Kategorie
Rodzina

14 książek do słuchania, czyli przegląd audiobooków dla dzieci

Z cyklu “co powinien wiedzieć współczesny rodzic” – audiobooki: Czym są audiobooki? Czy to to samo, co książka mówiona i e-książka? Jak mogą z nich korzystać dzieci? Gdzie je dostać i w jakiej cenie? Książka mówiona to nagranie dźwiękowe tekstu czytanego przez lektora, zapisane na nośniku (CD, MP3). Najczęściej określa się je mianem audiobooków (z ang.). Zainteresowanie tą formą „czytania” wciąż rośnie i zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Książki na płytach CD dostępne są w niektórych księgarniach lub sklepach internetowych, ich ceny wahają się od 6 zł. do ok. 60 zł. za pakiet kilku płyt. Natomiast E-book (inaczej: eBook, książka elektroniczna) to treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania na nośniku elektronicznym – takim jak np. komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy, mp4 czy palmtop. Wśród zalet książek mówionych warto wspomnieć, że książka w tej formie może towarzyszyć dziecku w różnych okolicznościach; stanowi zatem dobre rozwiązanie dla lubiących czytać, ale nie mających na to czasu. Audiobooki dają też możliwość wielokrotnego przesłuchiwania ulubionych fragmentów, co w przypadku wielu małych czytelników – słuchaczy jest bezcenną odpowiedzią na ich potrzeby. W idealnej sytuacji audiobook zachęca małego odbiorcę do sięgnięcia po papierową wersję książki – należy pamiętać, że nic nie zastąpi czasu spędzonego wspólnie przy czytaniu książek dzieciom! Najlepszym lektorem zawsze jest rodzic, który czytając dzieli z dzieckiem przeżywane emocje oraz refleksje rodzące się przy lekturze. Tej możliwości nie oferują audiobooki. Warto jednak sięgnąć po książkę mówioną jako kolejną – obok książki czytanej przez dziecko lub rodzica – formę obcowania ze słowem pisanym. Rodzice obserwując reakcję dziecka będą wiedzieć, czy audiobooki to książki przyszłości, czy może tradycyjna książka jest niezastąpiona? Oto kilka propozycji dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

[natuli]

1. Seria Pippi: Pippi pończoszka, Pippi na południowym Pacyfiku, Pippi wchodzi na pokład

Autor: Astrid Lindgren Czyta: Edyta Jungowska Czas nagrania: łącznie ok. 9 godzin Wspaniała seria trzech audiobooków o przygodach małej rudowłosej Pippi, której perypetie mogą nauczyć dziecko samodzielności, niezależności i poczucia humoru. Seria składa się z trzech płyt, z których każda jest odrębną całością. Audiobooki są kierowane do dzieci w wieku od 6 do 8 lat i zostały wydane tak, aby nie tylko bawić, ale też uczyć i rozwijać dziecięcą wyobraźnię. Każda z płyt zwiera blisko trzy godziny opowieści o przygodach dzielnej Pippi oraz Książkę do Nieczytania, która zachęca dzieci do wspólnej zabawy podczas słuchania historii małej bohaterki. Autorem ilustracji jest wybitny grafik, Piotr Socha.

2. Baśnie dookoła świata, Fairy tales from around the Word

Czyta: Beata Turska, Gerald Fitzgibbon Czas nagrania: 1 godzina Baśnie z całego świata zebrane na dwóch płytach CD w języku polskim i angielskim. To dziesięć opowieści, m.in. z Chin, Rosji czy Pakistanu. Dzieci zapoznają się z kulturą różnych krajów, osłuchując się przy okazji z językiem angielskim. Pozycja, która bawi i uczy w bardzo dobrej interpretacji Beaty Turskiej, z rysunkami Martyny Żółtaszek.

3. Seria: Bajski spod Pazura

Autor adaptacji klasycznych: Jan Kazimierz Siwek Czyta: Cezary Pazura 7 płyt z bajkami czytanymi przez aktora Cezarego Pazurę. Klasyka literatury dziecięcej (m.in. Czerwony Kapturek, Pinikio, Trzy Świnki), która zyskuje nową wartość dzięki świetnej, dowcipnej aranżacji lektora. Pozycja do wspólnego słuchania dla rodziców i dzieci. Całość wzbogacona jest ciekawą oprawą graficzną Joanny Jung.

4. Kaczka dziwaczka i inne wiersze… Zaczarowany świat wierszy Jana Brzechwy

Autor: Jan Brzechwa Czyta: Piotr Fronczewski 40 wierszy Jana Brzechwy w świetnej interpretacji Piotra Fronczewskiego. Doskonała propozycja dla dzieci najmłodszych oraz tych troszkę starszych. Rodzice przypomną sobie wiersze swojego dzieciństwa.

5. Seria: Wiersze Wandy Chotomskiej

Autor: Wanda Chotomska Czyta: Piotr Fronczewski 4 płyty CD z wierszami autorki ponad 200 książek dla dzieci. Wiersze są już znane przez cztery pokolenia czytelników. Kolekcja wierszy została wzbogacona przez utwory Antonio Vivaldiego pt. Cztery pory roku. Ilustracje okładek zostały wykonane przez znanego i cenionego artystę plastyka Edwarda Lutczyna.

