Kategorie
Ekowiadomości

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia na całym świecie już od 52 lat obchodzony jest Dzień Praw Człowieka. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 roku) w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku

10 grudnia na całym świecie już od 52 lat obchodzony jest Dzień Praw Człowieka. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 roku) w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Obchody Dnia Praw Człowieka podkreślają globalne kwestie związane z prawami człowieka i to, co możemy zrobić, aby to zmienić. Tegoroczny temat to integracja i ludzkie prawo do udziału w życiu publicznym. ONZ twierdzi, że realizacja prawa do uczestnictwa ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania demokracji i skutecznego systemu ochrony praw człowieka.  Uwzględnienie wszystkich tych ludzi, którzy z różnych przyczyn są wykluczeni z tego procesu, jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia.

Oto 4 rzeczy, które możesz zrobić z rodziną z okazji Dnia Praw Człowieka:

1. Spróbuj dowiedzieć się więcej o osobach, które promują prawa człowieka na świecie, takich jak Nelson Mandela, Gandhi czy Aung San Suu Kyi. Garść informacji można znaleźć w internecie, ale to może być także okazja do odwiedzenia lokalnej biblioteki. Tacy ludzie inspirują – może warto ich działania wykorzystać jako element wyjściowy dla własnych.

2. Gandhi powiedział: „bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie”. Jeśli jesteś świadomy naruszenia praw człowieka, choćby najdrobniejszego, w miejscu pracy lub w społeczności, musisz podjąć należyte kroki.

3. Przybliż swoim dzieciom podstawowe prawa człowieka. Rozmawiajcie o tym, w jaki sposób można pomóc ludziom w różnych krajach osiągnąć takie same prawa jak my. Mówcie o mocy petycji, listów do urzędników, posłów, zbieraniu pieniędzy, o wzroście świadomości za pośrednictwem happeningów, marszy, warsztatów, także atrakcji.

4. Dotrzyj do innych. Być może masz sąsiada lub osobę w swojej społeczności, która nie jest w stanie uzyskać dostępu do tych samych usług publicznych, z których korzysta reszta, z powodu kwestii związanych z mobilnością i poczuciem osamotnienia. Dlaczego nie pomóc im wyjść do ludzi? Nawet wyprawa do sklepu lub na spotkania z drugą osobą będzie wzmacniać ich morale i pozwoli im poczuć się częścią większej całości.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.