Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 1.

12 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

12. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 11. tydzień ciąży

Prawdopodobnie Twoje samopoczucie jest już znacznie lepsze. Pod koniec pierwszego trymestru ustępują mdłości, nudności i wymioty. Mija także uczucie zmęczenia, niedługo powinnaś zauważyć przypływ energii.

Możesz mieć teraz większą ochotę na seks – za zwiększone libido odpowiadają hormony oraz zwiększony przepływ krwi w miednicy i narządach płciowych. Poprawia się nawilżenie pochwy i wrażliwość na dotyk – to wszystko sprzyja intensywnym doznaniom seksualnym. Nie obawiaj się współżycia – jeśli ciąża przebiega fizjologicznie i nie ma żadnych komplikacji, możecie bez obaw cieszyć się nieskrępowanymi zbliżeniami (nie trzeba pamiętać o antykoncepcji!!!)

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

W tym czasie możesz także zaobserwować wzmożoną potliwość – to także rezultat zmian hormonalnych. Twój brzuszek może być delikatnie widoczny, obcisłe jeansy mogą się nie dopinać – przerzuć się na bardziej rozciągliwe ubrania lub wybierz na zakupy!

Przeczytaj także: Wolność w macierzyństwie. Prawa kobiet w ciąży wobec siebie i otoczenia

Co dzieje się z Twoim dzieckiem?

Maluszek jest wielkości dużej śliwki – w ciągu ostatnich 3 tygodni wykonał kawał dobrej roboty i podwoił swoją wielkość. Proporcje płodu zaczynają coraz bardziej przypominać te,które będzie miał jako noworodek. Paznokcie zaczynają rosnąć i pojawiają się mieszki włosowe. Choć brzmi to niewiarygodnie, na tym etapie pojawiają się także zawiązki zębów stałych!!!

Dziecko ma już odruch ssania i połykania – oba będzie intensywnie doskonaliło w najbliższych miesiącach życia płodowego, ssąc kciuk i łykając płyn owodniowy.

Maleństwo zaczyna także reagować na bodźce z zewnątrz – czuje np. gwałtowny ucisk. Ponieważ zwiększa się ilość płynu owodniowego, malec może swobodnie pływać. Na tym etapie rusza się bardzo intensywnie, choć Ty nadal nie jesteś w stanie tego poczuć. Ale już niedługo!

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 12. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • lepsze ukrwienie narządów płciowych i zmiany hormonalne mogą podnieść Twoje libido,
  • możesz zaobserwować wzmożoną potliwość.

Przeczytaj także: 13. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.