Dlaczego producenci podpasek nie podają ich składu na opakowaniu? Podpaski konwencjonalne a naturalne (Gentle Day)
| Dlaczego producenci podpasek nie podają ich składu na opakowaniu? Podpaski konwencjonalne a naturalne (Gentle Day)

Dlaczego producenci podpasek nie podają ich składu na opakowaniu? Podpaski konwencjonalne a naturalne (Gentle Day)

Nowoczesne, superchłonne i supercienkie. Podpaski szturmem zdobyły rynek, stając się produktem numer jeden dla wielu kobiet. Co kryje się w ich wnętrzu, wiedzą tylko wtajemniczeni. Producenci nie mają bowiem obowiązku drukować na opakowaniach szczegółowego składu podpasek.

To świadomy zabieg. Gdyby bowiem przestudiować to, z czego podpaski są tworzone, z pewnością część z nas przerzuciłaby się na bardziej bezpieczne środki higieny intymnej. A dochody wielu korporacji spadłyby drastycznie.

Wiodący producenci podpasek stosują przeróżne zabiegi, by przekonać do swoich produktów potencjalne klientki. Poza powszechnym w tej dziedzinie przemysłu bieleniem produktu chlorem (by stworzyć wrażenie higieniczności), dorzucają więc również sztuczne substancje zapachowe, by podpaska pachniała jak świeża łąka. To oczywiście ułuda świeżości i naturalności. By zrozumieć, jak bardzo nienaturalny produkt ma styczność z naszym ciałem w trakcie miesiączki, wystarczy spojrzeć na cyfry – jedna podpaska rozkłada się około trzystu lat. Tymczasem tylko w Polsce kobiety zużywają ich około dwa miliardy rocznie. Co powoduje, że ten „pachnący łąką” kawałek bawełny sprawia nam (i środowisku) tyle problemów?

Do produkcji tradycyjnej podpaski używane są:

1. Bawełna pochodząca z konwencjonalnych upraw

Tradycyjne tampony i podpaski produkowane są z konwencjonalnie pozyskiwanej bawełny. Do jej produkcji używane są zaś ogromne ilości pestycydów – szacuje się, że podczas uprawy na kilogram bawełny przypada ⅓ kilograma chemikaliów. Szkodzą one nie tylko lokalnym ekosystemom, ale też nam samym.

2. Syntetyczny jedwab

Syntetyczny jedwab pozyskiwany jest z celulozy, czyli z drzewa i miazgi papierowej. Produkcja tego typu papieru wymieniana jest jako jedno z głównych źródeł zanieczyszczenia środowiska.

3. Chlor

Wyprodukowane z celulozy i bawełny podpaski bielone są chlorem. W wyniku tego procesu wydzielane są tzw. dioksyny, czyli silnie rakotwórcze substancje szkodliwe dla naszego zdrowia.

4. Chemiczne pochłaniacze wilgoci i substancje zapachowe

Im cieńsza podpaska, tym więcej w niej chemicznych pochłaniaczy wilgoci. To właśnie dlatego krew z podpaski brzydko pachnie – wchodzi z nimi bowiem w reakcję. Przemysł radzi sobie z tym zapachem, dodając sztuczne substancje zapachowe skutecznie neutralizujące nieprzyjemny zapach. Te substancje również nie są dla nas obojętne. Niektóre z nich mogą bowiem wywoływać reakcje alergiczne na skórze (alergie kontaktowe).

Jakie ma to dla nas znaczenie?

Ginekolodzy potwierdzają, że przyczyną wielu przewlekłych infekcji miejsc intymnych są tradycyjne podpaski i tampony. Środki chemiczne zawarte w podpaskach wchodzą bowiem w reakcję z błoną śluzową, która jest bardzo chłonna i wrażliwa. Stąd już niedaleka droga do poważnej infekcji, której początki objawiają się przekrwieniem błon śluzowych i zaczerwienieniem sromu.

Jaka alternatywa?

W obecnych czasach mamy coraz większy wybór alternatywnych środków higienicznych dla kobiet. Jednym z nich są podpaski marki Gentle Day, które idealnie chronią przed przeciekaniem i sprawdzają się w najbardziej ekstremalnych sytuacjach, a do tego likwidują nieprzyjemny zapach bez użycia chemicznych substancji zapachowych. Ich bezpieczeństwo poświadczają liczne certyfikaty.

Podpaski Gentle Day:

  • To jedyne certyfikowane podpaski ekologiczne z paskiem anionowym posiadające patent na wynalazek.
  • Pasek anionowy ma właściwości antybakteryjne, regenerujące i wzmacniające odporność. Dzięki temu podpaski Gentle Day mogą być stosowane nie tylko podczas menstruacji, ale także przez kobiety tuż po porodzie (zapewniają szybkie gojenie się ran).
  • Mają przyjazny dla skóry odczyn pH.
  • Posiadają certyfikat ekologiczny Oeko-Tex 100.
  • Są wyjątkowo chłonne. Większość zwykłych podpasek wchłania około 15–30 ml cieczy. Chłonność podpasek Gentle Day sięga 120–150 ml.
  • Pozwalają uniknąć napięcia, zaczerwienienia skóry, wysypki i bólu miejscowego, ponieważ doskonale przepuszczają powietrze, zachowując suchą powierzchnię i likwidując bakterie.
  • Posiadają certyfikat Made for Health, stworzony jako symbol bezpieczeństwa chemicznego i biologicznego w sektorze opieki zdrowotnej wszystkich wyrobów tekstylnych.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

10 pomysłów na zabawy, przy których rodzic może… poleżeć!

Jak dziecko buduje więź z rodzicem w pierwszym roku życia

5 inspirujących przepisów na potrawy z kaszą jaglaną {na słodko i słono}

Przejdz do: