i uwagi, ale pozwoli na ćwiczenie koncentracji.

4. Ciepło zimno

Chowamy jakiś przedmiot wcześniej wspólnie ustalony z dzieckiem. Dziecko szuka go słuchając podpowiedzi. Mówcie o lokalizacji przedmiotu tylko w kategoriach opisu ciepło – zimno. Im dziecko jest bliżej przedmiotu tym jest cieplej, im dalej – tym zimniej.

5. Orkiestra

Garnki, puszki, pokrywki, napięty sznurek, tuba z kartonu, pałeczki, plastikowa butelka. Dajcie dziecku przedmiot i pokażcie, że można na nim grać. Potem zmiana przedmiotów. Stwórzcie wspólną, rodzinną orkiestrę. Ma być głośno!

6. Woreczek czarodzieja

Znajdźcie wspólnie kilka przedmiotów (np. piłeczka, lalka, klocek, kocyk) i schowajcie je do dużego worka. Dzieci wkładają rękę do worka nie patrząc, co jest w środku i próbują za pomocą dotyku rozpoznać, co to może być.

7. Teleportacja

Potrzebujecie stołu i dużego koca. Reszta to wasza inwencja twórcza. Nakryjcie stół kocem tworząc niejako namiot. Pomyślcie, gdzie chcielibyście się wybrać w wymarzoną podróż. Poszukajcie innych rekwizytów, które mogłyby wam się kojarzyć z danym miejscem, np. wybierając się na plażę potrzebujecie zabrać ręcznik, okulary, piłkę, krem do opalania. Zachowujcie się tak, jakbyście naprawdę byli na plaży – wsłuchujcie się w szum morza, osłaniajcie oczy przed słońcem. Po chwili zmieńcie cel podróży i przenieście się zupełnie gdzie indziej. Znowu poszukajcie rekwizytów i znowu wczujcie się w atmosferę. Zabawa, która poruszy wyobraźnię dzieci i pozwoli na marzenia.

8. Tor przeszkód

Połóżcie na podłodze zwinięty w węża koc, dalej poduszkę, kręgle (jeden co pół metra), tunel (możecie go zrobić z krzeseł przykrytych prześcieradłem), a na końcu rozłóżcie skakankę. Powstanie w ten sposób tor przeszkód do przejścia zarówno przez dzieci, jak i przez was! Zadanie polega na tym, aby iść po kocu, przeskoczyć na poduszkę, mijać kręgle z prawej i lewej strony, przejść tunel i na końcu niczym po linie przejść po skakance. Bawcie się z dzieckiem – możecie dodatkowo wykonywać różne akrobacje, np. przechodzić tor na jednej nodze, albo w podskokach.

9. Samotne skarpetki

Po zrobieniu prania często okazuje się że mamy wiele niesparowanych skarpetek. Co z nimi zrobić? Będą wspaniałą bazą do zrobienia z nich kukiełek. Wystarczy przyszyć guziki – będą oczami – i pasek materiału jako usta. Gotową skarpetkę zakładamy na rękę i już mamy postać do teatrzyku. Można kombinować z mimiką i wielkością oczu w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Domowy teatrzyk będzie dużo bardziej zapamiętany, niż niejedna bajka w telewizji.

10. Maślane ciasteczka

Zabawcie się wspólnie w kuchni! Nie potrzeba wielu składników, aby wyczarować pyszne ciasteczka maślane. Wiele czynności podczas przygotowywania ciasteczek mogą zrobić dzieci, a jest to niebywała okazja ku temu, by uczyć ich odmierzać ilości, rozróżniać mąki i łączyć składniki. 

Potrzebne składniki:

  • 170 g miękkiego masła
  • słód do smaku
  • 2 duże jajka
  • 450 g mąki
  • łyżeczka eko proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Jak je zrobić?

Utrzyjcie masło ze słodem – najlepiej mikserem w dużej misce. Dodajcie jajka i ucierajcie aż do połączenia składników. W osobnej misce wymieszajcie mąkę, proszek do pieczenia i sól, a następnie stopniowo dodawajcie do dużej miski z masą maślaną. Ponownie ucierajcie, aż do uzyskania gładkiej masy. Podzielcie ciasto na dwie części, spłaszczcie i wsadźcie do lodówki na min. 1 godzinę.

Po wyjęciu ciasta z lodówki rozwałkujcie je na grubość ok. 5 mm, wytnijcie foremkami różne kształty i ułóżcie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia zachowując odstępy. Pieczcie w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 10 min, aż brzegi zaczną się rumienić.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: Kasia Skóra

Socjolog i pedagog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Ukończyła Letnią Akademię Montessori i Szkołę dla Rodziców i Wychowawców. Doświadczenie zdobywała od najmłodszych lat zajmując się dziećmi w rodzinie, a następnie przez długi czas będąc nianią. Jest założycielką Klubu Malucha Tup-Tup w Krakowie zapewniającego opiekę dla dzieci do lat 3. To optymistka z uśmiechem patrząca przed siebie, która konsekwentnie dąży do celu i ciągle się rozwija. Prywatnie mama rocznej Ani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.