Bestseller "Rozwój seksualny dzieci" - dziś 30% RATATU
| 10 wzmacniających afirmacji na czas ciąży

10 wzmacniających afirmacji na czas ciąży

Coraz więcej dzieci przychodzi na świat przez cesarskie cięcie. W Polsce liczba porodów operacyjnych sięga obecnie 43%. Oznacza to, że niemal co drugie dziecko rodzi się w ten sposób.

Brak postępu porodu lub lęk przed bólem są często wynikiem niewiary kobiet w możliwości swojego ciała (oraz konsekwencją często niepotrzebnych interwencji medycznych). Zapominamy o tym, że natura wiedziała, co robi, projektując nasze ciała w ten sposób. Odbudowanie zaufania do własnego ciała i umiejętność zawierzenia sobie i swojej intuicji to jeden z ważnych aspektów, które mogą pomóc przygotować się do porodu siłami natury. Niezastąpione są tu odpowiednie afirmacje, czyli krótkie zdania o pozytywnym przesłaniu. Im częściej są powtarzane, tym lepiej działają.

Na co dzień jesteśmy zabiegani, przemęczeni i zestresowani – często za sprawą naszych własnych myśli. Aby zredukować poziom stresu i poczuć przyjemne odprężenie, powtarzaj afirmacje na głos raz dziennie przez okres miesiąca.

10 wzmacniających afirmacji na czas ciąży

1. Ze spokojem i wdzięcznością obserwuję moje zmieniające się ciało. Mam wspaniałe ciało, które z wdziękiem tworzy przestrzeń i zapewnia pokarm mojemu dziecku. Doceniam zmiany, które zachodzą we mnie – fizycznie i psychicznie. Rozumiem, że jestem w procesie przygotowywania się do bycia mamą. Każdy dzień tego procesu traktuję jak dar.

2. Pozwalam sobie cieszyć się ciążą i jej objawami. Moja radość jest przejawem mojej miłości. Daje sobie prawo do śmiechu i dobrej zabawy, gdy mam na nie ochotę.

3. Z miłością myślę o moim dziecku. Wiem, że jestem dobrą mamą. Każdego dnia dbam o rozwój mojego dziecka, otaczam je miłością, radością i spokojem.

4. Z łatwością wybieram zdrowe i dobre dla mnie oraz mojego dziecka posiłki. Z uwagą komponuję dietę bogatą w składniki odżywcze i pełnowartościowe pożywienie. Wiem, że potrafię odżywiać się smacznie i zdrowo. Moje wspaniałe ciało przekazuje wszystkie niezbędne substancje mojemu dziecku. Mogę czuć się spokojna i bezpieczna.

5. Wierzę, że już niebawem moje dziecko będzie bezpiecznie spać w moich ramionach. Ciążę traktuję jak czas rozwoju i zmiany. Ze spokojem myślę o porodzie. Moje ciało i moja miłość do dziecka i do samej siebie dojrzewają i rosną.

6. Wybieram, że jestem spokojna. Wybieram, że zachowanie spokoju i poczucie relaksu jest teraz moim priorytetem. Świadomie otaczam się spokojnymi ludźmi. Z łatwością ograniczam kontakty z osobami, których nastawienie mi nie służy. Pozwalam sobie wybierać osoby odpowiednie do towarzyszenia mi w czasie ciąży, porodu i połogu.

7. Doceniam samą siebie. Wiem, że czasem miewam gorsze chwile i toczę wewnętrzne spory, ale wiem też, że jestem silną kobietą. Dam sobie radę. Już teraz daję sobie radę. Jestem dobra dla siebie i dla mojego dziecka.

8. Słucham własnych emocji. Daję sobie prawo do odczuwania i wyrażania własnych emocji. Rozumiem, że emocje są ważną informacją i jestem gotowa aktywnie z niej korzystać. Jednocześnie wybieram, że ważne decyzje chcę podejmować w spokoju. Wiem, że odczuwanie spokoju na tym etapie życia jest dla mnie dobre i zdrowe. Pozwalam sobie na czerpanie wiedzy z emocji i świadome pozostawanie w odprężeniu.

9. Jestem dobrą mamą. Dzisiaj, teraz, w tej chwili jestem dobrą mamą. Dzień wczorajszy już minął, jutrzejszy jeszcze nie nastał, a ja teraz najlepiej jak potrafię dbam o dziecko, które noszę pod sercem. Właśnie teraz wysyłam mojemu dziecku ciepłe myśli pełne spokoju i miłości.

10. Pozwalam sobie na radość i wdzięczność. Wybieram, że chcę czuć miłość, spokój i odprężenie. Daję sobie prawo do aktywnego poszukiwania tego stanu i rzeczy, ludzi, książek, które ten stan we mnie potęgują. Mam prawo czuć się dobrze. Wiem, że spokój, który czuję, jest też spokojem dla mojego dziecka. Pozwalam sobie cieszyć się i relaksować.

Więcej pozytywnych afirmacji na czas ciąży i porodu dostępnych jest na stronie programu do autohipnozy “Cud Narodzin” i w książce “Błogosławiony stan umysłu. Bajki terapeutyczne dla kobiet w ciąży”.

Foto: flikr.com/cb79

Źródło statystyk: Fundacja Rodzić po Ludzku


Karolina Piotrowska

Psycholog, seksuolog z uprawnieniami do stosowania hipnozy na terenie UE. Autorka programu "Cud Narodzin" i książki “Błogosławiony stan umysłu. Bajki terapeutyczne dla kobiet w ciąży” oraz inicjatorka oddolnej inicjatywy walczącej o prawa kobiet w porodzie “Lepszy poród”. Głównym celem jej pracy jest oswajanie porodu i niwelowanie lęku przed nim. W ramach spotkań indywidualnych, warsztatów i grup wsparcia, pracuje z parami starającymi się o dziecko, kobietami w ciąży i młodymi mamami, ucząc relaksacji, zachowania spokoju i tworzenia więzi. Prywatnie mama dwójki chłopców.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.cud-narodzin.pl/


Czytaj na dziecisawazne.pl

zdrowie
13 najczęstszych błędów w żywieniu dzieci (i jak ich unikać)

wychowanie
Dlaczego dzieci potrzebują edukacji seksualnej? (według WHO)

wychowanie
Zajęcia dodatkowe – realne potrzeby a wyścig szczurów? Cz. 2

POLECAMY
Camp Mazury! – wakacje bez tabletu w najbardziej zielonym rejonie Polski

wychowanie
Zajęcia dodatkowe – realne potrzeby a wyścig szczurów? Cz. 1

edukacja alternatywna
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego? Jedynie we współpracy ze swoim mózgiem!

wychowanie
Dlaczego dzieci dotykają miejsc intymnych i pokazują je innym?

wychowanie
Co to znaczy akceptować dziecko?

POLECAMY
Dlaczego warto chodzić z dzieckiem na basen?

rodzina
Matko! Bądź dla siebie dobra