Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 2.

19 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

19. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 18. tydzień ciąży

To już prawie połowa ciąży! Prawdopodobnie jesteś wulkanem energii. Coraz bardziej widoczny brzuszek jest dla wszystkich wyraźnym sygnałem, że niedługo zostaniesz mamą.

Zwiększona objętość krwi w Twoim organizmie sprzyja dobremu ukrwieniu narządów płciowych, przez co możesz mieć o wiele większą niż zwykle ochotę na seks. Jeśli tylko nie ma jakichś medycznych przeciwwskazań, możesz cieszyć się nieskrępowaną bliskością z partnerem. Niektóre przyszłe mamy (lub ojcowie) mają obawy przed regularnym współżyciem, ale to zupełnie niepotrzebne – seks nie może zaszkodzić dziecku. Maleństwo jest chronione przez zamkniętą czopem śluzowym szyjkę macicy, ścianę macicy i worek owodniowy. A Wasze igraszki odbiera jako przyjemne kołysanie!

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Zwiększony przepływ krwi ma też swoje minusy: nadal mogą Ci krwawić dziąsła lub dokuczać krwawienia z nosa. Ze względu na rozpulchnioną śluzówkę możesz mieć też wrażenie “zapchanego” nosa. Pomocne będą inhalacje z soli fizjologicznej lub pryskanie wodą morską. Jeśli dziąsła mocno Ci dokuczają, możesz odwiedzić stomatologa. To ważne, by nie dopuścić do stanu zapalnego, który nieleczony może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla Ciebie i przebiegu ciąży. Pamiętaj o tym, by regularnie stawiać się na wizytach kontrolnych.

Przeczytaj także: Ciąża a zdrowie jamy ustnej kobiety.

Możesz też inaczej niż dotychczas odczuwać temperaturę – jeśli do tej pory byłaś raczej zmarzluchem, teraz ogrzeje Cię o wiele mniej warstw. Bądź jednak ostrożna, pomimo że odbierasz temperaturę inaczej, rozszerzone naczynia krwionośne sprzyjają także szybszej utracie ciepła!

Dokuczają Ci zawroty głowy ? To z powodu ucisku stale powiększającej się macicy na żyłę główną i aortę. Dlatego unikaj leżenia na wznak i gwałtownych zmian pozycji – nagły spadek ciśnienia może nasilać nieprzyjemne objawy. Odpoczywaj, jeśli czujesz, że jest Ci to potrzebne.

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Twoje dziecko waży już ok. 200 g i mierzy 13-15 cm. Jego stopa w tym okresie ma 2,5 cm długości. Rączki i nóżki osiągnęły już właściwe proporcje. Trudno w to uwierzyć, ale od tej chwili do terminu porodu dziecko powiększy swoją masę ciała aż 17 razy!

W ciągu ostatnich tygodni nerwy łączące mięśnie z mózgiem zajęły swoje właściwe miejsce. Ponadto na tym etapie rozwoju włókna nerwowe pokrywają się mieliną – specjalną substancją, która stanowi swego rodzaju osłonkę i izoluje nerwy. Od teraz ruchy Twojego dziecka staną się bardziej skoordynowane.

Maluszek słucha bicia Twojego serca, odgłosów żołądka, jelit, szumu przepływającej krwi. Zaczyna słyszeć coraz więcej dźwięków dochodzących do niego z zewnątrz. Kosteczki słuchowe przekazujące dźwięk, jako jedne z pierwszych kości twardnieją. Rozwija się również ta część mózgu, która odbiera i przetwarza impulsy nerwowe z uszu. Twój głośny krzyk może przestraszyć malucha.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 19. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • jeśli masz ochotę na seks i nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych, śmiało możesz regularnie współżyć, na pewno nie zaszkodzisz w ten sposób dziecku,
  • unikaj gwałtownych zmian pozycji – możesz w ten sposób wywołać/nasilać zawroty głowy.

Przeczytaj także: 20. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.