Kategorie
Rodzina

10 naturalnych, darmowych zabawek

Często dzieci bawią się w piaskownicy tylko plastikowymi zabawkami. Takie też są ciekawe, ale postarajmy się nie ograniczać dziecka. Pozwólmy mu się ubrudzić piaskiem, zrobić miecz z patyka czy pyszną błotną zupę!

Jak wykorzystać naturalne i powszechnie dostępne przedmioty w zabawie? Dajcie je dzieciom, a one już coś wymyślą! Kamyki, patyki, liście, kasztany to świetne zabawki same w sobie. Połączone z farbkami, guzikami, gumkami, sznurkiem, lejkiem, tekturowym pudełkiem, rurką po papierze czy włóczką potrafią stać się małym cudem.

naturalne-zabawki

Gdzie można znaleźć naturalne zabawki? W lesie, w parku, na plaży, w ogrodzie i oczywiście na podwórku. Warto ze spaceru zrobić prawdziwą wyprawę, podczas której będziecie zdobywać kolejne skarby.

Naturalne zabawki pozwalają angażować w zabawę wszystkie zmysły dziecka. Zmysły: dotyku, wzroku, węchu, smaku i słuchu pozwalają dzieciom poznawać świat wokół nich.

Często dzieci bawią się w piaskownicy tylko plastikowymi zabawkami. Takie też są ciekawe, ale postarajmy się nie ograniczać dziecka. Pozwólmy mu się ubrudzić piaskiem, zrobić miecz z patyka czy pyszną błotną zupę!

Lista naturalnych zabawek

1. Kamyki

Można je zdobyć niemal wszędzie i zawsze. Małe, duże, o oryginalnych kształtach, w zjawiskowym kolorze. Jak się nimi bawić? Zbudować pociąg, grać w rozmaite gry, pomalować, by tworzyły dekorację ogródka lub pokoju. Kamyki są lekkie i ciężkie, jasne i ciemne, gładkie i kanciaste… przyjrzyjmy się im dokładnie z dzieckiem.

2. Woda

Zwykły ogrodowy zraszacz może dać dzieciom mnóstwo frajdy. Prawdziwym hitem może stać się samodzielnie przygotowany park wodny. Do wolnej ściany, np. domku, garażu czy budynku gospodarczego, dzieci przyczepiają (zwykle z pomocą dorosłego) pojemniczki plastikowe z dziurkami w dnie – na różnych wysokościach, w różnych punktach. Od góry wlewają do nich wodę, a ta spływa do kolejnych położonych niżej. Taki domowy wodospad. Zresztą zabawy z wodą nie trzeba „reklamować”. Wszyscy wiemy, że woda+wiadro= zabawa!

3. Piasek

W połączeniu z wodą daje błoto, którym można bawić się na wiele sposobów, np. potraktować jak glinę i lepić. Piasek jest dla dzieci bardzo ciekawą zabawką, mogą robić z nim wiele rzeczy: przesypywać, napełniać wiaderko czy butelkę, robić babki, budować zamki. Błotem można się przede wszystkim ubrudzić, co samo w sobie jest bardzo atrakcyjne:)

4. Patyki

Pozwalają tworzyć rozmaite konstrukcje, proste lub nieco bardziej skomplikowane (np. tipi). Można rysować nimi po piasku, pomalować je farbkami, latać na patyku niczym na miotle, traktować jak najprawdziwszy miecz i…

5. Szyszki

Do zdobycia przede wszystkim w lesie. Zabawa (szukanie, zbieranie) jest połączona z edukacją – możemy opowiadać o drzewie, z którego pochodzi szyszka, zwracamy uwagę na jej kształt, ale też na korę czy igły drzewa. Dotykamy, macamy!

6. Kasztany, żołędzie, orzechy

Mogą stać się liczmanami, pomagają dzieciom oswoić się z matematyką. Oczywiście, są bazą do wykonania ludzików, można je sortować, płacić nimi w leśnym sklepiku, zrobić z nich biżuterię.

7. Liście drzew i płatki kwiatów

Liśćmi i płatkami można rzucać, dmuchać na nie, tworzyć piękne bukiety i kolaże – o tym wie każda dziewczynka. Można dekorować nimi ciasto z piasku, a podczas deszczu w domu malować je na kolory tęczy i tworzyć pieczątki. Można je ususzyć i stworzyć zielnik.

8. Trawa

Można bawić się na niej lub nią. Skoszona to materiał podobny do liści. Można uformować z niej górkę, rzucać się nią, dekorować budowle czy „ciasta z piasku”. Z dłuższych traw można robić zabawki – wiązać je na wiele sposobów. Zobacz: Zabawki z trawy

9. Muszle

Pod dostatkiem jest ich oczywiście nad morzem. Świetnie sprawdzają się jako element obrazka, można stworzyć z nich naszyjnik czy pomalować je farbkami. W większych muszlach kryją się tajemnicze światy, o których opowiada nam szum muszli, możemy się w niego wsłuchać i poznać ich tajemnice.

10. Pierze

Czasem trudno je „zdobyć”. Najlepiej bawić się piórkami od znanych nam ptaków, np. kur czy gołębi z dziadkowej działki. Mogą stanowić element dekoracji, ale można też urządzić zawody w dmuchaniu na odległość (lub wysokość).

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.