Kłucie, pieczenie, drapanie, chrypka… To najczęściej występujące dolegliwości towarzyszące bólowi gardła. Niekiedy bywają tak dotkliwe, że utrudniają normalne funkcjonowanie (mówienie, połykanie itp.). Domowe sposoby potrafią szybko i skutecznie radzić sobie z tymi dolegliwościami.
Płukanki
1. Płukanie gardła wodą z solą
Ciepła woda z dodatkiem soli pomaga organizmowi pozbyć się bakterii, wywołujących stan zapalny gardła. Wystarczy rozpuścić w szklance wody jedną łyżeczkę soli kuchennej i takim roztworem płukać chore gardło kilka razy dziennie.
2. Płukanie gardła sokiem z buraków
Nie dość, że pomaga w walce z bólem gardła, buraczany sok ma też działanie wyksztuśne, pomaga oczyścić drogi oddechowe i jest polecany przy anemii. Jedną szklankę świeżego soku z buraków wzbogacamy jedną łyżką octu. Gardło płuczemy 6-10 razy w tygodniu.
3. Płukanie gardła naparem z ziół
Płukanki z rumianku i tymianku mają właściwości kojące, natomiast te z czarnego bzu i lipy łagodzą przebieg choroby. Możemy przygotować także ziołowy miks do płukania gardła: wystarczy dokładnie wymieszać 10 g liści orzecha włoskiego, 10 g liści babki lancetowatej, 10 g rumianku szlachetnego i całość zalać szklanką gorącej wody. Napar należy ogrzewać przez 20 minut i przecedzić. Gardło płucze się naparem około 2-3 razy dziennie.
Syropy i napoje
4. Syrop z czosnku
30 zgniecionych ząbków czosnku wrzuć do kielicha blendera. Dodaj sok z 1 kilograma cytryny, 1 litr przegotowanej wody oraz kilka łyżek miodu. Całość zblenduj i przelej do małych słoików. Pij po 1 łyżce, trzy razy dziennie.
5. Syrop z cebuli
Cebulę pokrój w niewielkie talarki, ułóż w słoiku i zasyp łyżką cukru (może być ksylitol). Odstaw na noc w ciepłe miejsce. Pij sok puszczony przez cebulę kilka razy dziennie. Sok wzmacnia odporność i przyspiesza regenerację.
6. Woda z miodem
Miód skutecznie radzi sobie z sezonowymi przeziębieniami, ale też – bólem gardła. W tym przypadku sprawdza się w zasadzie każdy rodzaj miodu: malinowy, rzepakowy, koniczynowy, tymiankowy, lawendowy czy spadziowy, choć najbardziej polecany jest miód z lipy. Należy go rozpuścić w szklance wody, której temperatura nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Miód hamuje rozwój bakterii, wirusów, grzybów, ma też właściwości łagodzące.
7. Mleko z czosnkiem
Czosnek działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, pomaga więc zwalczyć wiele infekcji. W przypadku bólu gardła najlepiej działa, gdy dodajemy 1-2 zmiażdżone ząbki do szklanki ciepłego mleka.
8. Napój z siemienia lnianego
Siemię lniane nawilża gardło, działa przeciwzapalnie i zmniejsza ból. Wystarczy dwie łyżki siemienia zalać szklanką gorącej wody, pozostawić pod przykryciem na 15 minut, po tym czasie wymieszać i pić powoli, by płyn spokojnie spływał po gardle.
9. Woda z octem jabłkowym
Ocet jabłkowy zawiera wiele cennych składników wspierających witalność i zdrowie. Pobudza przemianę materię, poprawia ukrwienie i przyspiesza proces samooczyszczania się organizmu. Ma też działanie wzmacniające. 2 łyżki octu jabłkowego należy zmieszać ze szklanką wody. Taką mieszanką płuczemy bolące gardło kilka razy dziennie. Na koniec płuczemy usta czystą wodą.
Inne
10. Olejek kamforowy
Świetnie nadaje się przy wszelkich objawach grypy i przeziębienia, ma bowiem działanie bakteriobójcze i antywirusowe. Wystarczy posmarować skórę szyi natłuszczającym kremem, odrobinę olejku rozgrzać w dłoniach i okrężnymi ruchami delikatnie wsmarować w szyję. Olejek rozgrzeje gardło i odblokuje zatkany nos. Na koniec można szyję owinąć szalem lub wełnianą chustką. Olejek kamforowy może być stosowany u dzieci powyżej 12 roku życia.
11. Okład z ziemniaków
Działa rozgrzewająco i pomaga załagodzić ból. Ziemniaki gotujemy, następnie rozgniatamy i powstałą maź zawijamy w lniany lub bawełniany materiał. Przykładamy do bolącego miejsca, owijając dodatkowo gardło ciepłą chustą lub szalikiem. Pozostawiamy do momentu wystygnięcia ziemniaków.
12. Napar z szałwii
Szałwia ma działanie odkażające i przeciwzapalne. Hamuje rozmnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój wielu poważnych infekcji (nawet tych odpornych na antybiotyki). Unieszkodliwia bakteryjne toksyny, w związku z czym jest nieoceniona przy wszystkich stanach zapalnych jamy ustnej. Naparem z szałwii wystarczy kilka razy przepłukać gardło, by pozbyć się bólu (nawet przy anginie).
Foto: flikr.com/hadzinski
1 odpowiedź na “12 sposobów na ból gardła”
W mojej rodzinie najlepiej spisuje się Cevitt do ssania. Ból gardła ustępuje naprawdę szybko.