– „Czy mi się wydaje, czy twoje dziecko jest krok od śmierci?”
– „Cóż, właśnie znalazł drapiącą metkę w swojej koszulce, więc w zasadzie tak”.
Śmiech jest ważny, ponieważ:
Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią
Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
1. Łagodzi stres
Obniża ciśnienie krwi, uaktywnia wydzielanie endorfin, hamuje produkcję adrenaliny i kortyzolu, rozładowuje nagromadzone emocje, dzięki czemu czujemy się odprężeni i zrelaksowani.
2. Dotlenia organizm
Śmiejąc się, wdychamy aż o litr powietrza więcej! Zmiany, które dokonują się w organizmie w tym czasie, podobne są do tych, które zachodzą w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego: serce bije szybciej, poprawia się ukrwienie ciała, oddech staje się głębszy. Wentylowane są te partie płuc, do których przy normalnym oddychaniu powietrze nie dociera.
3. Podnosi odporność
Podczas śmiechu uruchamia się produkcja limfocytów T, odpowiedzialnych za niszczenie wirusów. Ponadto znacząco obniża się poziom adrenaliny i kortyzolu, czyli hormonów stresu, które osłabiają zdolności immunologiczne organizmu.
4. Poprawia koncentrację
Lepsza wentylacja płuc i lepsze ukrwienie działają pozytywnie także na mózg, dzięki czemu poprawia się koncentracja, a co za tym idzie – zdolność do zapamiętywania informacji.
Moje dziecko w przyszłości:
– „Zatem jak się panu wydaje, skąd wziął się ten lęk przed cyfrą 3?”
Moje dziecko teraz:
– „To koniec! Ostatnie ostrzeżenie! Liczę do trzech: 1, 2…”
– „Aaaa!!!”

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
5. To ćwiczenie fizyczne
Atak śmiechu może uruchomić aż kilkadziesiąt mięśni w ciele człowieka. Gdyby śmiać się przez godzinę non stop, można by spalić aż 500 kalorii!
6. Poprawia samopoczucie
Mózg zostaje pobudzony do produkcji katecholamin, które z kolei powodują wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Zdaniem naukowców jedna minuta śmiechu jest tak cenna dla organizmu jak 45 minut relaksu.
7. Jest naturalnym środkiem przeciwbólowym
Skład chemiczny endorfin jest zbliżony do morfiny. Poza tym poprzez redukcje wydzielania kortyzolu śmiech może łagodzić bóle głowy i mięśni.
8. Ułatwia uczenie się
Teoria nauki przez zabawę jest dobrze znana. Wykorzystywanie żartów i zabawy skutecznie podnosi poziom przyswajania przez dzieci wiedzy. Prawdopodobnie to zasługa dopaminy, która ma pozytywny wpływ na zapamiętywanie informacji.
Dziecko u lekarza
Gdy jest niemowlęciem:
– „On kichnął! Ratuj go!”
Gdy jest starsze:
– „Chyba odpadła mi noga”.
– „Cóż, skocz po worek z lodem”.
9. Pomaga leczyć cukrzycę
Grupa dziesięciu diabetyków regularnie uczęszczała na zajęcia jogi śmiechu. Efektem było znaczące obniżenie poziomu glukozy we krwi (1).
10. Doskonale motywuje
Pracownicy pewnej firmy codziennie przez dwa tygodnie uczestniczyli w 15-minutowych zajęciach jogi śmiechu. Rezultaty były imponujące! Odnotowano pozytywne zmiany w następujących obszarach: zdolność do podejmowania decyzji, empatia, optymizm, społeczna identyfikacja z pracownikami i firmą. Uczestnicy zajęć wykazywali zwiększoną o 28 proc. zdolność wykonywania zadań!
Uwaga! Reklama do czytania

Smok
Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto
Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
– „Idź sobie! Nie dotykaj moich rzeczy!”
– „Zostaw mnie w spokoju! Przestań na mnie patrzeć!”
”Miejmy więcej dzieci”, mówiłem…
”Będzie prościej, jeśli będą się miały z kim bawić”, mówiłem…
(1) Belsare, S.D., Director Laughter Yoga Research and Training Institute, Bhopal, India. Laughter Therapy Effects on Antioxidant Defense System in Diabetic Type 2 Patients. Ogłoszony na: International Conference on Toxicology, Toxicogenomics and Occupational Health (ICTTOH) & 26th Annual Meeting of Toxicology (STOX). India, 9-11.10.2006.