Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 1.

13 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

13. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

 Przeczytaj także: 12. tydzień ciąży

Gratulacje! Właśnie oficjalnie dobrnęłaś do końca pierwszego trymestru! Obecnie Twoja macica ma rozmiar małego melona. Do tej pory mogłaś zauważyć ciemnienie otoczek sutkowych, teraz na Twoim podbrzuszu może tworzyć się delikatna ciemna kreska – tzw. linea negra (to efekt działania hormonów, po porodzie skóra wróci do normy). Wraz z końcem pierwszego trymestru Twoja ciąża wkracza w bardziej stabilną fazę – maleje ryzyko poronienia. To dlatego, że odpowiedzialność za utrzymanie ciąży przejmuje łożysko, a nie- jak było do tej pory- Twoje jajniki.

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Zdaję sobie sprawę, że mógł to być trudny czas: mogła Cię przytłoczyć ilość zmian, których doświadczyłaś w ciągu ostatnich tygodni. Zwłaszcza, jeśli informacja o tym, że zostaniesz mamą, pojawiła się niespodziewanie. Także kiepskie samopoczucie nie było Twoim sprzymierzeńcem w ostatnim czasie – początki nie są łatwe, ale jestem przekonana, że teraz będzie lepiej.

2. trymestr uważany jest za najlepszy w całej ciąży: miną dolegliwości i zagrożenia, Twój odmienny stan powoli stanie się widoczny, dziecko da o sobie znać (poczujesz pierwsze ruchy), a Ty nie będziesz jeszcze się czuła ociężała i zmęczona. Także głowa do góry! Zaczyna się złoty okres na Waszej drodze!

Przeczytaj także: Świadome przygotowanie do macierzyństwa. Rozmowa z dr Preeti Agrawal, cz.1

Co dzieje się z Twoim dzieckiem?

Maluszek ma rozmiar dużej brzoskwini. Stopniowo doskonali swoje organy i zaczyna coraz bardziej przypominać fizjonomią miniaturę noworodka: różnica pomiędzy wielkością głowy i tułowia się zmniejsza, oczy zbliżają się do siebie, a uszy umiejscawiają z boku twarzy.

Wzmacniają się mięśnie karku i główka przestaje być przywarta do klatki piersiowej. Jelita, które do tej pory rozwijały się poza brzuszkiem płodu, wędrują do środka. Co ciekawe, maleństwo ma także bardzo żywą mimikę! Ziewa, marszczy czoło, zwija wargi. To niesamowite, prawda?

Twoje dziecko to straszna wiercipięta! Jest niemal cały czas aktywne, okresy bezruchu trwają maksymalnie 15 minut. Te intensywne ćwiczenia wzmacniają jego mięśnie i trenują koordynację.

Innym rodzajem przygotowań do życia poza macicą jest ćwiczenie odruchu ssania – po urodzeniu Twoje dziecko będzie potrafiło instynktownie szukać piersi. Aby sprawnie pobierać pokarm, ćwiczy już teraz – gdy muśnie rączką swoje wargi, zaczyna ssać kciuk i połyka płyn owodniowy. Dziecko zaczyna także reagować na świat zewnętrzny – choć jego uszy nie są jeszcze w 100% wykształcone, już teraz odbiera niektóre dźwięki i wibracje!

Przed nim okres niezwykle dynamicznego wzrostu – wkraczamy w 2. trymestr!

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 13. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • na Twoim podbrzuszu może się tworzyć ciemniejsza kreska, tzw. linea negra – to naturalny efekt zmian hormonalnych,
  • kończysz pierwszy trymestr, ryzyko poronienia znacznie maleje, a ciąża wkracza w bardziej stabilną fazę.

Przeczytaj także: 14. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.