6. Seria Posłuchajki. Baśnie z czterech stron świata

Autor: Agnieszka Sobich Czyta: Jerzy Zelnik Czas nagrania: 6 godzin 42 minuty Pełna przygód książka mówiona, która odkryje przed dziećmi nieznane zakątki świata. Do posłuchania opowieści z najdalszych zakątków kuli ziemskiej: Danii, Serbii, Niemiec, Francji, Litwy, Hiszpanii, Nepalu, Mongolii, Persji, Armenii, Japonii, Maroka, Brazylii, z dalekiej Australii i wielu innych ciekawych miejsc w interpretacji aktora – Jerzego Zelnika.

7. Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem

Autor: Joanna Krzyżanek Słuchowisko dla dzieci, w którym prawie 30 aktorów wciela się w role bohaterów książki. Ich wykonanie tekstu zostało oprawione efektami dźwiękowymi oraz muzyką. Historia przedstawiona jest w sposób prosty i zrozumiały, specjalnie dla młodego czytelnika. Znaleźć w niej można odpowiedzi na takie pytania jak: czy Papież był urwisem? Ile strzelił bramek? Czy lubił czytać książki? Śledzimy w niej dzieciństwo i młodość Papieża, uczestniczymy w jego trudnych wyborach oraz drodze kapłańskiej. Nie jest to jednak opowieść biograficzna, lecz wartka, pełna ciepła i humoru historia.

8. Kocie historie

Autor: Tomasz Trojanowski Czyta: Jarosław Boberek Jeżeli Twoje dziecko kocha koty, koniecznie sięgnij po tę pozycję. Te tajemnicze zwierzęta od zawsze fascynują pisarzy. Herman, Zofia i Gienek to koty mieszkające w domu Dużego. Duży ma do nich anielską cierpliwość, a jego pupile mnóstwo czasu i szalonych pomysłów. Uwielbiają, gdy coś się dzieje, a gdy jest nudno – wpadają na kolejny genialny pomysł. Jaki? Posłuchaj audiobooka.

9. Bajki terapeutyczne

Autor: Maria Molicka Czyta: Agnieszka Greinert Czas nagrania: prawie 5 godzin Propozycja spędzenia czasu rodzica z dzieckiem. Jeśli chcesz pomóc dziecku w przezwyciężaniu lęku, gdy boi się przedszkola, szpitala, porzucenia, kompromitacji, gdy ciężko przeżywa konflikty w rodzinie lub pierwszy raz zetknęło się ze śmiercią, słuchaj z nim bajek terapeutycznych. Bajki pochodzą z dwóch części wydań książkowych autorki.

10. Księga dżungli

Autor: Rudyard Kipling Czyta: Adam Hutyra Śpiew: Marcin Nowakowski Księga Dżungli to jedna z najbardziej popularnych książek Rudyarda Kiplinga, angielskiego pisarza i poety, laureata literackiej nagrody Nobla. Ta wybitna pozycja literatury światowej wymagała wyjątkowego podejścia do realizacji nagrania. Przekonajmy się jak brzmi całość słuchając jej razem z dzieckiem.

11. Przygody Plastusia

Autor: Maria Kownacka Czyta: Joanna Lissner Czas nagrania: 140 minut Twoje dziecko czytało Plastusiowy pamiętnik? Pomysłem na kontynuację jest dalszy ciąg przygód ludzika z plasteliny ulepionego przez Tosię. Mały bohater tym razem udaje się wraz z Tosią na wieś. Tam zwiedza wiele ciekawych miejsc, zawiera nowe znajomości, przeżywa wiele niebezpiecznych przygód.

12. Nowe przygody Mikołajka

Autor: René Goscinny Czytają: : Jerzy Stuhr i Maciej Stuhr Mikołajek to kilkuletni chłopczyk, którego świat poznał dzięki historyjkom publikowanym w gazetach w II połowie XX wieku. Ukazało się 5 książek z przygodami Mikołajka. Czas na te do słuchania. Bestsellerowy drugi tom Nowych Przygód Mikołajka podbija serca najmłodszych czytelników, a starszych przenosi w czasy, kiedy sami byli mali…

13. Paddington. Tu i teraz

Autor: Michael Bond Czyta: Wojciech Mann Czas nagrania: 191 minut Napisana na pięćdziesięciolecie urodzin misia Paddingtona książeczka Michaela Bonda w wydaniu audio – trzy płyty CD oraz jedna mp3. Przygody małego, bezradnego misia, który przybył z mrocznych zakątków Peru i odnalazł dom w rodzinie państwa Brown. Poznajcie przygodny sympatycznego misia.

14. Serce

Autor: Edmondo De Amicis Tłumaczenie: Maria Konopnicka Czyta: Antoni Rot Serce to klasyczna wzruszająca opowieść o szczerej przyjaźni, o miłości do rodziców, o sympatii do nauczycieli. Książa pełna mądrej dydaktyki, napisana na tle wydarzeń historycznych, kształtująca charakter i podkreślająca pozytywne emocje. Książka pamiętnik. Książka jak wyznanie. Książka jak szczera spowiedź dorastającego chłopca.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.