Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

10 rzeczy, których warto spróbować tego lata

Nie musisz być mistrzem zen, żeby cieszyć się spokojnym, dobrym i świadomym życiem. Nie musisz też posiadać gwiazdki Michelin, by korzystać ze swojej kreatywności w kuchni (a z pewnością ją masz!). Nie musisz wreszcie dwoić się i troić, by dopasować się do reszty, bo znacznie lepiej znaleźć swoje miejsce wśród podobnych sobie. Nic nie musisz. A co możesz?

Jeśli powiesz sobie, że możesz wszystko, będziesz już o krok bliżej do tego, by stawić czoła strachom, wstydom i wszystkiemu, co do tej pory cię blokowało i nie pozwalało ruszyć do przodu. My podpowiadamy, od czego zacząć. Najlepiej – już w te wakacje.

1. Joga

Tak naprawdę jakakolwiek aktywność fizyczna sprawia, że twoje życie staje się pełniejsze, umysł lepiej pracuje i pracują też endorfiny w twoim ciele. Joga wśród tych aktywności zajmuje jednak o tyle wyjątkowe miejsce, że można ją traktować również jako metodę rozwoju osobistego, która pozwala żyć w harmonii ze sobą i otoczeniem. Łączy fizyczność z psychiką i mentalnością, prowadząc do pełnej integracji. Joga ma działanie terapeutyczne, oczyszczające i uwalniające od wewnętrznych napięć. Jeśli chcesz zacząć kolejny dzień od czegoś z jednej strony pobudzającego, a z drugiej – integrującego, zacznij od Powitania Słońca.

2. Gotowanie

Nie musisz być mistrzem kuchni, ale świadomość tego, co i jak jesz (oraz kiedy!), może mieć duży wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie. Postaw przed sobą cel: codziennie spróbuję czegoś nowego, codziennie będę dbać o to, co ląduje na moim talerzu, i codziennie będę starać się rezygnować z jednej niezdrowej rzeczy, znajdując dla niej lepszy zamiennik (np. zrezygnuję z cukru na rzecz ksylitolu itd.).

3. Medytacja

Przez twoją głowę przewija się codziennie około 50 tys. myśli. To wystarczająco dużo, by osłabić wszelkie mechanizmy poznawcze i odciągnąć uwagę od tego, co naprawdę ważne. Jak zadbać o przejrzystość umysłu? Medytować! Codzienna medytacja poprawia zdolności mózgu, pamięć, umiejętność uczenia się i zdolność koncentracji. Wyostrza też zmysły oraz zwiększa wrażliwość na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. A przede wszystkim – pozwala zatrzymać gonitwę myśli, by zmierzyć się z tym, co tu i teraz.

4. Taniec

W tańcu, ruchu, w spontaniczności jest siła. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek obserwował tańczące dziecko. W tym dzikim tańcu nie ma ani krzty wstydu, jest za to energia, zapał i prawdziwa pasja. Taniec, poza niezwykłą ekspresyjnością, rozładowuje napięcie, kształtuje charakter i sprawia radość.

5. Sztuki walki

Sztuki walki to nie tylko zwykły trening fizyczny czy nauka samoobrony, ale też filozofia życia, która łączy ruch ciała z technikami oddechowymi i koncentracją umysłu. Każda z nich ma swoją bogatą historię, jest związana z jakąś kulturą i – tu niespodzianka dla niektórych – nie musi być wcale formą przemocy!

6. Ajurweda

Ajurwedę zaliczamy do czterech największych systemów medycyny naturalnej świata. Traktuje ona nie tylko o zdrowiu fizycznym, ale też psychicznym i duchowym. Mówi o zachowaniu równowagi i harmonii w organizmie, uczy życia w zgodzie z naturą i wyzwala wewnętrzną energię życiową. Nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem alternatywnych metod leczenia – otwórz się na nowe i zobacz, jak to, co w naszej kulturze postrzegane jest jako oczywiste, traci tę oczywistość w zetknięciu choćby z kulturą Indii (z której Ajurweda się wywodzi).

7. Uważność (mindfulness)

Trening uważności to doskonała technika radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Pomaga w leczeniu depresji, uzależnień i zaburzeń odżywiania. Dzięki treningowi mindfulness zyskujemy szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę. Kolejny sposób na okiełznanie myśli i świadome życie tu i teraz.

8. Nowe znajomości

Nic tak nie przewietrza naszych umysłów, jak nowi ludzie wokół. To z nowych znajomości czerpiemy wiedzę o otaczającym nas świecie, to dzięki nim poznajemy nowe rzeczy, a czasem nawet zmieniamy poglądy, bo nowi ludzie potrafią przekonać do czegoś, nad czym wcześniej nigdy się nie zastanawialiśmy. Nowe znajomości to również szansa na nowe przyjaźnie, a przyjaciół w życiu nigdy za wiele. Dlatego nie warto przestawać otwierać się na ludzi wokół!

9. Efektywny wypoczynek

Wyjedź poza miasto, zostaw za sobą cały życiowy galimatias i daj sobie czas, by złapać oddech pełną piersią. Zresetuj umysł, zregeneruj siły i zrelaksuj się, by wrócić do życia z podniesionym czołem i gotowością na nowe wyzwania lub – na całkowitą zmianę. Na nią też nigdy nie jest za późno!

10. „Slow down and keep calm”

Usiądź, odpocznij i porozmawiaj z bliskimi. Zadzwoń do przyjaciela, wyjedź gdzieś, spróbuj, jak to jest nigdzie się nie spieszyć. Zwolnij.

Letni Festiwal Witalny

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że znajdziesz milion wymówek, by nie próbować żadnej z wymienionych rzeczy. Pozostawanie w strefie komfortu bez wychylania się na zewnątrz jest tym, w czym – jako społeczeństwo – ćwiczymy się od lat.

letni-festiwal-witalny

Jeśli jednak chcesz coś w swoim życiu zmienić lub po prostu spędzić miłe, rodzinne wakacje w gronie ludzi o podobnych poglądach i zainteresowaniach, zapraszamy na Letni Festiwal Witalny, na którym spróbujesz wszystkich 10 wyżej wymienionych punktów. I będziesz mieć szansę przekonać się, czy któryś z nich prawdziwie i nieodwracalnie doprowadzi cię do wewnętrznej przemiany.

Przeczytaj: Letni Festiwal Witalny z jogą i wege kuchnią

Letni Festiwal Witalny organizowany jest przez Polskę Witalną.

Gdzie: Aleksandrów, Taraska 19.
Kiedy: 1.08.2016 – 7.08.2016.
Więcej informacji: Letni Festiwal Witalny.

Foto: flikr.com/130855607@N05

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.