Toksyny w matach-puzzlach dla dzieci
| Toksyny w matach-puzzlach dla dzieci

Toksyny w matach-puzzlach dla dzieci

Kolorowe puzzle – maty piankowe są niebezpieczne dla dzieci. Zawierają formamid – substancję toksyczną, która może powodować podrażnienie skóry, alergie, zwiększać wystąpienie nowotworów i niekorzystnie oddziaływać na płód. Formamid zakwalifikowany jest do substancji z grupy CMR – rakotwórczych, mutagennych i szkodliwie działających na rozrodczość.

Po doniesieniach o występowaniu toksyn w matach dla dzieci, Belgia i Francja wprowadziły zakaz sprzedaży tych produktów. Belgia zdecydowała się wprowadzić bardziej restrykcyjne wymagania względem bezpieczeństwa zabawek. Teraz, zanim trafią na rynek muszą przejść badania wykluczające obecność formamidu, acetofenonu oraz 2-fenylo-2-propanolu.

Maty wydają się bardzo atrakcyjne, są kolorowe i miękkie (właśnie dzięki trującemu formamidowi), dlatego stały się bardzo popularne. To, że są niebezpieczne może zdradzać jedynie nieprzyjemny zapach, który ulatnia się po otwarciu opakowania.

Intertek – międzynarodowa firma zajmująca się testowaniem i nadawaniem certyfikatów zabawkom podaje, że od lipca 2013 roku zakaz sprzedaży zabawek  zawierających formamid będzie obowiązywał we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Noszone dzieci płaczą mniej

Breast Crawl, czyli o podróży noworodka do piersi

10 przepisów na zdrowe zamienniki mniej zdrowych dań i przekąsek

Przejdz do: