Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Itsy Bitsy – prawdziwie bliskościowe przedszkole (na warszawskim Mokotowie)

Przedszkole może być miejscem, w którym pracują ludzie z pasją i które prawdziwie wspiera rodziców w tym, by ich dzieci mogły rozwijać siebie, swoje umiejętności i kompetencje. W Polsce takich miejsc mamy, całe szczęście, coraz więcej. Jednym z nich jest placówka Itsy Bitsy.

Itsy Bitsy to przedszkole podążające ścieżką montessoriańską, co oznacza, że dużą wagę przywiązuje się tu do tego, by dzieci mogły pracować w przyjaznym, pełnym szacunku i zrozumienia dla indywidualnych potrzeb środowisku, budującym poczucie niezależności, wewnętrznej motywacji i rozwijającym charakter oraz pozytywny obraz samego siebie. Maria Montessori, budując założenia swojej pedagogiki ponad 100 lat temu może być dziś okrzyknięta wizjonerką. Jej tezy dotyczące rozwoju dziecka i sposobów pracy z dziećmi w dużym stopniu pokrywają się ze współczesną wiedzą naukową z zakresu neurobiologii i opartej na dowodach nowoczesnej pedagogiki.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl
przedszkole2

W przedszkolu Itsy Bitsy idee Marii Montessori są niezwykle istotne. Ale poza pedagogiką montessoriańską, realizuje się tu również wiele innych założeń, ważnych dla harmonijnego rozwoju dziecka. To przede wszystkim:

Neurodydaktyka

Inaczej nauka o tym, jak uczy się i rozwija ludzki mózg. W oparciu o główne założenia neurodydaktyki, przedszkole Itsy Bitsy stawia na:

  • dobrowolność, a nie przymus edukacyjny,
  • unika ocen i rankingów, zabijających naturalną motywację ludzkiego mózgu do rozwoju,
  • współpracę, zamiast rywalizacji,
  • naukę przez działanie, doświadczanie świata wszystkimi zmysłami,
  • naukę w ruchu,
  • naukę angażującą emocje – bo tylko to, co nas porusza i dotyczy jest w stanie zapaść w pamięć na dłużej i włączyć się do naszego systemu wiedzy na stałe.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Porozumienie bez Przemocy

Komunikacja w przedszkolu jest żywa, empatyczna i wzbogacająca. Uczy emocjonalnej świadomości i szacunku dla własnych uczuć i potrzeb, ale też uczuć i potrzeb innych. Idea Porozumienia bez Przemocy opiera się na dwóch podstawowych pytaniach. Pierwsze: Co jest w tobie teraz żywe? Drugie: Co poprawi jakość twojego życia, co je wzbogaci?

przedszkole3

Immersja językowa

Zwana też „zanurzeniem w języku”. Polega ona na osłuchaniu się z naturalnymi, autentycznymi wypowiedziami w konkretnych, zrozumiałych dla dziecka sytuacjach z codziennego życia. Dzieci uczą się języka angielskiego niejako bezwiednie, podczas codziennego przebywania w przedszkolu – przy obiedzie, na spacerze lub w czasie gimnastyki.

Rodzicielstwo bliskości

Dzieci w przedszkolu Itsy Bitsy otaczane są dorosłymi, którzy czule i empatycznie reagują na ich potrzeby. Rodzicielstwo bliskości odrzuca surowy, radykalny styl rodzicielstwa czy też opieki nad dziećmi, a skupia na uważnej obserwacji i szacunku, który przejawia się choćby w tym, że w przedszkolu dzieci mają prawo przeżywać wszystkie emocje – z pewnością otoczone zostaną dużym wsparciem i zrozumieniem ze strony opiekunów. Ponadto w przedszkolu nie stosuje się systemu kar i nagród, a stawia – na budowanie w dzieciach motywacji wewnętrznej.

Dużo czasu pozostawia się tu na tzw. swobodną zabawę, a więc kierowanie aktywnością z pomocą i przy wspierającym udziale dorosłych. Badania pokazują bowiem, że to nie sterowane zajęcia rozwojowe, ale właśnie swobodna zabawa pozwala dzieciom rozwinąć skrzydła i zbudować poczucie kompetencji, które będzie ich wyposażeniem na resztę życia. Itsy Bitsy to wreszcie miejsce przyjazne dzieciom z różnymi „nadwrażliwościami” – przede wszystkim emocjonalnymi.

przedszkole4

Nadzór psychologiczny nad placówką sprawuje psycholog dziecięcy pracujący w nurcie RB, oferujący okresowe konsultacje i szkolenia dla kadry i rodziców. Za rozwój fizyczny i projekt instalacji do terapii SI odpowiada izjoterapeuta i terapeuta SI. Wszyscy dodatkowi specjaliści działają w zgodzie z założeniami rodzicielstwa bliskości.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.