Kategorie
Dieta naturalna

Tahini – rewelacyjna pasta sezamowa pełna białka

Ci, którzy rozkoszują się smakiem domowego hummusu, zapewne ją znają. Co nie zawsze oznacza, że wiedzą, czym dokładnie jest. Pastą pachnącą sezamem? Gładką, aromatyczną i oleistą pastą z bliskowschodnim akcentem? Jest w niej coś niepowtarzalnego i przyciągającego. Dlatego polecamy mieć ją zawsze pod ręką. Szczególnie że do jej wykonania, poza cierpliwością, potrzebne są tylko dwa składniki. I dobry blender.

Właściwości zdrowotne

Poza tym, że sezamowa pasta ma sporo wartości energetycznej, jest też bogatym źródłem wapnia, żelaza, magnezu i potasu. Olej sezamowy, będący składnikiem pasty tahini, zawiera tłuszcze omega-6, flawonoidowe fenolowe przeciwutleniacze, witaminy oraz błonnik pokarmowy. Wszystkie te składniki pomagają dbać o zdrowie układu krążenia, chronią przed cukrzycą, wpływają na zdrowie kości i obniżają poziom złego cholesterolu.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Dlaczego jest świetna dla wegetarian i wegan?

Nasiona sezamu są doskonałym źródłem białka dla wegetarian i wegan. Białko to w 20 proc. składa się z wysokiej jakości aminokwasów.

Tahini na świecie

Tahini to pasta na bazie nasion sezamu, używana do przygotowywania wielu potraw. Jedną z najpopularniejszych jest oczywiście hummus. W krajach Bliskiego Wschodu tahini robione jest z lekko podprażonych nasion sezamu – proces ten intensyfikuje aromaty. We wschodniej Azji zaś tahini produkowane jest z niełuskanych nasion sezamu, przez co ma bardziej gorzki smak.

Historia tej aromatycznej pasty sięga aż czterech tysięcy lat wstecz. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą znad Tygrysu i Eufratu i pojawiły się w księgach Herodota, zwanego ojcem historii.
Wkrótce tahini stała się smakowitą pastą, która, wędrując w różne zakątki świata, zaczęła znajdować zupełnie różne zastosowania kuchenne. W kuchni arabskiej i greckiej używa się jej więc jako dipu, składniku hummusu czy chałwy. W kuchni syczuańskiej tahini jest jednym z najważniejszych składników dan dan noodles. Azjatycki wariant hummusu to zaś baba ganoush, czyli sezamowy dip z dodatkiem pieczonego bakłażana.

Oryginalny i bardzo prosty jest jeszcze wariant tahini po libańsku i izraelsku. W tamtych rejonach sezamową pastę roztrzepuje się z dodatkiem wody i soku z cytryny, czasem też dorzucając odrobinę czosnku, soli i pieprzu. Tak przygotowany sos przybiera gęstość śmietanki, w której macza się surowe słupki marchewki, kalarepy, ogórka, listków cykorii lub rzymskiej sałaty. Sosem można też polewać pieczone buraki, paprykę bez skórki lub grillowane plastry bakłażana.

Jak kupować tahini?

Najlepiej – czytając skład pasty. Im prostszy, tym lepiej. Tahini z łatwością można dziś dostać w sklepach ze zdrową żywnością, wszelkiej maści marketach i małych sklepikach z żywnością z Azji. Warto jednak spróbować przygotować tę niezwykle aromatyczną pastę samodzielnie. Tym bardziej, że przepis na tahini naprawdę nie należy do skomplikowanych.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Do przygotowania domowej pasty tahini potrzeba:

  • 1 szklanki ziaren sezamu,
  • ⅕ szklanki oleju sezamowego (ewentualnie innego roślinnego sezamu).

Sezam przerzuć na suchą patelnię i praż na małym ogniu, ciągle mieszając, do zarumienienia. Uważaj, by ziarna się nie spaliły. Chodzi wyłącznie o ich delikatne zarumienienie. Uprażony sezam przełóż do kielicha blendera, zacznij miksować, powoli dolewając olej. Miksuj około 5 minut do uzyskania jednolitej, gładkiej masy. Przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiczku.

Przepisy z wykorzystaniem tahini

Wyśmienity dip (zamiennik majonezu lub sosu czosnkowego)

Składniki:

  • 4 łyżki jogurtu greckiego (lub sojowego),
  • 2 łyżki pasty tahini,
  • 1 ząbek czosnku,
  • odrobina szczypiorku,
  • 1½ łyżki soku z cytryny,
  • odrobina startej skórki z ekologicznej cytryny,
  • sól himalajska do smaku.

Przygotowanie:

Wszystkie składniki zmieszaj dokładnie ze sobą i podawaj jako dip zamiast majonezu bądź sosu czosnkowego.

Naturalna nutella z tahini

Składniki:

  • ¾ szklanki tahini,
  • 2 łyżki miodu,
  • 2 łyżeczki kakao,
  • woda,
  • szczypta soli morskiej.

Przygotowanie:

Składniki wymieszaj ze sobą i zakręć szczelnie w słoiczku. Podawaj jako naturalnie słodką nutellę.

Hummus (z pieczonymi pomidorami)

Składniki na hummus:

  • 400 g ugotowanej ciecierzycy,
  • 2 małe ząbki czosnku,
  • sok z 1 cytryny,
  • 2–3 łyżki tahini,
  • sól i pieprz.

Dodatkowo:

  • 4 pomidory,
  • oliwa,
  • orzeszki piniowe.

Przygotowanie:

Najpierw przygotuj hummus. Ugotowaną ciecierzycę zmiksuj z czosnkiem, sokiem z cytryny, solą i pieprzem, wodą (ilość w zależności od pożądanej konsystencji). Następnie zajmij się pomidorami. Przekrój je na pół, posyp solą i pieprzem. Ułóż na blasze wysmarowanej oliwą. Każdy pomidor posmaruj grubą warstwą hummusu, posyp orzeszkami piniowymi i piecz 10 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.