fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| 10 wzmacniających afirmacji na czas ciąży

10 wzmacniających afirmacji na czas ciąży

Coraz więcej dzieci przychodzi na świat przez cesarskie cięcie. W Polsce liczba porodów operacyjnych sięga obecnie 43%. Oznacza to, że niemal co drugie dziecko rodzi się w ten sposób.

Brak postępu porodu lub lęk przed bólem są często wynikiem niewiary kobiet w możliwości swojego ciała (oraz konsekwencją często niepotrzebnych interwencji medycznych). Zapominamy o tym, że natura wiedziała, co robi, projektując nasze ciała w ten sposób. Odbudowanie zaufania do własnego ciała i umiejętność zawierzenia sobie i swojej intuicji to jeden z ważnych aspektów, które mogą pomóc przygotować się do porodu siłami natury. Niezastąpione są tu odpowiednie afirmacje, czyli krótkie zdania o pozytywnym przesłaniu. Im częściej są powtarzane, tym lepiej działają.

Na co dzień jesteśmy zabiegani, przemęczeni i zestresowani – często za sprawą naszych własnych myśli. Aby zredukować poziom stresu i poczuć przyjemne odprężenie, powtarzaj afirmacje na głos raz dziennie przez okres miesiąca.

10 wzmacniających afirmacji na czas ciąży

1. Ze spokojem i wdzięcznością obserwuję moje zmieniające się ciało. Mam wspaniałe ciało, które z wdziękiem tworzy przestrzeń i zapewnia pokarm mojemu dziecku. Doceniam zmiany, które zachodzą we mnie – fizycznie i psychicznie. Rozumiem, że jestem w procesie przygotowywania się do bycia mamą. Każdy dzień tego procesu traktuję jak dar.

2. Pozwalam sobie cieszyć się ciążą i jej objawami. Moja radość jest przejawem mojej miłości. Daje sobie prawo do śmiechu i dobrej zabawy, gdy mam na nie ochotę.

3. Z miłością myślę o moim dziecku. Wiem, że jestem dobrą mamą. Każdego dnia dbam o rozwój mojego dziecka, otaczam je miłością, radością i spokojem.

4. Z łatwością wybieram zdrowe i dobre dla mnie oraz mojego dziecka posiłki. Z uwagą komponuję dietę bogatą w składniki odżywcze i pełnowartościowe pożywienie. Wiem, że potrafię odżywiać się smacznie i zdrowo. Moje wspaniałe ciało przekazuje wszystkie niezbędne substancje mojemu dziecku. Mogę czuć się spokojna i bezpieczna.

5. Wierzę, że już niebawem moje dziecko będzie bezpiecznie spać w moich ramionach. Ciążę traktuję jak czas rozwoju i zmiany. Ze spokojem myślę o porodzie. Moje ciało i moja miłość do dziecka i do samej siebie dojrzewają i rosną.

6. Wybieram, że jestem spokojna. Wybieram, że zachowanie spokoju i poczucie relaksu jest teraz moim priorytetem. Świadomie otaczam się spokojnymi ludźmi. Z łatwością ograniczam kontakty z osobami, których nastawienie mi nie służy. Pozwalam sobie wybierać osoby odpowiednie do towarzyszenia mi w czasie ciąży, porodu i połogu.

7. Doceniam samą siebie. Wiem, że czasem miewam gorsze chwile i toczę wewnętrzne spory, ale wiem też, że jestem silną kobietą. Dam sobie radę. Już teraz daję sobie radę. Jestem dobra dla siebie i dla mojego dziecka.

8. Słucham własnych emocji. Daję sobie prawo do odczuwania i wyrażania własnych emocji. Rozumiem, że emocje są ważną informacją i jestem gotowa aktywnie z niej korzystać. Jednocześnie wybieram, że ważne decyzje chcę podejmować w spokoju. Wiem, że odczuwanie spokoju na tym etapie życia jest dla mnie dobre i zdrowe. Pozwalam sobie na czerpanie wiedzy z emocji i świadome pozostawanie w odprężeniu.

9. Jestem dobrą mamą. Dzisiaj, teraz, w tej chwili jestem dobrą mamą. Dzień wczorajszy już minął, jutrzejszy jeszcze nie nastał, a ja teraz najlepiej jak potrafię dbam o dziecko, które noszę pod sercem. Właśnie teraz wysyłam mojemu dziecku ciepłe myśli pełne spokoju i miłości.

10. Pozwalam sobie na radość i wdzięczność. Wybieram, że chcę czuć miłość, spokój i odprężenie. Daję sobie prawo do aktywnego poszukiwania tego stanu i rzeczy, ludzi, książek, które ten stan we mnie potęgują. Mam prawo czuć się dobrze. Wiem, że spokój, który czuję, jest też spokojem dla mojego dziecka. Pozwalam sobie cieszyć się i relaksować.

Więcej pozytywnych afirmacji na czas ciąży i porodu dostępnych jest na stronie programu do autohipnozy “Cud Narodzin” i w książce “Błogosławiony stan umysłu. Bajki terapeutyczne dla kobiet w ciąży”.

Foto: flikr.com/cb79

Źródło statystyk: Fundacja Rodzić po Ludzku


Karolina Piotrowska

Psycholog, seksuolog z uprawnieniami do stosowania hipnozy na terenie UE. Autorka programu "Cud Narodzin" i książki “Błogosławiony stan umysłu. Bajki terapeutyczne dla kobiet w ciąży” oraz inicjatorka oddolnej inicjatywy walczącej o prawa kobiet w porodzie “Lepszy poród”. Głównym celem jej pracy jest oswajanie porodu i niwelowanie lęku przed nim. W ramach spotkań indywidualnych, warsztatów i grup wsparcia, pracuje z parami starającymi się o dziecko, kobietami w ciąży i młodymi mamami, ucząc relaksacji, zachowania spokoju i tworzenia więzi. Prywatnie mama dwójki chłopców.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.cud-narodzin.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

edukacja alternatywna
Nie dajmy się zadaniom domowym! Czego dzieci naprawdę potrzebują po wyjściu ze szkoły?

edukacja alternatywna
Dlaczego tak trudno zmienić polską szkołę? Fragment książki “Nowa szkoła”

edukacja alternatywna
“Nowa szkoła” to książka dla gotowych na zmianę polskiej szkoły

edukacja alternatywna
Jak uczy się mózg i jak szkoła może wspierać naturalne procesy uczenia się?

rodzina
“Jeśli nie działasz razem z dzieckiem, ono nie będzie działać z tobą”, czyli na czym dokładnie polega współdziałanie?

wychowanie
5 fundamentów dobrej relacji z dzieckiem

odżywianie naturalne
10 wyjątkowo bogatych superfoods prosto z… Polski!

edukacja alternatywna
4 warunki efektywnej nauki języka w szkole

rodzina
Rodzice potrzebują kontaktu z naturą i… z innymi dorosłymi

wychowanie
5 rzeczy, których nie można zmienić u dzieci