14. tydzień tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?
Przeczytaj także: 13. tydzień ciąży
Wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru możesz odczuć poprawę samopoczucia i wzrost energii do działania. Zaczyna się bardzo przyjazny etap ciąży, gdy czujesz się na tyle dobrze, że możesz się cieszyć swoim odmiennym stanem bez doświadczania dyskomfortu.
Poprawa Twojego samopoczucia jest zasługą coraz sprawniej działającego łożyska, które przejmuje w pełni funkcję hormonalną jajników i zaopatruje dziecko w tlen i składniki odżywcze. Rosnący maluszek dostaje wszystko, co mu niezbędne do życia, za pośrednictwem trójnaczyniowej pępowiny, która składa się z żyły (jej zadaniem jest doprowadzanie tlenu i substancji odżywczych do dziecka) oraz dwóch tętnic (które odprowadzają dwutlenek węgla i zbędne produkty przemiany materii).
[reklama_col id=”66993,67238,72159″]
Być może zaczynasz już obserwować zmiany zachodzące w Twoim wyglądzie. U każdej kobiety brzuszek rośnie w indywidualnym tempie i jest to uzależnione od kilku czynników, m.in.:
- budowy sylwetki,
- napięcia mięśniowego w obrębie jamy brzusznej,
- sytuacji pierwszej czy kolejnej ciąży.
Kobiety, które już rodziły, z reguły w kolejnych ciążach dużo szybciej zaczynają dostrzegać zarys brzuszka. Z kolei te przyszłe mamy, które są bardzo szczupłe i mają wyjątkowo silne mięśnie brzucha, przeważnie dużo później dostrzegają jakiekolwiek zmiany – to dlatego, że mięśnie brzucha są jakby gorsetem, który otacza jamę macicy. Bez względu na widoczne symptomy, obecnie wkraczacie w fazę bardzo intensywnego wzrostu, więc Twój brzuszek będzie rósł z dnia na dzień i będzie coraz bardziej widoczny.
Pamiętaj o kontroli masy ciała. W czasie całej ciąży powinnaś przytyć mniej więcej od 10 do 16 kg. Wyjątkowo szczupłe kobiety mogą przytyć trochę więcej, a te, które cierpią na nadwagę, mniej. Oczywiście ciąża nie jest czasem na odchudzanie, ale zbyt duży przyrost wagi, nadwaga lub otyłość nie są dobre ani dla Ciebie, ani dla rozwijającego się dziecka – zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, żylaków, hemoroidów, bólu nóg i kręgosłupa, obrzęków czy gestozy, mogą także skutkować zaparciami. Na ten moment powinnaś przybrać od 0 do 3 kg. Jeśli cokolwiek Cię martwi (Twoja waga wyjściowa jest zbyt wysoka lub przybierasz więcej niż 0,5 kg tygodniowo) to warto zasięgnąć rady dietetyka, zmodyfikować jadłospis i trzymać rękę na pulsie, by zapobiec ewentualnym komplikacjom.
Przeczytaj także: Dieta w ciąży. Rozmowa z dr Preeti Agrawal, cz.2
Co się dzieje z Twoim dzieckiem?
Maleństwo w tym momencie jest mniej więcej wielkości Twojej zaciśniętej pięści (mierzy ok. 9 cm i waży ok. 25-35 g). Coraz bardziej upodabnia się do maluszka, którego zobaczysz za niecałe 6 miesięcy. Małżowina uszna przesuwa się wyżej, a oczy coraz bardziej na środek twarzy. Na ciele płodu pojawiają się pierwsze włoski (meszek płodowy zwany lanugo), a także zalążki brwi i rzęs. Malec intensywnie zaczyna trenować odruch ssania (ćwiczy na swoim kciuku) oraz połykania, przygotowując się do życia po drugiej stronie brzucha.
Dziecko ma tyle miejsca, że może swobodnie się poruszać i trenować mięśnie w przyjemnym stanie nieważkości. Jego mózg dalej rośnie ( komórki namnażają się w niesamowitym tempie – co minutę powstaje 250 tys. nowych komórek nerwowych), szpik kostny zaczyna produkować komórki krwi, a tarczyca- hormony.
Bicie serca Twojego dziecka jest już na tyle intensywne, że doświadczona położna może bez trudu go posłuchać za pomocą stetoskopu.
Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 14. tygodniu?
- suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
- suplementuj 500 mg DHA ,
- suplementuj 2000 j. witaminy D3,
- kontroluj masę ciała; jeśli przybierasz więcej niż 0,5 kg tygodniowo, wybierz się do dietetyka.
Przeczytaj także: 15. tydzień ciąży
Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta