Kategorie
Zdrowie

Skąd wiadomo, że kosmetyk jest bezpieczny?

Wybierając kosmetyki dla dzieci, chcemy dokonać jak najwłaściwszego zakupu. Ponieważ skóra to organ o największej powierzchni wchłaniania, wyjątkowo ważne jest, by stosowane do jej pielęgnacji kosmetyki były najwyższej jakości.

Na rynku jest mnóstwo produktów przeznaczonych dla dzieci i reklamowanych jako łagodne, naturalne, ekologiczne i wyjątkowe dla skóry dziecka. Niestety większość z nich zawiera szkodliwe, niebezpieczne składniki. Ponieważ brak jest w Polsce uregulowań prawnych dotyczących nazywania kosmetyków ekologicznymi czy naturalnymi, powstały niezależne organizacje certyfikujące, które stawiają producentom wysokie wymagania, aby ci mogli nazywać tak swoje produkty.
Organizacji takich jest na świecie coraz więcej. Oto krótki przegląd niektórych z nich.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Ecocert

Ecocert to niezależne stowarzyszenie kontrolujące, działające na całym świecie w zakresie ochrony środowiska. Kontrolą jakości kosmetyków ekologicznych zajmuje się od 15 lat.
Ecocert w swojej ocenie dzieli produkty na dwie grupy: kosmetyki ekologiczne oraz kosmetyki ekologiczne i biologiczne.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

By kosmetyk mógł uzyskać certyfikat Ecocert, nie mniej niż 95% wykorzystywanych w nim surowców musi być naturalnych lub pochodzenia naturalnego. Dodatkowo, by producent mógł nazwać go „ekologiczny”, nie mniej niż 5% surowców i nie mniej niż 50% substancji roślinnych musi być certyfikowana jako organiczne.
By kosmetyk mógł zostać uznany przez Ecocert za „ekologiczny i biologiczny”, nie mniej niż 10% jego surowców i nie mniej niż 95% substancji roślinnych musi być certyfikowana jako organiczne.
W kosmetykach z certyfikatem Ecocert nie może być nawet śladowych ilości surowców modyfikowanych genetycznie, syntetycznych substancji zapachowych i barwiących, tłuszczów, olejów, parafiny, silikonów i substancji ropopochodnych, parabenów i emulgatorów PEG. Nie mogą też być testowane na zwierzętach, a surowce pochodzenia zwierzęcego (np. mleko) muszą być pozyskiwane wyłącznie od żywych osobników.

ICEA

ICEA to Włoski Instytut ds. Certyfikacji Etyki Środowiskowej. Kupując produkt z tym certyfikatem, możemy mieć pewność, że nie zawiera syntetycznych barwników, składników chemicznych, modyfikowanych genetycznie, pochodnych ropy naftowej, konserwantów ani parabenów, a w jego składzie są tylko certyfikowane, ekologiczne składniki pochodzące z naturalnych surowców roślinnych, które spełniają standardy Włoskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Ekologicznego. Kosmetyki z tym certyfikatem nie są też testowane na zwierzętach.

NaTrue

NaTrue to Europejskie Ugrupowanie Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych zrzeszające firmy produkujące kosmetyki naturalne z całego świata. Jest to też jednostka certyfikująca. Stosuje szereg wymogów, a kosmetyki dzieli na trzy kategorie.

Prawdziwie naturalne kosmetyki

– to certyfikat przyznawany tym preparatom, które spełniają podstawowe warunki dla kosmetyków naturalnych. Wykorzystywane są w nich rośliny pochodzące z ekologicznych upraw, nie zawierają syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parabenów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej. Kosmetyk nie jest testowany na zwierzętach, a jego produkcja jest przyjazna środowisku.

Naturalne kosmetyki z ekologicznymi składnikami

– to określenie dla kosmetyków, które spełniają wszystkie powyższe warunki, a także 70% ich naturalnych składników pochodzi z kontrolowanej ekologicznej produkcji bądź/i kontrolowanych „dzikich” zbiorów zgodnie z regulacjami EC Eco.

Ekologiczne kosmetyki naturalne

– to takie, które spełniając wszystkie zasady kosmetyków naturalnych, zawierają również 95% składników pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego i pochodzą z kontrolowanej ekologicznej produkcji – te produkty są prawdziwymi ekologicznymi kosmetykami.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Nie tylko dla alergików

W sposób szczególny na skład i certyfikaty powinni zwracać uwagę ludzie, którzy chcą uniknąć uczuleń, o wrażliwej skórze i borykający się z alergią. Wielu z nas sięga po kosmetyki z napisem „hipoalergiczny”, wierząc, że to stanowi o ich bezpieczeństwie dla wrażliwej, uczulonej skóry. Nic bardziej mylnego. Napis „hipoalergiczny” nie oznacza, że produkt ma dobry, niealergizujący skład. Takie kosmetyki nadal zawierają mocno alergizujące barwniki, syntetyczne związki zapachowe, a także silnie alergizujące pochodne formaliny, które są tanimi konserwantami. Przy problemie z alergią skórną dobrze jest sięgać po kosmetyki, które zawierają przynajmniej jeden z poniższych certyfikatów.

Allergy Certified

Organizacja certyfikująca powstała w 2015 roku w Danii. Allergy Certified jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Kontaktowego Zapalenia Skóry. Działa na całym świecie, stawiając producentom kosmetyków bardzo restrykcyjne wymogi. Widząc produkt z certyfikatem Allergy Certified, można być pewnym, że każdy jego składnik został przebadany pod kątem działania uczulającego i toksykologicznego, a także jego wpływu na skórę. Kosmetyk zawierający ten certyfikat jest całkowicie bezpieczny dla osób borykających się z uczuleniami, nie zawiera żadnych alergenów ani produktów szkodliwych. Warto sięgać po kosmetyki z tym certyfikatem także wtedy, gdy skóra jest wrażliwa, skłonna do podrażnień. Dzięki temu świadomemu wyborowi można uniknąć ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej, co jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych.

Ten międzynarodowy system certyfikacji obejmuje nie tylko kosmetyki do ciała, ale również kosmetyki kolorowe (takie jak cienie i tusze do rzęs).

Asthma Allergy Denmark

Certyfikat przyznawany przez Duńskie Stowarzyszenie Astmy i Alergii powstałe w 1988 roku. Otrzymują go kosmetyki, których wszystkie składniki są skrupulatnie przebadane i które nie zawierają żadnych alergenów. Nie znajdziemy tam parabenów, barwników, substancji zapachowych ani zbędnej chemii. Kosmetyk jest też przebadany pod względem toksykologicznym. Produkty posiadające ten certyfikat minimalizują ryzyko pojawienia się alergii.

Warto podkreślić, że powyższych certyfikatów nie można kupić! Konieczne jest podjęcie wielu procedur, m.in. szczegółowe badanie składu, konsystencji, w celu rzetelnej weryfikacji informacji dostępnych na opakowaniu produktu. Znając zagrożenia, jakie niosą ze sobą niebezpieczne składniki kosmetyków – takie jak alergie czy zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego – poszukajmy rozwiązań bezpiecznych. Wybierajmy produkty naturalne i organiczne, które nie zawierają zbędnych wypełniaczy i spełniają restrykcyjne standardy dotyczące jakości, wpływu na środowisko i ochrony naszego zdrowia.

Foto: flikr.com/jeff_snodgrass

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.