Kategorie
Niemowlę Pielęgnacja dziecka Pielęgnacja naturalna

Kilka zamienników tradycyjnych oliwek niemowlęcych

Pielęgnacja okolic pieluszkowych to nie tylko częste zmienianie pieluchy i przemywanie pupy wodą, ale też w dużej mierze nawilżanie. Standardowo do tego celu polecane są oliwki zawierające olej parafinowy, czyli substancję otrzymywaną w wyniku destylacji ropy naftowej. W tym momencie większości z nas powinna się zapalić czerwona lampka. Substancja ropopochodna do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt?!

Uwaga na parafinę!

Przegląd składu klasycznych, ogólnodostępnych oliwek dla dzieci (Nivea Baby, Bambino, Johnson’s Baby, Ziaja) nie pozostawia wątpliwości – każda z nich zawiera olej mineralny, znany też pod nazwą Paraffinum Liquidum (wystarczy przejrzeć półki z oliwkami dla dzieci w popularnej sieci drogeryjnej – trudno znaleźć tam coś, co byłoby wolne od olejów mineralnych). Emolient ten pozyskuje się z destylacji ropy naftowej, smoły węgla brunatnego, smoły łupkowej lub syntetycznie. Nie posiada żadnych substancji odżywczych, za to nałożony na skórę całkowicie odcina ją od środowiska zewnętrznego, blokując ujście gruczołów, uniemożliwiając swobodne wydzielanie łoju i potu, a także uniemożliwiając przenikanie wody, tlenu i składników czynnych zawartych w kosmetykach. Jego działanie można więc w skrócie porównać do działania torby foliowej. Zero szans na oddychanie, nawilżenie (po długotrwałym stosowaniu kosmetyków z olejem mineralnym łatwo zauważyć, że skóra staje się odwodniona) i odżywienie. Przy takiej „pielęgnacji” dużo łatwiej o podrażnienia, zwiększa się również ryzyko wystąpienia alergii skórnej, a cała walka o zdrową pupę niemowlaka spełza na niczym.
Dla olejów parafinowych istnieje jednak alternatywa w postaci naturalnych oliwek i masełek pochodzenia roślinnego – z pestek, orzechów i ziaren. Skóra świetnie je wchłania i odzyskuje witalność. W jaki sposób?

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Działanie naturalnych olejów i masełek

Masełka i oleje roślinne składają się z nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych biologicznie zgodnych ze skórą. Dzięki nim ciało malucha może oddychać, wykształca się też naturalna bariera ochronna. Czynne składniki roślinne zawarte w takich olejach wpływają na skórę wyjątkowo korzystnie – nawilżają, wzmacniają i działają przeciwzapalnie. Przed ich użyciem warto sprawdzić, czy są to substancje biologicznie czyste (tradycyjne oleje roślinne dostępne w sklepach, np. popularna oliwa z oliwek, mogą posiadać sporo zanieczyszczeń), dlatego dużo bezpieczniej poszukać np. naturalnych kosmetyków będących mieszanką zimnotłoczonych olejów roślinnych. Stosowanie takich zamienników poleca m.in. International Association of Infant Massage UK Chapter.

Kilka zamienników dla tradycyjnych niemowlęcych oliwek:

1. Olej kokosowy

– najbardziej uniwersalny kosmetyk wszech czasów. Nierafinowany olej kokosowy jest świetnym emolientem, zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się skóry, pomaga również przywrócić odpowiedni poziom jej nawilżenia. Dodatkowo ma właściwości łagodzące i ułatwiające gojenie. Świetnie sprawdza się przy pieluszkowym zapaleniu skóry – likwidując zaczerwienienia i tworząc specjalną barierę, dzięki której podrażnienie nie ma szans na rozprzestrzenienie się.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

2. Masło shea

– nierafinowane masło shea jest doskonałym źródłem witamin A i E, sprawia, że skóra jest gładka, dobrze nawilżona i pokryta zabezpieczającym, lipidowym filmem. Dodatkowo substancje zawarte w maśle chronią i wzmacniają cement komórkowy warstwy rogowej skóry, co poprawia jej elastyczność. Nierafinowane shea posiada działanie przeciwzapalne, łagodzące, może być używane do skóry alergicznej. Likwiduje zaczerwienia i niewielkie podrażnienia skóry malucha.

3. Masło z awokado

– charakteryzuje się wysoką zdolnością wnikania w skórę, doskonale nawilża i wygładza. Nie zatyka porów i posiada przyjemną, kremową konsystencję. Wykazuje też dużą zgodność z naturalnymi lipidami skóry, uzupełnia barierę lipidową. Nie podrażnia, nie uczula. Zabezpiecza skórę dziecka, chroniąc przed mechanicznym tarciem pieluszki, czy maceracją skóry spowodowanej wilgocią od kału i moczu.

4. Olej migdałowy

– tłoczony na zimno jest bogatym źródłem protein, soli mineralnych, witamin A, E, D i witamin z grupy B oraz dużej ilości kwasów linolowego i oleinowego. Wszystko to sprawia, że doskonale nawilża i ujędrnia skórę, łagodzi podrażnienia i opóźnia procesy starzenia. Chroni też przed działaniem negatywnych składników zewnętrznych, zapobiega odwadnianiu komórek i wzmacnia barierę lipidową.

Dobre praktyki dbania o pupę niemowlaka:

  • skórę oczyszczamy letnią wodą bądź zwilżamy gąbką – masełko lub oliwkę nakładamy zawsze na oczyszczoną skórę malucha,
  • przed nałożeniem masełka bądź oliwki dokładnie osuszamy pupę dziecka,
  • unikamy stosowania chusteczek nawilżanych (z dodatkiem parabenów i innych toksycznych substancji, w tym sztucznych zapachów) na rzecz np. naturalnych chusteczek zrobionych z flaneli i nasączonych wodą z dodatkiem oliwy z oliwek, sody oczyszczonej i olejku z drzewa herbacianego.
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.